Para-tekvandocu Fahrettin'in yeni hedefi dünya şampiyonluğu

Para-tekvandoda 3 aylık çalışmayla dünya üçüncülüğüne ulaşan 14 yaşındaki milli sporcu Fahrettin Karabağ, dünya şampiyonluğunu hedefliyor.

Haber; AA
Para-tekvandocu Fahrettin'in yeni hedefi dünya şampiyonluğu
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
15 Eylül 2019 14:23
Sakarya'da 10 ay önce başladığı para-tekvando sporunda kısa sürede dünya üçüncülüğüne ulaşan milli sporcu Fahrettin Karabağ (14), dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyor.

Babasının çalıştığı Türkiye Vagon Sanayi AŞ bünyesinde kurum çalışanlarının çocuklarına spor eğitimi verilmek üzere kurulan kulübe geçen yıl kasım ayında başlayan Fahrettin, iki ay sonra 10 Ocak'ta Ankara'da düzenlenen Para-Tekvando Türkiye Şampiyonası'nda milli sporculuğa hak kazandı.
Antalya'da 8 Şubat'ta organize edilen Dünya Para-Tekvando Şampiyonası'nda P33 kategorisinde üçüncülüğü elde eden Fahrettin Karabağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu spora başlama amacının kendisini savunmayı öğrenmek olduğunu söyledi.
Antrenmanlara büyük bir heyecanla geldiğini anlatan Fahrettin, özellikle pumse hareketlerini yapmayı çok sevdiğini belirterek, "Evde de yapmaya devam ediyorum. Her gün internette videoları izliyorum. Hareketleri ezberliyorum, maça da çıkınca yapıyorum. Maçlarda İstiklal Marşı'nı okutunca güzel hissettim, mutlu oldum. Dünya şampiyonluğunu ve olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyorum." diye konuştu.
Milli sporcu, federasyonun vereceği kararın ardından İtalya'da ekim ayının sonunda yapılacak tekvando şampiyonasına katılmak istediğini sözlerine ekledi.

"Bu sefer dünya şampiyonluğunu alacağız"

Fahrettin'in babası TÜVASAŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karabağ da fabrikada çalışan milli antrenör Cemil Saydam'ın teklifiyle kurum bünyesinde çocuklar için spor kulübü açtıklarını anlattı.
Saydam'ın bu kulüpte çocuklara tekvando eğitimi verdiğini dile getiren Karabağ, "Kısa süre sonra Ankara'da yapılan yarışlarda Fahrettin'in birinci olduğunu görünce bu bizi mutlu etti, önümüzü daha da açtı. Biz de desteklerimizi verdik. Hocamıza teşekkür ediyoruz, çok fedakar bir çalışma yapıyor. Dünya üçüncüsü olduk, bu sefer dünya şampiyonluğunu alacağız. Ondan sonra olimpiyat şampiyonluğunu da alacağız. En kısa sürede tüm başarılara imza atacağız." şeklinde konuştu.

"Her türlü zamanını tekvandoyla geçiren bir çocuk"

Anne Nalan Perihan Karabağ da ailesi olarak Fahrettin'i her zaman desteklediklerini belirtti.
Dünya şampiyonasında elde ettiği derecenin ardından İstiklal Marşı'nın okunmasının Fahrettin'i çok heyecanlandırdığını vurgulayan Karabağ, "'Benim sayemde okundu, ben vesile oldum.' diye çok fazla sevindi ve çok gurur duyduk. İnşallah bundan sonrasında da önü açık olur. Hem diğer yavrularımız hem de Fahrettin büyük başarılara imza atarlar." ifadelerini kullandı.
Fahrettin'in disiplinli, kurallara uyan ve hocasının sözünden çıkmayan bir çocuk olduğunu anlatan Karabağ, "Yemeğinden yapacağı aktivitelere, okulda yaptığı hareketlere kadar hocam bizi yönlendiriyor. Okulda, teneffüslerde, ders aralarında, her türlü zamanını tekvandoyla geçiren bir çocuk. Demek ki kendini tekvondayla daha fazla ifade edebiliyor. O daha çok mutlu oluyor. Spor, fiziksel anlamda da Fahrettin'in rahatsızlığına destek oluyor ve vücudunu geliştiriyor." dedi.

"Pumseyi kendi kategorisinde çok güzel yapıyor"

Milli antrenör Cemil Saydam ise 10 ay önce kurum çalışanlarının çocuklarına fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlamak için tekvando çalıştırmaya başladıklarını ifade ederek, güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi.
Fahrettin'in iki aylık çalışmayla Türkiye'de pumse şampiyonu olduğuna, hemen akabinde yine Türkiye'de yapılan 8. Dünya Para-Tekvando Şampiyonası'nda, özel sporcuların fiziksel ve zihinsel engelliler pumse kategorisinde dünya üçüncülüğünü elde ettiğine değinen Saydam, geçtiğimiz aylarda Avusturya'da düzenlenen özel bir Avrupa Şampiyonası'nda da birincilik elde ettiğini kaydetti.
İtalya'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'na federasyonun katılma kararı alması halinde Fahrettin'in de Türk Milli Takımı'nı temsil edeceğini dile getiren Saydam, bu konuda yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.
Kısa sürede elde edilen başarıların TÜVASAŞ ve Fahrettin için çok büyük önem taşıdığını belirten Saydam, şöyle konuştu:
"Fahrettin, tekvandonun 't' harfini duyduğu zaman heyecanlanıyor, seviniyor çok mutlu oluyor. Kendisi çok çalışkan, normal sporculardan çok daha fazla çalışıyor. Kahvaltı yaparken bile pumse videoları izliyor. Burada gerek ağırlık antrenmanları gerekse özel çalışmalarımızı hiç kaçırmadan devam ediyor. Pumseyi kendi kategorisinde çok güzel yapıyor."
Saydam, diğer sporcuların çalışmalarıyla Türkiye ve Avrupa'da katıldıkları yarışmalarda 10 ayda 8 altın, 15 gümüş ve 20 bronz madalyaya sahip olduklarını anlatarak, "İnşallah önümüzdeki yıllarda da umudumuz öncelikle pumse kategorisinin olimpiyatlara girmesi ve Fahrettin'in de derece yapmasını arzu ediyoruz, hedefimiz bu." dedi.Tümü
TÜMÜ