Avrupa Süper Ligi'nden UEFA ve FIFA'ya mektup!

Avrupa Süper Ligi Yönetimi, UEFA ve FIFA'ya mektup yazarak organizasyonlarının futbol ekosistemine dahil edilmesi için birlikte çalışmak istediklerini iletti.

Haber; Sporx.com dış haberler, Fotoğraf; AA
Abone Ol
Avrupa Süper Ligi'nden UEFA ve FIFA'ya mektup!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
19 Nisan 2021 12:13
Avrupa Süper Lig Yönetimi, FIFA Başkanı Gianni Infantino ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'e birlikte çalışma mektubu yazdı.

İşte Avrupa Süper Ligi'nden FIFA ve UEFA'ya yazılan mektup:

"FIFA ve UEFA'nın davet mektubumuza katılan kulüplerin oyuncularını kendi yarışmalarından dışlamak için cezai önlemler almak isteyeceklerinden endişe duyuyoruz.

Bizim gibi kuruluşların rekabete ne kadar büyük katkı ve fayda sağlayacağını anlamanızı umuyoruz. Ayrıca, rekabetin futbol ekosistemine nasıl dahil edilebileceği konusunda işbirliğinizi ve desteğinizi istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için bizimle birlikte çalışmanızı arzu ediyoruz.

Resmi ifadeniz, yalnızca hibe kapsamındaki finansman taahhüdünü (Editör Notu: Avrupa Süper Ligi kulüpleri, UEFA'ya 434 milyon euro hibe parası vermeyi teklif etti.) tehlikeye atmakla kalmayacak; aynı zamanda hukuk dışı olacak cezalarınıza karşı da kendimizi güvence altına almak için koruyucu adımlar atmaya zorlayacak.

Bu nedenle Avrupa Süper Ligi, rekabetin yürürlükteki yasalara uygun bir şekilde kurulmasını ve çalışmasını sağlamak için gerekli kurumlara dilekçesini sunmuştur."

DÜNYADA AVRUPA SÜPER LİGİ YANKILARI

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinin, Avrupa Süper Ligi'ni kurmasının yankıları sürüyor.

İtalya'nın önde gelen Corriere dello Sport ve La Gazetta dello Sport gazetelerinde çıkan haberlerde, Avrupa futbolunda "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir yapılanmaya giden 12 kulüpten biri olan Juventus'un, ECA'dan da ayrıldığı belirtildi.

Juventus'un doğruladığı belirtilen haberlere göre, Andrea Agnelli, ECA Başkanlığı ve UEFA yönetimindeki görevlerinden de istifa etti.

Haberlerde, Juventus'un kurucusu olduğu Avrupa Süper Ligi'ne katılacağı kaydedildi.

Andrea Agnelli'nin de Avrupa Süper Ligi'nin başkanlığına seçilen Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in yardımcısı olduğu aktarıldı.

Haberlerde, Agnelli'nin "Süper Lig, geleceğimiz" ifadelerini kullandığı belirtildi.

- "Avrupa Süper Ligi" İtalyan basınında geniş yer buldu

Avrupa'nın önde gelen 12 kulübünün gece yarısı "Avrupa Süper Ligi"ni kurdukları açıklaması, İtalyan basınında da ilk haber olarak geniş şekilde yer buldu.

La Gazzetta dello Sport, internet sitesinden, "Süper Lig doğuyor. 12 kulüp açıkladı: Inter, Milan ve Juventus da var" başlığını kullandı.

Corriere dello Sport, "Artık resmi: Futbolda devrim. Aralarında Juventus, Inter ve Milan'ın olduğu 12 kulüple Süper Lig doğuyor" manşetiyle haberi verdi.

La Repubblica gazetesi, "Süper Lig: Avrupa futbolunu değiştiren gece. İşte asilerin karşılaşacağı riskler" başlığıyla bu haberi ilk sıradan gördü. Gazete, söz konusu 12 kulübün UEFA ve FIFA tarafından ulusal ve uluslararası şampiyonalardan men edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu yazdı.

La Stampa gazetesi, "Avrupa futbolunda deprem: Juventus, Inter ve Milan'la yeni Süper Lig doğuyor. UEFA: Kim dahil olursa her şeyden men edilir" başlığını kullandı.

ANSA ajansı da "Süper Lig doğuyor. Inter, Juventus ve Milan da var" başlığıyla haberi duyurdu.

Diğer yandan, 12 kulübün gece yarısı yaptığı açıklamadan önce, UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak önde gelen kulüplerin ayrı lig kurma fikrine karşı çıkmıştı.


Tümü
EN ÇOK OKUNANLAR
TÜMÜ