adidas İstanbul Cup 2 başlıyor!

İstanbul'da düzenlenecek olan adidas İstanbul Cup 2 başlıyor. Tunuvada Türkiye'nin yanı sıra Yeni Zelanda, Ukrayna ve Karadağ mücadele edecek.

Haber; AA
Abone Ol
adidas İstanbul Cup 2 başlıyor!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
24 Ağustos 2011 09:40
2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na hazırlanan A Milli Basketbol Takımı'nın şampiyona öncesi katılacağı son turnuva olan ''adidas İstanbul Cup 2'' bugün İstanbul'da başlıyor.

Bakırköy'deki Titanic Otel'de yapılan turnuvanın tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Genel Sekreteri Ali Özsoy, Avrupa Şampiyonası öncesi milli takımın katılacağı son turnuva olan ''adidas İstanbul Cup 2''de artık son ayarların yapılacağını belirterek, ''Umuyorum ikincisi yapılan turnuva, geleneksel hale gelir. Adidas ana sponsorlarımızdan, büyük bir uyumla çalışıyoruz'' dedi.

Özsoy, son 10 yılda TBF'nin organize ettiği turnuvalara 30'a yakın milli takımın katıldığını, turnuvaya çağırdıkları rakipleri teknik heyetle görüşüp, öyle belirlediklerini söyledi.

TBF'nin Somali'ye yardım için Kızılay ile işbirliği yaptığını da anlatan Ali Özsoy, ''Somali'deki insanlık faciasını hep beraber takip ediyoruz. Kızılay ile beraber yardım kampanyası başlattık. Hem televizyondan maçı izleyen basketbolseverler SMS ile katkı sağlayacak, hem de açacağımız standlarda yardımda bulunabilecekler'' şeklinde konuştu.

adidas Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Haluk Özmutlu ise böyle bir turnuvaya isim vermekten gurur duyduklarını kaydederek, ''Bu turnuva, milli takıma Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlıklarını tamamlama fırsatı verecek. Tüm basketbolseverleri Abdi İpekçi'ye bekliyoruz'' diye konuştu.

-ERDENAY: ''İKİ MAÇI DA KAZANMAK İSTİYORUZ''-

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, Avrupa Şampiyonası öncesi yapacakları son turnuva olan ''adidas İstanbul Cup 2''inin önemine değinerek, ''Bu turnuvada oynayacağımız iki maçı da kazanmak istiyoruz'' dedi.

Erdenay, az hazırlık maçı yaptıkları yönündeki eleştirilerle ilgili bir soru üzerine, geçen sene 9 maç yaptıklarını, bu sene 8 maç yapmaya karar verdiklerini anlatarak, ''Ancak Karadağ ile turnuvadan sonra seyirciye kapalı bir özel maç daha yapacağız. Bence yeterli bir sayı. Diğer takımlar hemen turnuvaya başlıyor, ama biz biraz daha fazla çalışmaya önem verip, hedefimizi Avrupa Şampiyonası olarak belirledik'' ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonası'nın Dünya Şampiyonası'na göre daha zor olduğunu aktaran Harun Erdenay, Ömer Aşık ve Semih Erden'in şu anda iyi durumda olduğunu ve şampiyonada yer alacaklarını da vurgulayarak, ''Avrupa Şampiyonası çok uzun, olası sakatlık halinde Oğuz, Enes ve Ersan onların yerini kapatmaya çalışacaktır'' şeklinde konuştu.

A Milli Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu ise hazırlık maçlarında istedikleri sonuçları alamadıklarını, ancak performanslarından memnun olduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

''İlk hedefimiz savunmayı oturtmaktı, onu da başardık. Rakiplerimiz 60 sayıdan fazla attırmadık, ama 60'ın üzerinde sayı atamadık. Önümüzdeki dönemde bu problem de çözülecektir. Şimdi bu turnuvada iki maçı da kazanmak istiyoruz. Avrupa Şampiyonası'nda bu kadar kötü şut atacağımıza inanmıyorum.''
Hidayet, Almanya'daki turnuvadan sonra elinin başparmağında hafif bir ağrı olduğunu, ama önemli bir durumun bulunmadığını kaydetti.

-RAKİP TAKIMLARIN GÖRÜŞLERİ-

Toplantıya katılan Ukrayna ve Yeni Zelanda'nın başantrenörleri ve oyuncuları da görüşlerini aktardı.

Ukrayna Milli Takımı Başantrenörü ABD'li Mike Fratello, turnuvada rekabetin üst düzeyde olacağını, Avrupa Şampiyonası öncesi ne durumda olduklarını göreceklerini söyledi.

NBA tarihinin en çok maç kazanan 19. antrenörü olan Fratello, son dönemde NBA oyuncularının Avrupa'ya gelmesiyle ilgili bir soru üzerine, ''Buraya gelince Avrupa'da basketbolun farklı olduğunu görüyorlar. Avrupa'da basketbol daha fiziksel oynanıyor ve hakem kararları da farklı. NBA'den gelen oyuncular fiziksel olarak Avrupa'da uyum sağlamanın dışında zihinsel değişiklik de yapmalı'' diye konuştu.

Ukrayna Milli Takımı'nın NBA'de forma giyen oyuncusu Kyrylo Fesenko da en üst düzeyde performanslarını göstererek, basketbolseverlere keyifli bir turnuva izletmek istediklerini söyledi.

Yeni Zelanda Başantrenörü Nenad Vucinic, iki hafta sonra olimpiyat elemelerinde Avusturalya ile karşılaşacaklarını, kendileri açısından da bu turnuvanın önemli bir hazırlık olacağını kaydetti.

Yeni Zelanda'nın daha önce 4 yıl Türkiye'de forma giyen oyuncusu Mark Dickel, kendileri için önemli bir turnuva oynayacaklarını ifade etti.

-TURNUVA-

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılacak turnuvada, ''12 Dev Adam''ın yanı sıra Karadağ, Ukrayna ve Yeni Zelanda mücadele edecek.

Türkiye, ilk maçında yarın Yeni Zelanda ile saat 21.00'de karşılaşacak.

Turnuvanın maç programı şöyle:

24 Ağustos Çarşamba:
18.30 Ukrayna-Karadağ
21.00 Türkiye-Yeni Zelanda

25 Ağustos Perşembe:
18.30 Üçüncülük maçı (İlk günün mağlupları arasında)
21.00 Final (İlk günün galipleri arasında)

Türkiye'nin maçları CNN Türk'ten canlı yayınlanacak.

Bu arada, ilk maçı kaybetmesi durumunda bile Türkiye'nin maçının 25 Ağustos Perşembe günü saat 21.00'de olacağı bildirildi.

Turnuvada, çeşitli şovlar ve gösterilerin olacağı kaydedildi.

EURO 2020 Navigasyon
Tümü
TÜMÜ