TFF'nin yabancı kuralı kararı netleşti

Son dönemde tartışılan 3 konuda Türkiye Futbol Federasyonu'nun tavrı kesinleşti.

Haber; Sabah, Fotoğraf; AA
Abone Ol
TFF'nin yabancı kuralı kararı netleşti
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
03 Aralık 2022 10:25
Dünya Kupası arasında Türkiye'de yabancı kuralı yeniden tartışılmaya başlandı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, yabancı kuralının değiştirilmemesini net şekilde istiyor. Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus ise son yaptığı açıklamada Türk futbolunun gelişimi için kuralın serbest kalması gerektiğini dile getirdi. Galatasaray da yabancı kuralının serbest bırakılmasına sıcak bakıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu ise bu sezon sonuna kadar 8+3 yabancı kuralını devam ettirmeyi düşünüyor. TFF, bu konuda taviz vermeyecek.

KULÜPLER SICAK BAKMIYOR

Son dönemde tartışılan diğer konu ise hakem yapısı... Kulüplerin çoğu şu anki mevcut orta hakem kadrosuna yabancı hakem takviyesi yapılması gerektiğini ifade ediyor. Kulüplerin bazıları da derbi maçlarında bu kuralın hayata geçmesi gerektiğini dile getiriyor.

TFF, orta hakem olarak yabancı getirilmesini istemiyor. Hakem yapısı konusunda titiz bir çalışma yapıldı. Kulüpler Birliği ile bu çalışmalar paylaşıldı. Federasyon, yeni sezonda MHK ile ilgili projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

BİTİGEN VAR'DA OLABİLECEK

VAR'a yabancı getirilmesi konusunda ise belirsizlik devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu, bu konuda çalışmalarına devam ediyor. Kulüpler Birliği ise bu konu ile ilgili ortak bir karar almış değil. Çoğu kulüpler bu öneriye sıcak bakmıyor.

Lisan sıkıntısı olan Türk hakemlerin yabancı VAR ile iletişimi nasıl yapacağı konusunda çalışmalar sürüyor. Bazı orta hakemlerin VAR olarak görev yapması da gündemde. Bilindiği gibi Abdulkadir Bitigen, UEFA tarafından VAR hakemi olarak görevlendiriyor. Bitigen'in VAR olarak görev yapması bekleniyor.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ