•  
  Galatasaray'da cevap arayan çok kritik 10 şey!
 •  
  F.Bahçe'nin kısa sürede çözmesi gereken 10 şey
 •  
  Beşiktaş'ın geleceği için 10 kritik soruya cevap!
 •  
  Barça'da operasyon;
  8 ismin bileti kesildi!
 •  
  8 gün SONRA bedava transfer edilebilecekler

Orman: "Bana emanetçi diyen şerefsizdir"

Beşiktaş'ın başkan adayı Fikret Orman, Sporx Genel Yayın Yönetmeni Tahir Kum'u ziyaret etti. Orman, sporx.com ve karakartal.com'a verdiği röportajda çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Orman: 'Bana emanetçi diyen şerefsizdir'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
22 Mart 2012 17:07
Özel Röportaj: Ozan ŞİŞLİ - Eray Emin AYDEMİR

Pazar günü yapılacak Beşiktaş kongresi için en öne çıkan başkan adayı konumunda bulunan Fikret Orman, Sporx'i ziyaret etti. Genel Yayın Yönetmenimiz Tahir Kum'a projelerini anlatan Orman, verdiği özel röportajda ekibini ve kafasındaki Beşiktaş'ı anlattı.

Hakkında 'emanetçi' yorumu yapanlar için çok ağır ifadeler kullanan Fikret Orman, İnönü Stadı'nı yenileme konusunda ise çok hızlı olacaklarını ve yeni stadın Beşiktaş'ın kendi bulacağı kaynaklarla rahatlıkla yapılacağını ifade etti.

Kötü durumdaki Kartal Yuvalarını geliştireceklerini, Beşiktaş TV'yi zarar etmesi halinde kapatacağını belirten Orman, amatör şubelerin her biri için de sponsor bulmak için uğraşacağını, bulamayacağı şubenin çok düşük bütçelerle mücadele edeceğine değindi. İşte Fikret Orman'ın cesur açıklamaları...

- Çarşamba akşamı İzmir'deki dernek toplantısında "Kimsenin Beşiktaş'tan alacak bir şeyi yok. Bekleyen avucunu yalar" açıklamasını yapmaya neden gerek gördünüz? Eski yönetime bir mesaj mıydı?

"Hayır. Benden önce konuşan dernek başkanı, 'Biz diğer derneklere benzemeyiz. Alan değil, veren derneğiz' dedi. Ben de ondan sonra yaptığım konuşmada, 'Canınızı sıkmayın. Bu konuya vurgu yapacak bir durum artık yok. Zaten kulüpte alacak bir şey yok. Almak isteyen de avucunu yalar' dedim.- Yıldırım Demirören'in 103 milyon liralık alacağını hibe ettiğini açıklamasına rağmen, öncesinde kulüpten senet alması kafaları karıştırdı. Sizce Demirören o parayı hibe etti mi etmedi mi?

"Çok spekülasyon oldu ama bana göre Yıldırım Demirören o parayı hibe etmiştir. Kongre bize onay verirse 26 Mart sabahı duruma bakacağız. Demirören'e hibesi için güzelce teşekkür edeceğiz."

- Yıldırım Demirören 103 milyon lirayı hibe etmiş olsa da kulübün aşırı borçlanmasında onun başarısız yönetiminin payı çok büyük. Onun icraatlarının kulübe etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?


"Yıldırım Demirören'in başarılı olup olmadığının yorumunu Beşiktaş taraftarı ve genel kurulu değerlendirir. Ama Yıldırım Demirören'in isteseydi şu an halen bu kulübün başkanı olacağını hatırlatayım. Uzaydan gelmedi, tayinle atanmadı. Kongre üyelerinin oylarıyla seçildi ve üçüncü dönemini geçiriyordu. buna bir de bu taraftan bakmak gerek."

"KİMSEYLE PAZARLIK YAPMIŞLIĞIM YOK"

- Hakkınızda 'emanetçi başkan' iddiaları yapılmaya devam ediliyor. Bu durum sizi kızdırıyor olsa gerek...


"Bu iddiaları ortaya atıp da ispatlamayan şerefsizdir. Kimseyle pazarlık yapmışlığım yok. Ne kadar yazık. Bunlar nasıl Beşiktaşlı, hayret ediyorum. Kimsenin arkasını toparlama gelmedim. Kimse de böyle bir şey talep etmedi. Kim neye inanmak istiyorsa ona inanıyor."

- Stat konusundaki yol haritanız nasıl olacak?

"Yeni stadı bir an önce yapmayı çok istiyorum. Zaten Beşiktaş'ta yeni stat projesini ilk yapan da benim. Galatasaray'ın stadını yapan Mete Arat'ı yıllar önce stat yapımı için Türkiye'ye davet eden biz olmuştuk. Kendisi Almanya'da yaşayan, Stuttgart'ın stadını yapan çok önemli bir mimardır. Ama Allah ona Galatasaray'ın stadını yapmayı nasip etti. Henüz ne mevcut projeyi ne de bir onay belgesini gördüm ama eğer bunlar hazırsa sezon biter bitmez inşaata başlayacağım."

- Hükümetin yeni stada ancak otel ve alışveriş merkezi gibi eklemelerin projeden çıkarılmasıyla onay vereceği söyleniyor. Önemli gelir kalemlerinden vazgeçmek söz konusu...

"Ben stadı gelir kapısı olarak görmüyorum. Tabii ki kendisi önemli bir gelir kapısı ama altında iki mağazanın olup olmamasıyla çok ilgilenmiyorum."

"STAT YAPIMINI FAZLA ABARTIYORLAR"

- Stadı da 'Yap-İşlet-Devret' modeliyle değil de kulüp olarak kendiniz yapmak istiyorsunuz. Kaynağı nereden bulacaksınız?


"Evet öyle. Stadın kaynağı Beşiktaş'ın kendisi olacak. Projelerimiz var, yapacaklarımızı biliyoruz. Stat yapımını herkes çok abartıyor. Abartılacak bir şey değil. Netice itibarıyla inşaat benim işim. Stat dediğiniz şeyin yüzde 65'i kaba inşaattır."

- Takımdaki 'Portekiz çetesi' için ne düşünüyorsunuz?

"Portekizliler Beşiktaş'ın kontratlı oyuncuları. Ben olaya Beşiktaş'ın menfaatleri çerçevesinde bakmak zorundayım. Bu isimlerden istifade edebildiğim kadar ederim. Teknik konulara çok fazla girmek istemiyorum. Ben başkanlığa adayım, antrenörlüğe değil. Sezon sonunda teknik ekiple oturur konuşurum."RÖPORTAJDAN ÖZEL KARELER İÇİN TIKLAYIN...

- Menajer Jorge Mendes'le çalışmaya devam edecek misiniz?


"Başkan olduğumuzun ertesi sabah çağırıp da "Gel Mendes. Biz seninle artık çalışmıyoruz" dememiz beklenmesin. Jorge Mendes'in Beşiktaş'ta oyuncuları var, Beşiktaş'ın Mendes'e borcu var. Bir ticaret söz konusu. Ortada kontratlar var. Sonuçta Beşiktaş'ın menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağım."

"UMARIM PORTEKİZLİ OYUNCULAR YASAL SÜREÇ BAŞLATMAMIŞTIR"

- Mendes'in oyuncularının paralarının ödenmemesi nedeniyle kısa süre içinde serbest kalacaklarına dair iddialar var...

"Evet öyle duyumlar var. Fernandes'in satıldığına dair haberler de çıkıyor. Şu anda başkan değilim. Bana böyle bir bilgi gelmedi, oyuncuların kontratlarını görmedim. Göreve gelir gelmez hemen ilgileneceğiz. İnşallah bir yasal süreç başlamamıştır.

- Yıldırım Demirören yönetiminden kimseyi listenize almama düşüncenizi eleştirenler oldu...

"Herkes eski yönetim kurulundaki kişileri konuşuyor ama bu yönetim kurulunda da çok önemli insanlar var. Kamuoyunun tanıdığı, Ahmet Nur Çebi, Tamer Kıran, Ahmet Kavalcı, Deniz Atalay gibi isimlerin dışında, Berk Hacıgüzeller, Mesut Urgancılar, Berkan Gocay, Metin Albayrak gibi çok önemli insanlar da var. Berk Hacıgüzeller finansman konusunda çok güvendiğim bir arkadaş. Mesut Urgancılar gelecekte Beşiktaş'ta çok önemli görevler alacağına inandığım müthiş bir profesyonel. Berkan Gocay 'deli Beşiktaşlı'. Biz onları konuşmuyoruz, hep vurma, kırma, zedeleme üzerine yorumlar yapılıyor. Hep dezenformasyon var.

Benimle birlikte yönetime talip olan cesur yüreklerin hepsine teşekkür ediyorum. Onların hepsi birer cengaver. Çok önemli bir sorun yumağının içine atlıyoruz. 19 kişilik bir ekiple iki bin kişilik bir orduya karşı savaşa gidiyor gibiyiz. Bu cesareti takdir etme esas önemli nokta olmalı."

"BEŞİKTAŞ'IN İHTİYACI OLAN İNSANLAR KAÇIŞIYOR"

- Bu arada Demirören'le çalışmış olan Levent Erdoğan'ı kadronuza aldınız. Bunun nedeni neydi?

"İlk olarak Levent Erdoğan'ın 2004 yılında girdiğim seçimde listemde olduğunu hatırlatmak isterim. Erdoğan'ın bu seçimde yönetim listeme girmesi ise kısmetmiş. Başta listemde değildi. Ama Beşiktaşlılar'ın yönetime girmesini çok arzu ettiği bir isim son anda listeme girmek istemeyince bir boşluk ortaya çıktı. Ne yazık ki Beşiktaş'ta çok insan konuşuyor ama 'elini taşın altına koy' dediğin zaman herkes bir yerlere kaçışıyor. Bu anlamda çok talihsiz günler yaşıyoruz. Eskiden Beşiktaş yönetimine girmek büyük bir şeydi ama şimdi beklentiniz olan insanların kaçışma dönemi. Beşiktaşlılar son yıllarda muhalefet etmeye fazla alışmışlar.

Listede son dakikada böyle bir açık oluştuğunda, Levent Erdoğan'dan bir telefon geldi. Kendisi 'maddi-manevi her anlamda yanındayım' dedi. Ben de arkadaşlarıma, "Helal olsun. Taşın altına elini koyacak cesarette bir duruş. İsmini listeye yazalım" dedim. Bu cesareti gösterdiği için benimle birlikte oldu. Yoksa, bazılarının bahsettiği gibi derneklerle ilişkisi sayesinde sahip olduğu oy potansiyeli değil Levent Erdoğan'ın listeme girmesini sağlayan. Zaten dernekler pazartesiden beri 'Fikret Orman'ın arkasındayız' şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Benim böyle bir şeye ihtiyacım yok.
Ayrıca; Levent Abi yönetimde derneklerden sorumlu yönetici de olmayacak. Birçok önemli vasfı var. Onlardan istifade edeceğiz."

- Yönetiminizde olması beklenen Muzaffer Nasıroğlu'nun listenize girmemesi üzerine de çok yorum yapıldı...

"Muzaffer Nasıroğlu benim hayattaki en yakın arkadaşım. Işık Lisesi'nde ortaokulun birinci sınıfından beri arkadaşız. Birlikte yatılı okuduk, haftasonları gelip bizde kalırdı. Ortak işlerimiz de var. Hiçbir kararı onunla tartışmadan almamışımdır. O kadar yakınız. Ama Muzaffer çok önemli bir iş adamı ve çok yoğun. Değil full-time, part-time bile kulüp yöneticiliği yapacak vakti yok. Ben başkan olacaksam, Muzaffer de başkan olacaktır. Dün (Çarşamba) yönetim listesini beraber teslim ettik. Akşam onun uçağıyla İzmir'e gittik. Bugün işleri nedeniyle Ankara'ya gitti, yarından itibaren kampanya sürecinde yine beraberiz. Yönetim listesinde olmamasının tek nedeni yoğunludur. Onun dışında bir şey aramak dedikodu mekanizmasının ürünü. Beşiktaş'ta en önemli işlerimden biri bu dedikodu mekanizması sorununu çözmek olacak."
 
- Kulübün ürün satış zinciri olan Kartal Yuvaları'nın durumu çok kötü. Taraftar ürün bulamamaktan ve ürün çeşitliliğinden şikayetçi. Ne gibi bir çalışmanız olacak?"

"Kartal Yuvası'nı çok ileri derecede geliştireceğiz, yaygınlaştıracağız. İki üç arkadaşımız şimdiden çalışmalara başladı. Şu an ürün bile yok oralarda. Beşiktaş ürün aldığı yere de borçlu, avans aldığı bayilere de."

"EN CEFAKAR TARAFTAR BEŞİKTAŞ'TA"

- Peki taraftar, Fenerbahçeliler'in Fenerium'u sahiplendiği gibi Kartal Yuvalarını sahiplenecek mi?

"Ben Beşiktaş taraftarını Türkiye'nin en cefakar taraftarı olarak görüyorum. Bizim çocukluğumuz, gençliğimiz Beşiktaş'ın şampiyonluğunu göremeden geçti. Buna rağmen diğerleri 10-15 bin seyirciye oynarken, Beşiktaş'ın küme düşme korkusu yaşadığı sezonda tribünlerde ortalama 40 bin kişi olurdu. Beşiktaş taraftarı öyle bir taraftardır. Şimdi ise kaynakların iyi yöne harcanmasını istiyorlar. Bize sahip çıkacaklarından hiç endişem yok. Çok genç, düzgün bir ekibiz. Çok genç bir takım yaratacağız. Kombine anlamında da, ürün satışı anlamında da Beşiktaş taraftarı doğruyu ödüllendirir."

- Beşiktaş TV yayına devam edecek mi?

"Ben 2004'teki seçimden önce Beşiktaş TV'yi kurmayacağımı ifade etmiştim. Beşiktaş'ın iletişim kanalı bu olmamalı. Ama şu anda ciddi masraf edilerek kurulmuş bir kanal var. Göreve geldiğimizde durumuna bakacağız. Ama zarar ederse kapatacağımı söyleyeyim."

- Almanya'daki bir fondan beş yıl geri ödemesiz, 350 milyon dolarlık bir kredi bulduğunuz iddia edildi...

"Evet, fon ile görüşmelerimiz var ama daha neticelenmediği için detay vermem mümkün değil. Henüz Beşiktaş başkanlığına aday olalı 9 buçuk gün oldu. Bir yandan kampanyayı yürütüyor, bir yandan para arıyorum. Bu kadar kısa sürede herhangi bir şey sonuçlanmış değil. Bu yüzden bunların taraftara umut gibi lanse edilmesini doğru bulmuyorum. Şu an cebimde bir silah var. Sıkmayacaksam çekmem. Çekersem de sıkarım."

"BEŞİKTAŞ'IN ONURUYLA, GURURUYLA OYNAMAM"

- Kaynak bulamamanız halinde, Beşiktaş'ın geçmişindeki 'Bir kibrit de sen çak' gibi bir kampanya düzenlemeyi düşünür musunuz?


"Mümkün değil. Beşiktaş'ın onuruyla, gururuyla oynayacak herhangi bir şeyin içinde olmam. Zaten 1974'teki o kampanya fayda da getirmemişti. Üzerinden neredeyse 40 sene geçti, halen aynı şeyi konuşuyoruz. Zaten şimdi kampanya yapıp da herkesten 10 dolar toplasanız ve 100 bin kişi katılsa, 1 milyon dolar elde edersiniz. 1 milyon dolarla neyi halledeceksiniz! Beşiktaş'ın borcu öyle büyük ki kampanyalarla kapatılamaz. Bu ancak yeni bir borç yapılandırması ve ayakları yere basan bir bütçeyle mümkün."

- Beşiktaş taraftarı bir yıl sonra sizden neyin hesabını sorabilir?

"Mücadele edeceğiz, kulübü değiştirip yeniden yapılandıracağız, diyoruz. Bir yıl sonra bunun hesabını sorup, ne kadarını gerçekleştirebildiğimizi irdeleyebilirler."

- Yıllardan beri Zapotocny ve Sivok transferlerinde bazı usulsüz ödemeler yapıldığı iddia edilir. Göreve geldiğinizde bu veya benzer bir konuda böyle bir şeyi farkederseniz ne yaparsınız?

"Net söyleyeyim, öyle bir şeyin üstünü örtmem."

"ÖZKAYNAK DÜZENİ PLANIM ACAYİP DESTEK GÖRÜYOR"

- Takımın özkaynak düzenine dönerek gençlere yönelmesinden bahsediyorsunuz. Bu kısa vadede saha sonuçları anlamında sancılı bir dönemin yaşanması anlamına gelebilir. Camia yazdığınız reçetenin farkında mı?


"Herkes her şeyin farkında ve acayip derecede destek görüyorum. Beşiktaş çok büyük, çok geniş kitlelere hitap eden bir camia. Herkese sempatik gelmem mümkün değil. Ben insanların ne düşündüğü üzerinden değil, kendi doğruları üzerinden hareket eden birisiyim. Statüko ve popülariteyle geldiğimiz nokta bu. İyi bir nokta olsaydı zaten ben bugün burada olmazdım."

- Takımın başına bir sportif direktör getirecek misiniz?

"Tüm birimler profesyonel olacak. Takımın başında da tam anlamıyla bir profesyonel olacak. Bu ismi araştırıyorum. Bu kişi tüm futbol faaliyetlerinin patronu olacak. Bütçe için de, altyapı için de, scouting için de, Avrupa ve Türkiye'de satın almayı düşündüğümüz kulüpler için de kararı o verecek."

"TAYFUR HAVUTÇU ADAM GİBİ ADAM"

- Tayfur Havutçu konusundaki tasarrufunuz ne olacak?

"Tayfur Havutçu Beşiktaş'la sözleşmesi bulunan, 10 numara kişiliği olan, 'adam gibi adam' bir arkadaşımız. Göreve geldiğimiz zaman oturup konuşacağız."

- Amatör branşlar için ne düşünüyorsunuz?

"Sponsoru olmayan hiçbir branşa sempatiyle bakmıyorum. Hepsi için sponsor arayacağım. Bulamayacağım amatör olacak. Evet radikal bir çözüm ama Beşiktaş şu anda yüzde 25 faizle borçlanıp faizi faizi ödeme durumunda. Radikal olmadığım takdirde bu sorunlar düzelmez."

"MİLANGAZ DEVAM ETMEZSE BASKETBOL ŞUBESİ İÇİN TUNCAY ÖZİLHAN'LA GÖRÜŞECEĞİM"

- Tuncay Özilhan'ı başkanlığa aday olması için ikna etmeye çalıştığınızı biliyoruz. Yönetime geldikten sonra kendisiyle bu kez basketbol takımı için görüşebilir misiniz? Efes'in oraya sponsor olmasını talep etmeyi düşünüyor musunuz?

"Evet, Tuncay abinin başkan olmasını çok istedim ama olmadı. Tuncay Abi'den her konuda destek isteyeceğiz. Basket takımının şu anda bir sponsoru (Milangaz) var. Kontrat kaç senelik, devam etmek istiyorlar mı bilmiyorum. Başkanın ailesinin şirketi olduğu için şu ana kadar da hiçbir görüşme yapmadım. Kongre başkanlığı bana teveccüh ederse, gidip Milangaz'la konuşacağım. Eğer onlar ilgilenmiyorsa, Tuncay abiyle kesin konuşurum."

- Genel kuruldaki tatışmalı ibra oylamasını bazı kişilerin mahkemeye taşıdığı söyleniyor...

"Mahkemeye gidilmiş olabilir, bilgim dahilinde değil. Şunu söyleyebilirim; ben hiçbir şeyin üzerini örtmem."

- Kongre üyesi yapısını değiştirmek istiyor musunuz? Seçimleri blok oy mantığından kurtarabilecek misiniz?

"Değiştireceğim. Ne zaman yapabilirim bilmiyorum ama yapacağım. İlk döneme yetiştirebilir miyim, bilmiyorum. Neticede doğa üstü güçlere sahip olan bir adam değilim. David Copperfield gibi hokus pokus yapamıyorum. Bakın, Sporx'te sizlerle birlikte üç saatimi geçirdim. Her şey için bir anda zamanınız olmayabiliyor."

- Kendi şirketinizi geri plana atma uğruna çok zor bir işe soyunuyorsunuz. Böyle bir yoğunlukla nasıl başedeceksiniz?

"Aşk varsa her şeye dayanırsınız."

KAYNAK: SPORX.COM ve KARAKARTAL.COMSporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ