Ukrayna'nın parlayan yıldızı satıldı

Son yıllarda yaptığı atılımla hem Ukrayna'da hem de Avrupa sahnesinde dikkat çekej Metalist Kharkiv, rekor bir ücretle el değiştirdi.

Haber; Sporx.com dış haberler
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Ukrayna'nın parlayan yıldızı satıldı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
02 Ocak 2013 16:31
Ukranya’nın en etkili iş adamlarından olup Euro 2012 için Kharkiv şehrinin ana sponsorluğunu yapan, DCH Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Metalist’in sahibi olan Aleksander Yaroslavski, eski Sovyet futbol dünyasına damgasını vurdu. Takımın yeni bir yatırımcıya yapılan satışını açıkladı. Satış bedeli tam olarak açıklanmasa da, Forbes tarafından 300 milyon $ olduğu tahmin ediliyor.

Yaroslavskiy’nin başkan olduğu 7 yıllık dönemde takım, 85 yıllık tarihi boyunca en parlak dönemini yaşamıştı. İşadamı, Kharkiv futbolu ve şehrin Euro 2012 hazırlıkları için 570 milyon $ yatırım yapmıştı. UEFA sıralamasında 173.sırada yer alırken, bugün Avrupa’nın ilk 30 takımı içine girdi. Geçtiğimiz 6 sezon içinde, 6 kere Ukranya ligi üçüncüsü oldu. Tam 20 sene sonar 2007’de “Metalist” Avrupa Kupa arenasına geri döndü: Önce UEFA Kupası, sonra Avrupa Ligi ve "Bayer", "Sochaux", "Austria", "Sporting", "Sampdoria", "Debrecen" "Beşiktaş", "Galatasaray", "Olympiakos" gibi takımları yendi. Ayrıca bu sezon Taison’ın attığı gol, “Yüzyılın Gölü” ilan edildi ve Metalist’in forveti UEFA’nın sembolik Avrupa takımına eklendi. Ayrıca Yaroslavskiy’nin yatırımları sayesinde, kulübün antrenman sahasının, uzmanlar tarafından “Barcelona” ve “Bayern” e eşdeğer bir altyapıda olduğu söyleniyor. Kharkiv artık, genç yeteneklerini başka takımlara vermek zorunda kalmadan, kendi bünyesi içindeki akademisinde yetiştirebiliyor. Evindeki maçlarda stadı her zaman dolduran taraftarlar, Euro 2012 sayesinde de Kharkiv şehrinde, çok kuvvetli Avrupa takımlarını seyrederek, Michel Platini, Christian Ronaldo gibi efsanevi isimleri canlı görebildiler.

OLUMSUZ PSİKOLOJİK BASKI YILDIRDI

Yaroslavskiy Metalist’i neden sattığına dair şu açıklamalarda bulundu; “Takımı bırakmamın tek bir sebebi var: Valiliğin yatırımcı olarak tarafıma yönelttiği karmaşık iddiaları ve bunların hem takım hem de ekip üzerinde yarattığı olumsuz psikolojik baskılardır. Bu sağlıksız atmosfer, birçok insanın emek vererek getirdiği takımın durumunu tehlike altına almaya başlamıştı” Bu politik cümlelerle işadamı, Kharkiv Valisi Gennadiy Kernes’in, Metalist stadyumunu nasıl kontrolü altına almak istediğini açıkladı. Özel-Kamu ortaklığı ile yapılan anlaşmada, takım varlıklarının Yaroslavski’nin yatırımları ile kurulduğu ve devletin ancak uzun vadelerle katkıda bulunduğu, Kharkiv gazetecileri tarafından ortaya çıkarıldı. Bunların yanı sıra Vali Gennadiy Kernes, “yeşilcilerin” büyük tepkisini alarak, meşhur Gorky Park’ını da yok etmeye çalışmış, Kharkiv metrosu için fahiş fiyatlı bank alımı yapmış ve bunun gibi daha birçok çelişkili kararlar vermiştir.

KULÜBÜN FİNANSAL KAYNAĞI DEVAM EDECEK

Aleksander Yarsolavskiy veda mektubunda da şöyle söyledi: “Ben “Metalist”i kendi başlarının çaresine baksınlar diyerek bırakmıyorum. Bilakis yatırımcı değişikliği ile sadece kişisel faktörler ortadan kalkmış oluyor ve kulübün finansman kaynağı aynen devam ediyor.” Forbes’e yaptığı bir ropörtajda da şöyle dedi: “Bu şahsıma ve kulübe yapılmış olan ilk saldırı değildir, bu tarz olaylar uzun zamandır vardı. Fakat konu sadece ben değilim. Burada bir ekip var, bir teknik director var, idari kadro var. Ben sürekli insanlara cesaret ve kahramanlık aşılayamam. Ben kendimden emin ve kendi kendine yetebilen bir insanım, ve ekip de bu olayların nasıl olabildiğini anlayamıyor zaten. Ekibin çoğu yabancı ve onlar için bu tarz şeyler vahşice … Bu sebepten dolayı, ben takımı finanse edecek bir sponsor buldum.”

FC “Metalist” in yeni sahibi, 27 yaşında genç bir avukat ve işadamı olan Sergii Kurchenko’dur. Açılış töreninde, takımla ilgili iddialı projelerinden bahsetmiştir. Henüz, “Metalist”in Teknik Direktörü olan Myron Markevych ile bir toplantı gerçekleşmemiştir.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam