G.Saray'da Aysal'ın açtığı DEV yol!

Galatasaray, Ünal Aysal'ın başkanlığıa gelmesi sonrasında hızlanan sponsorluk çalışmaları sonrasında yıllık gelirini 15 milyon euroya çıkardı.

Haber; Sporx.com
G.Saray'da Aysal'ın açtığı DEV yol!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Ağustos 2013 09:55
- SPORX - Galatasaray son olarak Hintli HCL ME Tablet ile yaptığı sponsorluk anlaşması ile, sponsor sayısını 17'ye yükseltirken, kasasına da ek gelir koymaya devam ediyor.

Galatasaray'da özellikle Türk Telekom Arena'nın yapılmasıyla başlayan ve Ünal Aysal'ın başkanlığa seçilmesiyle devam eden dönemde birçok sponsorluk anlaşması imzalanırken, sarı-kırmızılı takım sadece buradan bile önemli bir miktar parayı kasasına koymayı başardı.

SPONSOR SAYISI 17 OLDU

Avrupa'da futbol takımları sponsorluk anlaşmalarına büyük önem verirken, buradan önemli gelirler elde etmeyi de başarıyorlar. Bugün Manchester United tam 35 sponsora sahip iken, Chelsea'nin 18, Manchester City'nin 13, Arsenal'in ise 12 sponsoru bulunmakta.

HCL ME Tablet şirketiyle anlaşılması ile birlikte sponsor sayısı 17 olurken, bunların büyük kısmı futbol alanında oldu. 17 sponsordan neredeyse yarısı başkan Ünal Aysal döneminde kazandırılırken, Daikin, Champion gibi firmalarla yapılan anlaşmalarda futbol dışı branşlara da katkı sağlandı.

Türk Telekom Arena'nı yapılmasıyla da bilet, kombine ve loca satışından gelirisni arttıran Galatasaray, bunun yanı sıra tribünlerin isim haklarını kiralama yoluna giderek, kasaay ek gelir koymayı başardı.

YILDA YAKLAŞIK 15 MİLYON EURO !

Sarı-kırmızılı kulüp, Pegasus ile yapılan 3+3 yıllık tribün isim hakkı anlaşmaşması gereği her yıl kasasına 4 milyon euro koyarken, yine tribün isim hakkı için Opel ile yaptığı anlaşmadan da her yıl için 4 milyon euro kazanıyor.

Ünal Aysal döneminde tribün isim hakları dışında da Denizbank, Nikon, Yandex, Opel, General Motors ve son olarak HCL şirketi ile yapılan anlaşmalar da önemli miktarda Galatasaray'a ek gelir sağlıyor. Galatasaray'ın futbol takımı kapsamında açıklanan rakamlara göre sponsorlardan elde ettiği gelir yaklaşık 7 milyon euroyu buluyor. Buna tribün sponsorları da eklendiğinde gelir 15 milyon euroya çıkıyor.

Galatasaray'ın Türk Telekom Arena Stadı'nın isim hakkı için Türk Telekom ile yaptığı anlaşma gereği yıllık kasasına 10 milyon euro giriyor. Bu anlaşma gereği stadın 10 yıllık hakkını elinde bulunduran Türk Telekom firması Galatasaray!a toplamda 100.5 milyon euro ödemiş olacak.

Sponsor gelirleri
Denizbank (2013-2014'ün 2. yarısından itibaren 3 yıllık) - Yıllık 1 milyon 426 bin euro
Nikon (3 yıllık) - Yıllık 600 bin euro, toplam 1 milyon 800 bin euro
Yandex (5 yıllık) - Yıllık 500 bin dolar+KDV, toplam 5 milyon 500 bin dolar+KDV
Opel (5+1 yıllık) - Yıllık 1 milyon 625 bin euro
General Motors (2,5 yıllık) - İlk yarım sezon 500 bin euro, diğer yıllar 1 milyon euro
HCL (1 yıllık) - Yaklaşık 1,5 milyon euro

Tribün isim gelirleri
Pegasus Tribün isim hakkı yıllık - 4 milyon euro
Opel Tribün isim hakkı - 4 milyon euro

SADECE GELİR DEĞİL, MARKA DEĞERİ...

Galatasaray'a başkan seçildiği dönemden bu yana her fırsatta ''marka değeri'' vurgusu yapan Ünal Aysal'ın bu sponsorluk anlaşmalarıyla sadece gelir değil, aynı zamanda marka değerinin de artmasını sağladı. Aysal döneminde sponsorluk anlaşması imzalanan Opel Avrupa'da Dortmund ve Liverpool'dan sonra Galatasaray'ı tercih ederken, yine Aysal döneminde Manchester United'ın da ana sponsorlarından olan dünya devi General Motors anlaşması da sarı-kırmızılı camia adına büyük önem taşıyordu.Tümü
TÜMÜ