Ali Koç, 'Camiaya sesleniş' programında konuştu!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de 'Camiaya sesleniş' programında 'Camiaya sesleniş' programında soruları yanıtladı. İşte Ali Koç'un gündem belirleyecek açıklamaları...

Haber; Sporx.com
Ali Koç, 'Camiaya sesleniş' programında konuştu!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
11 Eylül 2018 20:56
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, merak edilen soruları FB TV'de 'Camiaya Sesleniş' programında yanıtladı. Ali Koç, kulübün mali yapısı, transfer, Phillip Cocu ve birçok konu hakkında sorulara açıklık getirdi. 

İşte Ali Koç'un açıklamalarının tamamı; 

''10-12 MİLYON EUROLUK SPONSORLUK GELİRİ BEKLİYORUZ''

Sponsorluk konusunda açıklayacağım çok bilgi var. Sponsorluk anlaşmalarında ne alabiliriz değil, ne verebiliriz diye bakıyoruz. Az sponsorla daha büyük ve daha uzun anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz. Bu anlaşmalar bizim için çok önemli. 5 yıl içinde sponsorluk ve reklam geliri olarak Avrupa'da ilk 20'ye girmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden yoğun çalışmalar var. Bir ara formamızda reklamsız çıktık. Uzun zaman reklamımız olmadı. Formamızın arkasında bir sponsorumuz var. Onun geliri de zaten kullanılmış. Fenerbahçe futbol takımının formasında şu an gelir getiren hiçbir sponsor yok. Formanın önü için uluslararası bir markayla konuşmaların sonuna geldik. Büyük bir açıklama yapacağız veya el sıkışıp teşekkür edeceğiz. 10-12 milyon euroluk sponsorluklar bekliyor. Bu büyük markayla anlaşmanın akıbetini bekliyoruz. Forma sponsoru belli olduktan sonra şort sponsoruna bakacağız. Son 4-5 sene yapılan anlaşmalardan daha yüksek bir anlaşma bedeli olacak. Gerek ülke şartları gerek kur farkı diyelim Fenerbahçe'nin forma sponsorluk gelirlerinin değeri çok alt seviyede.

''BASKETBOLDA GEÇEN SEZON 4-5 MİLYON EURO AÇIK VARDI''

Basketbol dediğimiz zaman Avrupa'nın en iyi 2-3 takımından birinden bahsediyoruz. Belki de en iyisi... Bu takımın forması Euroleague boyunca 16 şehire gidecek. Aynı zamanda Türkiye Ligi var. Bu markanın uluslararası bir marka olması lazım. Doğuş Grubu'na teşekkür ediyorum ama onların ayrılışı bize büyük bir darbe vurdu. Buna rağmen şubenin geçen sezon 4-5 milyon euro açığı vardı. Yönetim olarak ya cebimizden ya başka bir yerden masrafları karşılamamız gerekiyor. Fenerbahçe Basketbol şubesinde geri adım atamayız. Erkek Basketbol Takımı'nın gideri 30 milyon euro. Kombinelerde 6 bin oldu. Hedefimiz 7 bin kombine satmak.

''EN ZAYIF ANINDA SALDIRMAK DAHA KOLAY OLUYOR...''

Bir insanın gözünde uçuk ne zaman çıkar? Bağışıklık sistemi hasar görünce çıkar. Benfica maçlarında istediğimiz sonuçlar alınamayınca bizim en zayıf anımız oldu. Bu anımızda bize saldırmak daha kolay ve daha makul oldu. Biz herkese eşit mesafede olmak istiyoruz. Hiçbir medya grubuna, spor editörüne, hatta patronlarına, Fenerbahçe muhabirlerini şikayet etmeyeceğimize söz veriyorum. Herkes ile iyi ilişkiler halinde olmak istiyoruz. Ancak haber çıkartmak için şirinlik yapmayacağımızı da belirtmek istiyorum. Bizim size ihtiyacımız var, sizin de bize ihtiyacınız var. Fenerbahçe'yi en zayıf anında hedef gösterdiğinizde testiyi kıranla su taşıyanı ayırmak istiyoruz.

''İNSAF DİYORUM, DAHA 3 AY GEÇMEDİ!''

Bir haber gördüm. Çok utandım bu haberden. Cocu, PSV'den kazandığı paranın 5 katını Fenerbahçe'den kazanıyor diyor. Altına da Hollandalı bir gazeteciyi kaynak göstermişler. O gazeteci de ardından açıklama yapıyor. Yalancılar, ben böyle bir şey demedim diyor. Çok üzücü bir durum. İnsaf diyorum. Daha 3 ay bile geçmedi. Yeni bir yönetim anlayışı var. En küçük tökezlemede bizlerin başarısızlığını istemenin ne yararı var bunu sorgulamak istiyorum. Eski sistem içinde yer alan menfaat grupları, eski yöneticilere yakın olan bazı medya mensuplarının oluşturduğu bir ortam var. Mühim değil. Bunların olacağını bekliyorduk. Bazılarının üzücü olsa da bunlara göğüs germek gerekiyor. 

''BU YOLUN SONU ÇOK GÜZEL OLACAK''

Eski kemikleşmiş düzeni bir şekilde değiştirmeye çalışıyoruz. Yepyeni bir hoca, yepyeni bir sportif direktör, yepyeni bir başkan. Bunlar zaman alacaktır. Değişim sancılıdır. Daha 4. haftadayız. Kaybettiğimiz 3 maçı da şans yaver gitse kazanabilirdik. Hak edilmeyen bir tutum var. İlerleyen dönemlerde daha da üstümüze geleceklerdir. Bu yolculukta bana ve arkadaşlarıma inananların kalkan olan güvençlerine inancım tam. Onları üzdüğümüz için de çok üzülüyorum. Bayramlarını zehir ettiğimiz için çok üzülüyorum. Buraya gelirken de kimsenin elinde sihirli değnek yok demiştim. Bu yolun sonu çok güzel olacak. Bugün değilse yarın ama sonu güzel olacak. Beceremezsek yönetim kurulu zaten başkasını seçer. 3 maç yenildik diye inandığım bu yoldan vazgeçecek değilim.

''TOLGA CİĞERCİ VE JAILSON, LİSTEMİZDE YOKTU''

100 oyuncu konusu da ciddi anlamda suistimal edildi. Biz bu kadar FFP sıkıntısı olan bir kulüp olarak transfer için 100 oyuncu bakmıyoruz. Bu takımın geleceği için oyuncu bakıyoruz. Arzu edip alamadığımız oyuncular da oldu. Bizim imkanlarımız, bayramdan sonra yaptığımız iki satıştan sonra arttı. Sadece yaptığımız bir Fernandao satışıyla Slimani ve Ayew'i aldık. İnsanlar bunu göz ardı ediyor. Sportif Direktör'ümüze hakaret edebiliyorlar. Bazı spor yazarları hırsız bile diyebiliyor. Bu 100 kişilik oyuncu listemiz hala devam ediyor. Tolga Ciğerci, Jailson, bu 100 kişilik oyuncu listesinde yoktu. Yapılan veya yapılmayan tüm transferlerin sorumlusu Cocu, Ali Koç, Comolli ve Semih Özsoy'dur. Tolga Ciğerci, son dakika fırsatı olarak geldi. Son günlerde Galatasaray'dan ayrıldı zaten. Ayrılışın esas nedeni olarak yüksek maliyeti ve kişisel sorunlardı. Bir sakatlığı var evet. Oynadığı süre boyunca kendisine maaş ödeyeceğiz. Oynadığında çok iyi oynayan bir futbolcu. Kendisi de aç. Kendini ispatlamak istiyor. Patlamak istiyor. Kendisiyle tanıştım zaten. Karakteristik özelliklerini beğendiğim bir isim. İnşallah onun da bize faydası olur. Jailson ise Josef'in satılmasıyla birlikte o boşluğu doldurması gerekiyordu. Josef en iyi oyuncularımızdan bir tanesiydi. Sattıktan sonra yerini doldurması gerekiyordu. Jailson, listemizde bulunan bir isim değildi. 4-5 gün kendisini araştırdık, soruşturduk. Cocu ve Comolli sabaha kadar araştırdı. Çok çabuk yeşil ışık yaktılar. Bu kadar çabuk almayı ben de beklemiyordum. Bizim transfer politikasına uyan bir futbolcu. Makul bir fiyata alındı, makul bir ücret ile anlaştık. 4 milyon euroya aldık ama elimiz kuvvetli olsa 2 milyona bile bitirebilirdik. Yaşı henüz 22, gelişime açık. Bunla beraber sahada da göreceksiniz müthiş bir futbolcu. Fenerbahçe üzerinden sakatlanmadığı taktirde Avrupa'da çok iyi bir takıma gideceğine inanıyorum.

''AZİZ BEHICH İLE İLGİLENMİŞTİK''

İsteyip de alamadığımız oyuncular oldu. Aziz Behich ile ilgilenmiştik. Emre Akbaba konusunu zaten biliyorsunuz. Onun dışında 10 numara için bir oyuncuya bakmıştık. İsmini veremem. Ama olmadı o.

''4 HAFTA HAYAL KIRIKLIĞI! SORUMLUSU BENİM...''

Gerek Cocu, gerek Comolli olsun doğru tercih yaptığımızı düşünüyorum. Aykut hocanın yardımcıları ile göreve başladılar. Futbolcuların çalışabileceği en verimli ortamı kurmaya çalışıyorum. Huzurlu bir ortam yaratabilmek, taraftar desteğini sağlayabilmek, finansal kolaylık üretebilmek lazım bunun için. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bursaspor maçından önce Samandıra'ya gittim zaten. Onlara ne kadar güvendiğimizi anlattım. Birinci maça çıkıyorsunuz gibi değil, şampiyonluk maçına çıkıyorsunuz dedim. Ne kadar olumlu bir hava olduğunu anlattım. Bağdat Caddesi'ni anlattım. Bu camiada 1600-1800 kişi çalışıyor. 30-32 bin üye. Milyonlarca taraftar. 9 branş. Kim ne yaparsa yapsın yönetim şapkadan tavşan çıkarsın, Obradovic 5 kere üst üste Avrupa şampiyonu olsun, futbolda başarı gelmediği sürece bunların hiçbir önemi yok. 4 yıldır futbol branşı olumsuz gidiyor ve bunu değiştirmemiz gerektiğini onlara söyledim. Top sizde artık dedim. İlk 4 hafta hayal kırıklığı. Bunu kabul ediyorum. Bunun sorumlusu da benim. Soyunma odasına inmeyeceğim demedim hiçbir zaman. Ben buranın sevabıyla günahıyla başkanıysam soyunma odasına da inerim, rakibi de tebrik ederim. 

''BAŞARISIZLIK HALİNDE HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALABİLİRİZ''

Damien Comolli ile 8-9 ay çalıştım. Seçim sürecinde de çalıştım. Kimyamız tuttu. Uluslararası networkünden etkilendim. Geçmiş CV'sinden etkilendim. Nisan ayına kadar aklımda yoktu. Nisan'da teklif ettim. İki ayrı kulüpten teklif almayı bekliyordu. Birinden aldı, birinden istediği şartlar gelmedi. 3. tercih olarak biz vardık ve kabul etti. Comolli'nin seçim sürecinde parasını kim verdi diye haberler çıkıyor saçma sapan. Kim ödeyecek, tabii ki ben ödedim. Damien ile bu yolculuğa çıktık. Arkasından yabancı teknik direktör seçiminde Cocu'yu seçtik. Cocu'yu neden seçtim? Benim arzum kariyerinde bir başarısı olan ama çok daha yüksekleri hedefleyen, geçmişte futbol kariyeri olan ve başarı sağlamış, gençliğe önem veren ve deli gibi büyük bütçelerle oynamayan birisini arıyordum. Phillip Cocu bunların hepsini sağlıyordu. İnşallah başkanlığım süresince tek teknik direktör kendisi olur. Ama futbol bu, belli olmaz. Arzuladığımız başarı gelmediği halde de gereken her türlü önemi alabiliriz. Ancak mecbur kalmadıkça hiçbir radikal karar almayız.

''COCU'NUN MAAŞI...''

Comolli ve Cocu'nun alacağı ücretleri açıklayacaktım. Sözleşmede bazı gizlilikler var ama. Cocu'nun 7.5 milyon euro tazminat alacağı haberi tamamen yalan. Cocu'nun maaşını söyleyemediğim için tazminatını da söyleyemiyorum. Tazminatı, 12 aylık maaşıdır. PSV'den aldığı maaşın 3 misli bile değildir. Diğer kurumlara göre daha kapalı bir kutuyuz. O yüzden biraz daha sınırlı cevaplar verebiliyoruz.

''SISSOKO HABERLERİ BENİ ÇOK ÜZDÜ''

Biz sadece iki tane haberi yalanladık. Biri Rusya'dan gelen futbolcu. Diğeri de Sissoko. Sissoko konusu beni çok üzdü. Müthiş üzdü. Duayen diye bildiğimiz isimlerin bile bu akıntıya kapılıp bu iş oldu demeleri, sonra biz ilgilenmiyoruz dedikten sonra bu işi beceremiyor noktasına gelmesi düşündürücü. Transferi yapıldı dendi. Taraftarda bir coşku yarattı, ardından hayal kırıklığı oldu. Kendisi ve menajeriyle hiçbir görüşmemiz olmadığı halde böyle haberlerin çıkması bizde derin bir üzüntü yarattı. Bu haberi yapan arkadaş sonra bizden özür diledi, ama kendi sitelerinde 24 saat kaldı bu haber.

''BEKLEDİĞİMDEN DAHA YÜKSEK BİR KALİTE ÇIKTI''

Alt yapı konusu bir mecburiyet. Bizim öncelikli konularımızdan birisi. Sandığımızdan, beklediğimizden daha yüksek bir oyuncu kalitesi çıktı. 6-7 oyuncu ile profesyonel sözleşme imzaladık. En son Ömer Faruk ile sözleşme yaptık. Fenerbahçe'nin geleceğinde çok büyük bir yeri olacak. Her şeyden fazla bizim önceliğimiz alt yapı olacak. Bizim daha gidecek çok yolumuz var. Önce bir tesise ihtiyacımız var. Gebze'de imar iznini alamayacağımız için orada bir şey yapamayacağız. Futbolcuları sadece iyi futbolcu değil, iyi insan olarak yetiştirmek istiyoruz. Fenerbahçe Üniversitesi'nde kıdemli profesörlerimiz var. Hem iyi futbolcu hem iyi insan olmalarını istiyoruz. FB TV'den istekte bulundum. Her alt kategorimizin maçını vereceksiniz dedim. Sandığımızdan daha çok futbolcu tespit ettik. Fenerbahçe'ye gelen oyunculara baktığım zaman bir fark yaratmaya başladığımızı şimdiden görüyorum. Esas farkı tesisleri kurduğumuz zaman yapacağız. ''BİZİM DE BENFICA GİBİ OLMAMIZ GEREKİYOR''

Bizi eleyen Benfica'da iki tane oyuncu vardı ilk 11'de. İkisi de aylık 90 bin euro ücret alıyor. Ortalama 400 bin euro ücret alıyorlar. Her sezon 50 milyon euro transfer satışından gelir elde ediyorlar. Bu örnekler bana çok çarpıcı geldi. En çok maaş verdikleri 3 oyuncu var. Onlara da 2 milyon euro veriyor. Daha fazla ücret verdikleri birisi yok. Bizim de bunu yapmamız gerekiyor. Bu yüzden alttan yetiştirmek çok önemli. 

''SEFERBERLİK BAŞLATMAK ZORUNDAYIZ''

Bir her yıl, kulübe 10 bin üye kazandırmak istiyoruz. O yüzden dernekler çok önemli. Fenerbahçe'de bir seferberlik başlatmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla ve mevcut borçlanma seviyeleri ve yarattığımız ekonomiyle bu işin gitmesi mümkün değil. Sadece kur artışından dolayı borç ve yıllık giderimizde 400 milyon TL'lik artış oldu.

''DAMIEN'E 5 GÜN İZİN, SONRA TRANSFER''

Scouting sistemini güçlendirmek istiyorum. Transfer dönemi bittikten sonra Damien'e 5 gün izin verdik. Sonra hemen yeni yapacağımız transferleri araştıracağız. Fenerbahçe'yi bir ve bütün haline getiren bir lider olmayı çok istiyorum. Ama sosyal medya olduğu sürece bu zor. Bazı insanlara kendinizi kabul ettiremiyorsunuz, ettiremeyeceksiniz. Onun dışında kalbi Fenerbahçe için atan herkesi bir şemsiye altında toplayabileceğime inanıyorum.

''SLIMANI'Yİ ANCAK KİRALIK OLARAK ALABİLİRSİNİZ''

Fernandao olsaydı Benfica maçını geçerdik gibi saçma sapan yorumlar geliyor. Soldado nasıl sakatlandığını kendisi bile bilmiyor. Soldado konusunda şanssızlık yaşamasaydık ve turu geçsek bu sorular olmayacaktı. Slimani'yi çok istedik. Ama Slimani gibi müthiş bir futbolcuyu kiralama yönteminden başka alma şansınızın imkanı yok. Satın alma opsiyonu bile yok. Böyle bir oyuncuyu ancak kiralık olarak alabilirsiniz. 5 tane forveti olan Leicester, kiralayacağı oyuncuyu önce satmak istedi. Almamız mümkün değildi. Satamayınca da kiralama modeline girdiğimizde iş işten geçmişti. Tek forvet adayı Slimani değildi ama biz bu riski aldık. 25-30 milyon euro geliri olan Şampiyonlar Ligi'ne gitmek ben de istemez miydim? Benfica maçını geçsek de Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor değildik. Onu da unutmamak lazım.

''BENZIA'NIN GELECEĞİ AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZDİ''

Avrupa'da kalıcı olacak bir Fenerbahçe istiyoruz. Kura çekiminde korkulacak bir takım olmak istiyoruz. Bunu hemen yapmak kolay değil. 4 ay sonra serbest kalacak bir oyuncuya gelen 4 milyonluk teklifi 12 milyon yapmak kolay değil. Josef'i satmamak sorumsuzluk olurdu. Bu  rakamlara satınca da elimiz güçlendi. Pazara geç girince eliniz kısıtlanıyor. Benzia'yı alabilmek aklımın ucundan geçmezdi. Lille'in yaşadığı sıkıntılar nedeniyle mecburen elden çıkarmak zorunda kaldılar. Biz de öyle aldık. Kim istemezdi Şampiyonlar Ligi'nde olmayı? Ben de çok isterdim.

''BERKE'NİN ÖNÜNDE SADECE HARUN VAR''

Berke'yi bugün biz almasak Avrupa devleri alacaktı. Yaşına göre kendi bölgesindeki en iyi 3 isimden biri. Ayrıca kendisi çok iyi bir Fenerbahçelidir. Fenerbahçe'nin logosunu gözü kapalı çizebilecek birisidir. Berke'nin önünde Kameni yok, Harun ve Volkan var. Volkan'ın sözleşmesi sene sonu bitiyor. Dolayısıyla önünde sadece Harun var. Berke'nin Fenerbahçe kalesine geçmesini kimse durduramayacak. Bu sene değil ama. Berke kendini geliştirmeye devam ederse Türk futbolunun geleceğindeki kalecidir.

''FFP SIKINTIMIZ ARTARAK DEVAM EDİYOR''

Kur artışından dolayı FFP sıkıntımız artarak devam ediyor. Borcumuzun arttığı gözüküyor. Mayıs sonu itibariyle borcumuz artmış gözüküyor ve 3 yılda -30 milyon euro hakkımızın çok üstünü aştık. 70-80 milyon euro kar yapmamız lazım. Faizler çok ciddi noktalara geldi. Borçları daha uzun vadeye yaymak için arkadaşlar yoğun şekilde çalışıyor. Bizim yaptığımız denetimden de çok ilginç sonuçlar çıkıyor. Onları da yakın zamanda açıklayacağız. Üç yılda 30 milyon euro zarar etme hakkımızı çoktan aştık. Bu sene 60-70 milyon euro kar etmemiz gerekiyor. Bu mümkün değil.

''BU KAFA İLE DEVAM EDEMEYİZ!''

Ben UEFA'ya gidip görüştüm. Anlayamadıkları bir nokta var. Türk takımları tamamen ters yönde. Bunda sadece Beşiktaş'ı ayırıyorum. Durum, bizler için çok vahim. Bu kafa ile gidersek ya çok ciddi cezalar yiyeceğiz ya da sürekli UEFA'nın kıskacında olacağız. Biz kendi kendimize FFP uygulamalıyız. Kulüpler ile kafa kafaya verip bu işin içinden nasıl çıkabiliriz onu bulmamız gerekecek. TFF'nin bize FFP yapması gerekebilir. Bu yola girmek zorundayız. Bence hala tam ders alınmış değil. Bu kafa ile gidemeyiz. Şu anki durumdan hepimiz sorumluyuz. Türk futbolu olarak intihar ediyoruz. En yaşlı futbolcuları transfer eden, alt yapıdan en az oyuncu çıkartan, en çok stat yatırımı yapan ülke konumunda. Sürekli bir başarı da yok. Avrupa ile aramız her geçen gün artıyor. Önümüzdeki 20 takım, ilerleyen yıllarda çağ atlayacak. Arayı kapatmamız mümkün olmayacak. Bu iş böyle devam edemez. 

''ŞİMDİ TEKRAR YABANCIYI İNDİRECEĞİZ DİYORLAR''

14 yabancı kuralı değişmesi gündemde. Yabancı kuralı, 2005 yılından beri 8 kez değişmiş. Niye değişti, neden değişti? Ne fayda sağladı? Bazen 1 sezonda 2 kez değişmiş. Şimdi tekrar indireceğiz diyorlar. Yabancı sayısından önemli olan, yabancının kalitesi. Kriterler getirilmek zorunda. Bunun yapılması için de, federasyonun oluşumunun farklı konumlandırılması lazım. Olay yabancı sınırı değil, nasıl uygulandığı. Yabancı kuralını kim değiştirdi, neden değişti, biri istiyor mu diye değişti? Bunun adının artık koyulması lazım.  Bize dendi ki U21 ligi kalkıyor. Niye kalkıyor? Bana sorarsanız yanlış bir karar. Niye verildi, niçin verildi, bilmiyorum. Bu tip şeyleri monolog değil, diyalog içinde yapmamız lazım. Bir toplantıda verilecek kararlar değil bunlar.

''ALİ DÜRÜST KABUL EDİLEMEZ BİR AÇIKLAMA YAPTI''

Futbolda kavga ortamının artık bitmesi gerektiğini söylüyorum. Statta küfür etmeyelim dedik, iki maçtır küfürden ceza yemiyoruz. Fenerbahçe, Türk gençliğine örnek olmak zorunda. Bu son derece garip olan ama doğal olarak karşılanan konu karşısında çok düşündüm. Uzun uzun bekledim. Belki taraftarlarımız bana kızdılar. Hafife aldığımı düşünmüş olabilirler. Yeterince haklarımıza sahip çıkmıyorum diye düşünmüş olabilirler. Taraftarlar TFF'ye karşı haklarımızı nasıl koruyacaksınız diye soruyorlardı. Söz konusu kişiden bir hamle bekledim, gelmedi. Federasyon'dan bekledim, gelmedi. Sayın Ali Dürüst bana göre kabul edilemez bir açıklama yaptı. Serdar Ali Çeliker, haklı olarak bu konunun üstüne gittiği için ona bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu nasıl bir saygısızlık. Tamamen iyi niyetli orada olabilirsin. Tesadüfen de olmuş olabilirsin. Ama bu insanlarda bir huzursuzluk yarattı. Nasıl Ali Dürüst gibi bir insan bu konuda açıklama yapmaz. Sonra açıklama yapma ihtiyacı hisseder? Demek ki kamuoyuna karşı bir saygısı yok. Kişiler değil, kurumlar önemlidir. Görevi adaletli rekabet ortamı kurmak olan TFF'yi nasıl zor durumda bırakırsınız? Serdar Ali Çeliker bir şey demese hiç açıklama yapmayacak. Ondan beklediğim açıklama en fazla bu kadar olurdu zaten. Sonra Federasyon'dan bir açıklama bekledim. Bir TFF yetkilisinin transfer ortamında olması sadece Fenerbahçe Başkanı değil tüm taraftarları ayağa kaldırabilecek bir şeydir. Ben olsam o ortamda hemen kalkıp giderdim. Kimin sesi daha çok çıkarsa onun haklı sayıldığı bir ortamda yaşıyoruz. TFF'den açıklama bekledim. Onlar için büyük bir fırsattı. Serdar Ali söylemese kimsenin konuya değineceği yok. Şimdi insanların neden bana Fenerbahçe'nin haklarını TFF'ye karşı nasıl koruyacaksın diye sorduğunu daha iyi anlıyorum. TFF'nin bu konulardan pek rahatsız olmadığını görüyorum.''EK TRANSFER SÜRECİ NORMAL, SAKINCASI YOK AMA...''

Boşta kalan oyuncuların transfer edilme süreci Avrupa'da yaygın kullanılan bir şey. Türkiye'de de uygulanmasında sakınca yok. Ancak bu sene değil, gelecek sene için. Ama oyun oynanırken kural değişmez. O yüzden sıcak bakmıyorum.

''BÜYÜK BİR FACİA OLMAZSA COCU...''

Taraftar gibi kendimi yargılayamam. Cocu'ya, çok büyük bir facia olmadığı sürece devre arasına kadar bir şey yapmam. Futbol bu, her şey olabilir. Bu felsefenin oturacağına inancım tam. O top, çizgiden geçmedi diye kulübün geleceğini riske atamam. En samimi duygularla bu gidişatın, normal gidişat olmadığını ve bu kulübün baştan aşağa yenilenmesi gerektiğini düşünen bir insan ve liderim. Bu durum, sadece bir topun çizgiye geçmesine bağlı olarak kalmayacak. Carlos Carvalhal ile görüştüğümüz haberleri yalan. Yalan. Kaynağına bakmadım ama herhalde buradan çıkmıştır. Bir kanal bunu söylüyordu.

''BİR YERE KADAR KREDİNİZ VAR''

Taraftar olsam, Ali Koç'a kredim çok fazla olurdu. Ancak bir yere kadar krediniz var. Bir yere kadar insanlarda sabrınız var. Bu kötü gidişat devam etmeyecek. O kaybettiğimiz 3 maçtan sadece 1'ini bile kazansak kötü gidişat olmayacaktı. 3'ünü de kazanabilirdik. Geleceğe ümitle bakmak için bu değişime ihtiyaç var. Bizim ne kadar çabaladığımızı insanlar görüyor.

''TÜRKİYE'NİN EN İYİ BEKLERİNİ RAKİBİMİZE VERDİK, RVP SAKAT ALINDI''

3 Temmuz'da bize çok büyük zararlar verildi. Fenerbahçe'nin yörüngesini yerinden oynattılar. Fenerbahçe çok doğru yoldaydı. Ama 3 Temmuz'dan sonra kendi kalemize gol atmaya başladık. Türkiye'nin en iyi sol beki ve sağ bekini kendi ellerimizle rakibimize verdik. Gittik, van Persie'yi aldık. Aziz Yıldırım ne dedi? Sakattı, bizi aldattı sportif direktör dedi. Senin sağlık ekibin var. Onlarda mı seni aldattı? Sağlık ekibi van Persie'nin sakat olduğunu söyledi. Sakat olduğu bilinerek alındı. Yanlış yönetildi, yanlış kararlar alındı. Bugün rakibimize verdiğimiz sağ bek ve sol bek bizde olsaydı ne olurdu?

''FABIAN RİSK ALINACAK BİR POZİSYON DEĞİLDİ''

Fabian konusunda da Damien kötü gösterildi. Kötü gösterilecek biri varsa o da benim. Fabian iyi bir futbolcu. Özel hayatı biraz renkli. Güney Amerika'da müthiş oynuyordu. Avrupa'ya da iyi başladı ama sakatlandı. Belinden ciddi bir ameliyat oluyor. Kendi takımında yerine başkası alınıyor. Dünya Kupası'nda kadroya alınıyor. İşin ekonomik tarafı o kadar cazipti ki bu risk alınır mı dedik. Sağlık kontrolünü birden fazla yaptıracaktık. Damien, bu risk alınmamalı konusundaydı. Ben ise Tolga Ciğerci'de düşündüğüm gibi burada patlama yapabileceğini düşündüğüm için bu arkadaşı getirdik. Birden fazla sağlık kontrolüne girdi. Ne yazık ki istediğimiz sonuçlar olmadı. Bu pozisyon risk alabileceğimiz bir pozisyon değildi. Daha fazla detaya giremiyorum çünkü futbolcunun sağlığı konusunda gizliliğimiz var. Kariyerine olumsuz bir etkisi olmasın diye bu konuyu kapatmak istedik. Ama futbolcu anlamsız bir şekilde açıklamalarda bulunuyor. Şartları değiştirdiler diyor. Menajerinin kendi sözü var. İstiyorsanız devre arasına kadar para vermeyin diyor. Belgeler var elimde ama futbolcuya saygımdan dolayı göstermiyorum bu belgeleri. 

''AYAKTAN ÇOK KAFADA PROBLEM VAR''

Cocu'nun açıklamalarını şampiyonluk gitti diye anlamıyorum, henüz 4. haftada şampiyonluk için konuşmak erken diye anlıyorum. Yeni bir takım, yeni bir hoca, yeni bir oyun sistemi. Hazırlık maçında gösterdiğimiz sistemi henüz ligde yansıtamadık. Ayaktan çok kafada problem var. Hocaya göre öz güven sorunu var. Bu takımın önce takım olması lazım önce. Yeni ve iyi oyuncuları var. Kafadaki sorunu çözmek lazım. Hocanın da biraz daha oyun sistemini uygulatabileceği ortam yakaladığımız zaman arkası gelecektir. Hoca daha henüz iyi tanımıyor ligi. Oyuncuların çoğu geçen sezon Aykut hocadan kalma. En azından onlar biliyor Türkiye'yi. Bu durumu en kısa sürede aşacağız.

''SEZON AÇILDIKTAN SONRA HARUN'U ALMAYA KARAR VERDİK''
Rakiplerimize baktığımızda en büyük zaafımızın yediğimiz gol sayısı olduğunu gördük. Bu konuyu Damien'da gündeme getirmişti. İki tane iyi kaleciye sahip olduğumuzu düşünüyordum. Sezon açıldıktan sonra rekabeti arttırmak gerektiğini anladık. Alacağımız kalecinin Türk olması gerekiyordu. Çünkü yabancı sayısı artmıştı. Bursaspor'da Harun'un gitmesine izin verdi.

''AYEW VE BENZIA'NIN SATIN ALMA OPSİYONU''

Ayew'in satın alma opsiyonu 12 milyon euro. Heralde kullanmayacağımız bir miktar olacak. Benzia'nın ise 7.4 euro. Çok iyi bir sezon geçirirse kullanabileceğimiz bir miktar. Benzia 24, Ayew 29 yaşında.''OZAN TUFAN HAYAL KIRIKLIĞI OLDU''

Ozan Tufan hayal kırıklığı. Milli Takım'a kadar yükselmişken, henüz 24 yaşındayken bu hale gelmesine ne biz seviniyoruz ne Ozan seviniyordur. Cocu, Ozan'ın geçmişini pek bilmez. Ben ve Comolli'nin Ozan'dan beklentisi çok fazlaydı. Potansiyelini biliyoruz. Kampa da çok fit gelmişti. 8 kilo vermişti, çok hoşuma gitmişti. Tatilini çalışarak geçirmişti. Hazır heralde dedik. Ne yazık ki beklediğimiz gibi olmadı. Performansı, istatistiksel verileri, hocasıyla arasındaki kimya, Damien'in gözlemleri olumsuz noktadaydı. Transfer edebilirsiniz diye düşünebilirsiniz. Bazı takımların ilgisini çekti ama Fenerbahçe'deki yüksek ücretinden dolayı bazı Anadolu takımları o topa giremediler. Beşiktaş'tan bize gelen bir şey yok. Beşiktaş'tan bize gelen kabul edemiyeceğimiz bir takas teklifiydi. Birçok oyuncuyu ilgilendiren bir teklifti. Sadece bir oyuncu değil. Belki Ozan'ın başka düşündüğü şeyler vardı bilmiyorum ama transfer olmadı. U21 takımıyla çalışıyor. Bizim oyuncumuz yine. Ücretini vermek zorundayız. Onun da artık kariyerinin bu aşamasında aynaya bakıp kendini silkeleyip sorgulaması gerekiyor. Geçen sezon biz yoktuk, yine oynamıyordu. Çok iyi, kumaşı da iyi. Niye oynamıyor diye sorduğunda net bir cevabı da yok. Çok yazık. 28 kişilik kadroyu devre arasına kadar değiştiremiyorsunuz.

''EMRE AKBABA, GALATASARAY'DA OYNAMAK İSTİYORUM DEMİŞ''

Ben Temmuz ayının 2 veya 3'ünde sayın başkanı aradığım zaman ne aşamadasınız diye sordum. 7 milyon euro rakamları dolaşıyordu. Alanyaspor başkanı sadece Başakşehir'in teklifini söyledi. Oyuncunun almak istediği miktarı söyledi. Fiyatı düşürürseniz bize haber verin dedim. Ondan sonra biz devrede yoktuk. Son haftaya yakın bir dönemde menajeri, Comolli ile ilgilenmiş. Forma numarasına kadar konuşulmuş. Başkanla konuştuk ardından. Önemli olan oyuncunun kalbinin nerede olduğu. Her şey para demek değildir. Onun da tercihinin Galatasaray olduğunu öğrendikten sonra tamam dedik. Onu da tebrik ederim. Karakterli davrandı. Gönlüm Galatasaray'da, orada oynamak istiyorum demiş. Transferde böyle şeyler olur hep. Bunu bir zafer çığlığı olarak göstermek biraz çiğ kaldı. Milli maçta da 2 gol attı. Umarım uzun yıllar ülke için başarılı olur.

''COCU İSTİYORSA AKLIMDA YARDIMCI VAR''

Cocu arzu ediyorsa, Türk yardımcı teknik adam için kafamda birkaç isim var. Ama şunu da ifade edeyim, Cocu'ya sonuna kadar inancım var.

''AZİZ YILDIRIM'A HALA BAŞKANIM DERİM''
Hayatta affetmeyeceğim bir şey yoktur. Aziz Yıldırım için hala 'başkanım' derim. 'Eski başkan' demeyi sevmiyorum. Ne yazık ki başkanın yanındaki bazı insanlar işin rengini ciddi şekilde değiştirmiştir. Fenerbahçe'nin birlikteliğine katkıda bulunacaksa o buluşmada ilk ben olurum.

''BARCELONA BAŞKANI İLE KONUŞTUM...''

Barcelona Başkanı ile konuştum. Gelecek sezon için bir şeyler yapacağız. Birkaç oyuncu için de görüşmeler yaptık. Mecbur olmadıkça kiralama değil satış yapmaları gerektiğini söylediler bu sezon için. Bir tane futbolcu anormal fiyata çıktı. Bizim ilgilenmediğimiz 1-2 oyuncu önerildi, ilgimizi çekmedi. Bu sene olmadı ama seneye olacaktır.

''AYKUT HOCA KARARINDA ÇOK ZORLANDIM''

Aykut hoca ile artık bir bağ kopuşu vardı. Bu durumda Aykut hoca ile olsaydık ciddi tepkiler olacaktı. Ben biraz daha gençler ile olmak istiyordum. Aykut hoca için verdiğim kararı alırken çok zorlandım. Fenerbahçe için bir hocadan daha fazlası.

''KAMENI, DIRAR, OZAN...''

Kameni'ye Fransa'dan bir teklif vardı, kabul görmedi. Dirar'a Orta Doğu'dan bir teklif gelebilir, Ozan Tufan'a bakıyoruz. Bunların bir numaralı sorumluluları menajerleri.

''DIEGO COSTA OLAYLARI CANIMI SIKTI''

Diego Costa ile bir şeyler ortaya çıkarmışlar. Çok canım sıkkın. Belge sızdırmışız gibi sanki. Bizim fıtratımızda öyle bir şey yok. Eski yönetim ile yeni yönetimi karşı karşıya getirmek için yapılan bir şey olarak görüyorum bunu. Söz konusu kişi belge sızdırmak istesek gideceğimiz son kişi olur. Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ