007 Ajan taraftar geliyor!

300 polisten oluşan ve yeni kurulan 'spor şubesi' ajan taraftar çalıştıracak. Olay çıkartanlar ajanlar tarafından belirlenecek, merkeze bildirilecek.

Haber; Akşam
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
007 Ajan taraftar geliyor!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
02 Ocak 2013 09:51
Özkan Tamirak ile Emrullah Erdinç'in sunduğu Radyospor'daki 'Kriminal Spor'da şiddetin önlenmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı çok önemli bir proje gündeme alındı. 

James Bond filmlerini aratmayan '007 Ajan Taraftar' modeli uygulamadan büyük beklentiler var. İşte şiddeti bitirme planı:

O OLAY SON NOKTAYDI
Galatasaray ile Beşiktaş Engelliler Basketbol takımları arasındaki maçta yaşanan holigan dehşeti polis için bardağı taşıran son damla oldu. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın holiganların baş rolünü oynadığı o dehşet üzerine bizzat devreye girdi. Holiganlarla mücadele için uzun süredir gündemde olan Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü'nün kurulmasıyla bizzat ilgilendi. Emniyette görevli olan 10 deneyimli polis bu şubede görevlendirildi.

İŞİN BAŞINDA DA SPORCU MÜDÜR VAR
300 polisin çalışacağı bu önemli bölümün başında ise İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın talimatıyla Organize Şube Müdür Yardımcısı Emniyet Müdürü Murat Özgün getirildi. Özgün, daha önce Başbakanlık koruma ve narkotik şube müdürlüğünde çalıştı. Ayrıca sporculuk geçmişi de bulunan Özgün, Polis Akademisi'nde basketbol takımının formasını giydi. Sadece mesleki anlamda değil, spor konusunda da deneyimli biri. Taraftar psikolojisini de yakından tanıyan bir müdür.

ÖRGÜTLÜ SUÇTAN YARGILANACAK...
Yeni birim 2. yarı başlayana kadar hazırlıklarını tamamlayacak. Polisler, maçlarda grupların arasına sızacak. Sivil giyimli ajan polislerin yanı sıra, ajan taraftarlar da çalıştırılacak. Bu taraftarlar, organize hareket eden grupları ve eylem planlarını rapor edecek. Grup liderleri ve üyeleri izlenecek. Bunlar sayesinde organize hareket eden gruplar tespit edilecek. Suçları da örgüt kapsamında değerlendirilecek. Öncelik İstanbul'da. Daha sonra bu proje Türkiye'de 10 ilde daha uygulamaya konulacak. Stada giriş yasağı olan holiganların takibi de bu şube tarafından yapılacak.

DERBİYESİZLER
Galatasaray-F.Bahçe derbisinden sonraki olaylar İstanbul'un dışına taştı.
16 Aralık 2012: TT Arena'da F.Bahçe'nin 2-1 yenildiği karşılaşma sonrası Bağdat Caddesi'nde öfkeli taratar grubu, G.Saray Store önünde eylem yaptı. Ellerindeki meşaleleri mağazanın camına atan taraftarlardan 7'si daha sonra gözaltına alındı.

SİLAH DA KULLANILDI
Sakarya: G.Saray-F.Bahçe karşılaşmasını Sakarya'da bir kafede izleyen iki taraftar grubu arasında çıkan kavga sonucu 1 kişi tabanca ile vuruldu. Olaylarda 8 kişi gözaltına alındı.
Adıyaman: Adıyaman'da Sümer Meydanı'nda iki grup arasında olay çıktı. Polis müdahale edip 5 kişiyi gözaltına aldı.

MAÇ ÖDÜLÜ CEZA OLDU
Ankara Emniyet Müdürlüğü, başarılı polisler için ilginç bir ödüllendirme yöntemi uyguladı. 80 polis, F.Bahçe-Karabük maçına gönderildi. Tüm masrafları ise emniyet tarafından karşılandı. Şükrü Saracoğlu'ndaki maçı F.Bahçe'nin 3-1 kaybedince misafir polisler evine üzgün gitti. İçlerinden F.Bahçe'yi tutmayanlar ise bu skorla bir sevinç daha yaşadılar.

2 BİN KİŞİYE YASAK
Son 1 yılda 'seyirden men' cezası alan taraftarların sayısı bu problemin ne kadar büyük boyutlarda olduğunu çok net şekilde ortaya koyuyor. Emniyetin verileri şikayetlerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.

14 Nisan 2011 ve 30 Aralık 2012 arasında spor alanlarına sokulması yasak olan maddeleri sokan 120 kişiye işlem yapmış. 2011-2012 yılları arasında tam 2 bin kişiye maçlardan seyir cezası verildi. Bu kişiler 1 yıl boyunca maçlara giremiyor. Ama yine de huzur sağlanamadı.

ŞİDDETİN DÖKÜMÜ
11 Ocak 2012: Kupada G.Saray-Adana Demir maçında TT Arena'da 1 kişi yaralandı.
11 Nisan 2012: Kayseri'nin F.Bahçe maçına giden Kayserili iki taraftar grubu arasında çıkan bıçaklı kavgada 6 kişi yaralandı.
4 Mayıs 2012: Aziz Yıldırım'ın duruşması için Çağlayan'a giden taraftarlar, ortalığı birbirine kattı. İki polisin yanı sıra bir de basın mensubu yaralandı, 28 kişi gözaltına alındı.
6 Mayıs 2012: Trabzon-F.Bahçe maçında 10 kişi gözaltına alındı. 2 polis sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle yaralandı
12 Mayıs 2012: G.Saray'ın şampiyon olmasıyla Şükrü Saraçoğlu Stadı ve çevresi karıştı. Olay çıkartan öfkeli F.Bahçe taraftarları Kızıltoprak'ta bir benzin istasyonu yanındaki iki polis aracını ters çevirerek yakmaya çalıştı. 47 kişi gözaltına alındı, 36 kişi de yaralandı.
8 Aralık 2012: P.Karşıyaka-G.Saray MP basket maçında başı kesilmiş aslan figürlü pankartlar nedeniyle 2 kişi gözaltına alındı.
9 Aralık 2012: Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Liginde G.Saray ile Beşiktaş arasında oynanan karşılaşmada 16 kişi gözaltına alındı.
23 Aralık 2012: PTT 1. Lig'de oynanan A.Gücü-Konya maçında sahaya giren bir seyirciye polisin müdahale etmesiyle bin kişi birden sahaya indi. Polis 10 kişiyi gözaltına aldı. 3 kişi de çıkan olaylar nedeniyle yaralandı.

 
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam