TBF'nin Ufuk Sarıca kararı! Devam edecek mi?

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Pınar Karşıyaka'nın başına geçen A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca'nın durumunu değerlendirdi.

Haber; AA
TBF'nin Ufuk Sarıca kararı! Devam edecek mi?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
28 Haziran 2019 11:33
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Pınar Karşıyaka'nın başına geçen A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca ile yola devam edeceklerini söyledi.

TBF Başkanı Türkoğlu, A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca'nın yeniden Pınar Karşıyaka'nın başına geçmesi, ay-yıldızlı ekibin 2019 FIBA Dünya Kupası'ndaki şansı, NBA'de forma giyen milli basketbolcuların milli takıma gelip gelmeyeceği, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko arasındaki Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi ve final serisindeki tartışmalarla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Antrenörlüğün yapılarak geliştirilebilecek bir meslek olduğunu aktaran Türkoğlu, Ufuk Sarıca'nın İzmir ekibinde başantrenörlüğe getirilmesiyle ilgili, "Ufuk hoca ile güzel bir birlikteliğimiz var. Kendisinin verdiği kararı sonuna kadar destekliyoruz. Antrenörlük de sporculuk gibidir. Oynamak gibi antrenörlük yaptıkça kendisini geliştirebilirler. Bu kararı verdiği için Ufuk hocayı kutluyorum. Hem Karşıyaka'ya hem de ligimize değer katacaktır. FIBA'nın bir organizasyonunun antrenörü olduğu için milli takımımızda da bir sıkıntısı olmayacak. Şu an ekip olarak Ufuk hocadan çok memnunuz ve devam etmek istiyoruz." diye konuştu.

Çin'de 31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası'nda mücadele edecek A Milli Takım'ın ABD, Japonya ve Çekya'nın yer aldığı E Grubu'ndaki şansıyla ilgili Türkoğlu şunları kaydetti:

"ABD'nin grubumuzda olması hem avantaj hem de dezavantaj. Her şey istediğimiz gibi giderse ABD ile bir daha finale kadar karşılaşmayacağız. Tabii ki bu bir avantaj. Grup eşleşmeleri de bu sene değişik bir sistemle oluşturuldu. O yüzden belki biraz zorlanma durumumuz olabilir. Hem NBA'de oynayan arkadaşlarımız hem de Scottie Wilbekin ve Ali Muhammed, her fırsatta milli takımımızla bir arada olmayı istedi. Bu sezon uygulanan yabancı oyuncu kuralıyla Türk oyuncularımız geçen senelere göre daha fazla süre buldu ve tecrübelendi. Geçen yıldan gelen güzel bir havamız var. İki maç kala Dünya Kupası'na gitmeyi hak ettik. İnşallah güzel bir hazırlık dönemi geçiririz ve turnuvaya iyi bir şekilde başlarız. Her maçın önemi var. Burada bizi farklı noktalara götürecek sonuçlar alabiliriz. Hem Ufuk hoca ve yardımcılarının hem de oyuncularımızın sonuna kadar yanındayız."

NBA'deki milli basketbolcuların durumu

Hidayet Türkoğlu, NBA'de forma giyen milli basketbolcular Ersan İlyasova, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz'ın her fırsatta ay-yıldızlı formayı giyme isteğini dile getirdiğini söyledi.

Ersan, Cedi ve Furkan ile görüştüğünü anlatan Türkoğlu, şöyle devam etti:

"Geçen gün Ersan ile görüştüm. Furkan Korkmaz ve Cedi Osman zaten Türkiye'de. Onlarla da görüşme fırsatım oldu. Genç oyuncularımız Furkan ve Cedi, bu takımın bir parçası olmak istediklerini her fırsatta gösteriyorlar. Ersan da hiç tereddüt etmeden her fırsatta milli takımda olmak istediğini dile getiriyor. Güzel bir havamız var. Herkes milli takımın bir parçası olmak için can atıyor. Hepsine teşekkür ediyorum. Önemli olan milli formayı sahiplenmek. Bu arkadaşlar da her fırsatta sahipleniyor. Ömer Aşık ile de görüşüyorum. Kendisinin rahatsızlığı bizi çok üzdü. Ömer, sevdiğimiz bir kardeşimiz. Maalesef talihsiz bir durumla karşı karşıya kaldı. Ona kapımızın her zaman açık olduğunu ama sağlığın daha önemli olduğunu dile getiriyoruz. Kendisi hazır hissettiği zaman milli takımın ve federasyonun kapısı açıktır. Önemli olan ilk önce sağlığına kavuşması."

Başkan Türkoğlu, Gençler Ligi ve yabancı oyuncu kuralı uygulamalarıyla daha fazla süre bulan Türk basketbolcuların tecrübeleriyle milli takımlara katkı sunacağını vurguladı.Tümü
TÜMÜ