Ali Koç: "Futbolda oynanan tiyatro çok çirkin"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün mali genel kurulunun sonunda konuşma yaptı.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Ali Koç: 'Futbolda oynanan tiyatro çok çirkin'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
16 Haziran 2019 19:36
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, futbolda çirkin bir tiyatronun oynandığını savunarak, "Şunu size temin ederim ki duruşumuz gelecek sezon çok farklı olacak." dedi.

Fenerbahçe Kulübünün Ülker Stadı'nda yapılan olağan mali genel kurulunda konuşan Ali Koç, üyelerin konuşmalarına cevap verdi.

Talihsiz bir sezon geçirdiklerini anlatan Koç, "Hadi biz beceriksiziz, e basketbol... Dörtlü Final'e iki rekor kırarak, galibiyet rekorlarıyla gittik. Son 1 ay sakatlık konusunda gelmedik kalmadı başımıza. Son 2 aydır 4 büyüğümüzü kaybettik. Bir ara kulüp cenaze işlerine döndü. İnşallah bütün bu talihsizlik ve uğursuzlukları üzerimizden atarız. Ne yaparsanız yapın bazı insanlara malzeme oluyor, tenkite uğruyoruz." ifadelerini kullandı.

Ali Koç, bir üyenin Galatasaray'ın Spor Toto Süper Lig'deki şampiyonluğunu eleştirmesi ve sarı-kırmızlılı kulübün ikinci başkanı Abdurrahim Albayrak'ın taklidinin yapmasıyla ilgili, şöyle konuştu:

"Futbolda oynanan tiyatro, trajikomik, çirkin bir durum. Hatta çirkefliğin kazandığı bir ortam. Zaman zaman çok yumuşak olmakla da tenkit ediliyoruz. Burası hakikaten Fair Play dünyası değil. Şunu size temin ederim ki duruşumuz gelecek sezon çok farklı olacak. Bu camia bu çirkin pisliğe ortak olmadı. Az konuştuk, öz konuştuk. MHK değişti, aynı binada olamaz dedik, bina değişti. Belki bizden dolayı değişmedi. Ne yazıkki ne kadar bağırırsan, çamur atıp ağlarsan o kadar hakkın korunuyor ülkemizde. Bu pislik devam etmeyecek, biz başarılı olursak temizlenecek ama zaman alacak. Balık baştan kokar, Comolli falan değil, Cocu değil. Hata baştan benim."

Göreve geleli bir seneyi geçtiğini hatırlatan Ali Koç, "Çok büyük umutlarla beklentilerle geldik. 'Başınız dik olacak' dedik. Sonuçta her şey futbola bağlanıyor, belli bir nokta olmayınca yaptıklarınızın belli bir değeri olmuyor. İlk yarı 17. sıradaydık, ikinci yarı 6. olduk. İki yarı arasında acı çekmek açısından pek bir fark yoktu. Sanki ilk defa 6. bitirdik ya da kötü bir sezon geçirdik. Tatsız olan bizim dönemimize rast gelmesi. Bunun pek çok nedeni var. Yapılan yanlış transferlerde, takım ruhunu oluşturamamaya kadar nedeni var. Bunlardan ders almak önemli. Taraftarlarımıza, kongre üyelerimize gönülden teşekkür ediyorum. Mahcubiyetimiz size karşı arttı." değerlendirmesinde bulundu.

"TFF'den tazminat alsın diye 1905 liraya imza attırdılar"

Ali Koç, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in Türkiye Futbol Federasyonundan aldığı tazminatı sert bir şekilde eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Eski milli takım teknik direktörü işten çıkarıldı, TFF yedek üyesiyle kavgaya girdiği için. Ondan sonra iş kanunun size sağladığı imkanla 6 günde işten tek taraflı fesihle hiçbir tazminat ödemeden çıkarabilirsin. Ne yapıyorlar, 9. günde tazminatla işten çıkarıyorlar. Kimse bunu sorgulamıyor. Sonra o kulübün başkanı çıkıp 'Türkiye'nin en büyük işvereni olarak Ali Bey yanında çalıştırdıklarına tazminat vermiyor mu?' dedi. Sayın Başkan eğer sizin şirketinizden biri sizi dövmeye kalkıp siz tazminat verirseniz siz iş kanununu bilmiyorsunuz demektir. Bunları biz söyleyince kötü kişi oluyoruz, bu kadar bariz bir durum var ve hiçbir şey olmamış gibi halının altına süpürülüyor. Bir de tazminatı hayır kurumuna bağışladığı için, ayıp olmasa bir de madalya takacaklar. Bu tip şeyler durmalı. Bir de işi garantiye alıyorlar. 1905 liraya imza attırıyorlar, tazminatı hak etsin diye. Bir de o işin senaryosu var. Neyse... İstedikleri yerde bu konuyu tartışmaya hazırım."

"Ona orada olan ilgiyi görünce 'futboldan anlamıyor' diyemezsiniz"

Eski yönetim kurulu üyesi Hulusi Belgü'nün sportif direktör Damien Comolli'yle ilgili eleştirilerine cevap veren Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"Comollizede' lafı kullanıldı. Hulusi Bey konuşmadan sonra tweetlere baktınız, iyi dönüş aldınız mı? Comolli hata yapmış olabilir ama onun geçmişine bakarken, Şampiyonlar Ligi'nde finali onun tohumlarını attığı iki takımın oynadığını görürsünüz. Ona orada olan ilgiyi görünce 'futboldan anlamıyor' diyemezsiniz."

"O 10 MİLYON VERSİN, BİZ 22 VERECEĞİZ"

Genel kurul üyesi Ali Asker Aksu'nun "Yönetimden herkes birer milyon lira versin, ben 10 milyon lira kulübe vereceğim." sözlerine de değinen Koç, "Bu işler zor işler. Gönül işleri, fedakarlık isteyen işler. İşler bizimki gibi kötü gittiği zaman kafanızı yastığa koyduğunuzda uykunuzu kaçıran o kadar çok konu oluyor ki... Çoğu konudan sizi endişelendiren bir görev bu. Bu sene, hakikaten talihsiz bir sezon geçirdik. Becweremedik edemedik. Çok kötüyüz. Vasatız. Atıp tutmak kolay. E basketbolda? Final Four'a iki rekor kırarak gittik. 1 ay, 1 buçuk ay kala sakatlık açısından başımıza gelmeyen kalmadı. B,r talihsizlik var. Talihsizlik demişken son iki ayda kaybettiğimiz 4 büyüğümüzü de unutmayalım. bir ara kulüp cenaze işleri gibi oldu. İnşallah bütün bu talihsizlikleri üstümüzdenm atabiliriz. Bu işler öyle işler ki bazı insanlara malzeme olabiliyorsunuz. İnsanlar zsizi tenkit edebiliyorlar. Ben de tenkite açık olan insanlardan biriyim. Ali Aksu olayın bir girelim. Bazen insanlar etrafınızfa pervane olurlar. İstediklerini elde edemedikleri zaman direkt karşınızda olurlar. Bu arkadaş seç,m sürecinde bize destek verdi. Başkanlık döneminin kötü yçönleinden biri de bu tür insanların ağzına sakız olabiliyorsunuz. Bu arkadaş benden Tunceli Milletvekilliği için destek istedi. Benim de o tür olaylarda hiç bezim olmaz, o yüzden o topa girmedim. Belediye seçimlerinden önce Kadıköy'e Meclis Üyesi olmak için tekrar yardım istedi, yine reddettik. Herhalde ondan sonra bize olan bakış açısı değişti. 10 milyon euro koymaya razıysa biz de 22 kişi 22 milyon euro koymaya hazırız. Salı ya da en geç çarşamba günü... Onun için gelsin buraya, gelmiyorsa da bir arkadaşı varsa mesajını iletsin yoksa da akşam Fenerbahçe TV'yi seyretsin. Bu işin olumsuzluklarından biri de maalsef bu tür insanların ağzına sakız olmak."

"SANKİ İLK DEFA BU KADAR KÖTÜ SEZON..."

"Biz göreve geldiğimizden beri aşağı yukarı 1 sene geçti. Büyük umutlarla geldik. başınız dik olacak dedik. Futbol hariç. diğer bölümlerde başarılıyız ancak her şey futbol. Ne kadar başarılı olursanız olun futbolda belli bir nıokta olmayınca bunların bir kıymti olmuyor. İlk yarı 17.'ydik., ikinci yarı 6. bitirdik. Sanki zannedersiniz Türkiye'de Fenerbahçe ilk defa bu kadar kötü bir sezon geçiriyor. Bunun pek çok nedeni var. Fas'tan tutun Samandıra'ya, yapılan yanlış transferlerden tutun, takım ruhunu oluşturamamaya kadar bir sürü nedeni var. Bu kötü şans da değil, bu bambaşka bir şey. Bizi bir dakika bile olsun yalnız bırakmayan taraftarlarımıza, kongre üyelerimize teşekkür ediyorum."

"BİR BABAYİĞİT 300 MİLYON EURO VERECEK DEDİLER"

"Birisi Comollizede lafını kullandı. Hulusi Bey konuştuktan sonra oturdu, devamlı twitter'a baktı. İyi bir geri dönğş aldık mı Hulusi Bey? Ben kullanmıyorum da. Comolli'nin futbol için yaptıklarına, röportajlarına bakarsan, herhalde futboldan anlamıyor demezsin. Bir babayiğit çıkacak 300 milyon euro verecek dediler, öyle biri varsa hemen biz gidelim yerimize gelsin o kişi, biz de ona hizmet edelim. Devletimiz verecek dediniz, devletimizin bakış açısı bize orta şekerli. Galiba sizin iyi ilşkileriniz var devletle, bunu bilemem. Devletren bir yapılandırma bekliyoruz evet ama devletten bu paraları vermesini istemeyiz. Sizinki güzel bir başkanlık konuşmasıydı. Yönetim kurulumuzu yeteri kadar kullanamadığımızı ifade ettiniz. Yalnız bizim yönetim kurulumuz merakı olan, kulübün içinden haber sızdıran, kendi isimlerini patlatmaya mesaklı olan insanlar olmadığı için onlar hakkında tahmin yürümeniz çok zor. Bu isnanlar canlarını dişlerine takıyorlar. Saygı duyuyorum düşüncenize."

"ESKİ YÖNETİM KAYBEDEREK ÇOK ŞEY KAZANDI"

"Bir de o bize dil uzatıyor. Her şey bitti, bir de o dil uzatıyor, 'Azmettirdi' diyor. Neyse... İnşallah dünyanın en güzel takımı, Obradovic'in askerleri yarın maçı kazanır ve 4. maçta işi bitiririz."140 milyona yakın bir parayı kazamıza soktuk. 20-25 milyon euro'luk bir meblağ da Fener Ol'dan geldi. Futbolcularımıza 2 ay geriden geliyoruz. Basketbolcularımıza 1 ay geriden geliyoruz. Bunlar ödenecek bir şekilde. Bugüne kadar ödendi, borçla ödendi. Deniz bitti. Keşke seçimler bu sene olsaydı da neyin ne olduğunu anlasaydınız. Eski yönetim kaybederek çok şey kazandı. İçinde bulunduğumuz durumun ciddiyetinin farkında değilsiniz. Trolleriyle bize saldırmalar falan. Belli kesimlere söylüyorum, ayağınızı denk alın. Bu konuda çok sinirleniyorum. İçeriden, dışarıdan üstümüze gelen insanlara bu lafım, siz dua edin biz başarılı olalım. Şu lafımı unutmayın, Fenerbahçe'yle var olanlarla, Fenerbahçe için var olanlar. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Bütün bu yeni kaynaklara, yeni fonlara rağmen yine kaynak bitti. Fener Ol nefes aldırdı bize. Yapılandırmayı bekliyoruz. Biz geldiğimizde 17 milyon euro direkt olarak geçmiş borçlarımızı ödedik."

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE GİTMEK ZORUNDAYIZ"

"Aidat konusuna gelmişken 50 lira çok az. Burada çok talep oldu, mektuplar geldi. Önerge verelim çıkartalım dedik, talep düşük oldu. Bana göre 250 lira da çok az. Bence bir rakam olmalı ve tefe tüfe de artmalı. Bugün 25 bin kişinin ödediğini varsayarsanız bizim sabit giderlerimiz için çok önemli. Her ay 10 milyon lira maaş ödüyoruz. Bizim giderlerimiz Beşiktaş ve Galatasaray'dan çok daha fazla. Bir beyefendi bir öneri sundu; bazı branşlarda küçülelim dedi, bazı yerlerde giderlerimizi kısaltalım dedi. Ancak bu doğru değil dedi. 5 sene Şampiyonlar Ligi'ne gitmek asıl çözüm dedi. Aynen doğru söylüyor. En önemli tedavi mekanizması Şampiyonlar Ligi. 10 senedir gidemiyoruz gitmek zorundayız. Şampiyonlar Ligi'ne bir şekilde gitmek zorundayız ve harcamalarımızı da ona göre yapmak zorundayız."

"FBTV'Yİ KAPATMAYACAĞIZ"

"FBTV eski goller var. Bu sene çok atamadık diye eski gollere bakıyoruz. (Gülerek). Bu mesajları uzun süredir alıyoruz. kulüpten haber alınmadığı konusuna katılmıyorum. Bizim televizyonumuz çok farklı. Biz her platformda varız, onlar sadece Digiturk'te var. 67 çalışanımız var, 88 tane altyapı maçını yayınladık. Bu çocuklar bunu nasıl yapıyor hayret ediyorum. Maddi bir yük, FBTV tabii ki ancak orayı kapatmamız söz konusu değil."

"BİZ BU KAHPE ÖRGÜTE KARŞI GELDİK"

"3 Temmuz öncesi rakiplerimizden hem maddi hem de sportif açıdan fersah fersah öndeydik. Belimizi büktüler. Çıkan kararları da görüyorsunuz. Renklerden bağımsız olarak bu olaya bakan insanlar Fenerbahçe'nin ne kadar kalleşçe hakkının yendiğini görür. Biz artık yargıtay kararını bekliyoruz. Bize bunu yapan kahpe insanların, çoğu zaten ya içeride ya da yurtdışında, gereken cezayı almasını istiyoruz. Devletimize sesleniyorum burada. Tüm heybetiyle, tüm gücüyle, devletin bütün imkanları ellerindeyken bize saldıran kahpe örgüte karşı Başkanımız Aziz Yıldırım'ın önderliğinde karşı geldik biz. İnşallah devlet de hakkımızı verecektir bizim. Çünkü biz bundan çok zarar gördük."

"EN BÜYÜK ESKİĞİMİZ WINNER, LİDER, SAVAŞÇI OYUNCULAR"

"Winner başkan istiyoruz diyen Mehmet Gürel'e ben de winner başkan olmak istediğimi iletiyorum. Zannediyor musunuz ki bu kadar kolay, çabuk olacaktı bu? Ben neden looser olmak isteyeyim? Emre ve Kolarov'dan bahsetti Mehmet Bey burada, onları boşverin almayın dedi. Gençlerle tecrübelileri iyi bir şekilde karıştırabilmemiz gerekiyor. Bizim geçen sene en büyük ihtiyacımız, sahada winner, lider, savaşçı ve takımı toparlayacak oyunculardı. Bu yüzden bunu açıklamak istedim."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ