Ali Koç'tan Mustafa Cengiz'e yanıt: "Biri sizi dövmeye kalksa..."

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fatih Terim'in TFF'den aldığı tazminata ilişkin Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in sözlerine yanıt verdi.

Haber; Sporx.com
Ali Koç'tan Mustafa Cengiz'e yanıt: 'Biri sizi dövmeye kalksa...'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
16 Haziran 2019 19:49
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'e kulübünün olağan mali genel kurulunda yanıt verdi.

İşte Fenerbahçe'nin Mustafa Cengiz'e hitaben yaptığı açıklamalar:

"Eski Milli Takım teknik direktörü işten çıkarılıyor. Bir yedek üye ile kavga ettiği için. İş kanunu çerçevesinde 6 gün içinde tazminat ödemeden işten çıkarabiliyorsunuz, hiçbir zorunluluğu yok. Sonra bekleniyor, 9 gün sonra işten çıkarılıyor.

Sonra da o kulübün başkanı çıkıp "tazminatsız işten çıkarma mı olur?" diyor. "Ali Koç, Türkiye'nin en büyük işverenlerinden biri, İş Hukuku bilmiyor mu?' diyor. Bir çalışanınız sizi dövmeye kalksa tazminat verir misiniz? Eğer sizi dövmeye çalışan birine tazminat ödüyorsanız, iş kanununu yeterince bilmiyorsunuz demektir. Bu kadar bariz bir şey var. Bu hepimizin parası. Hiçbir şey olmamış gibi halının altına süpürüyorlar.

Sonra bir de gittiği yerde işlerini garantiye alıyorlar, 1905 TL gibi bir maaş yapıyorlar ki tazminatı hak etsin diye. Aldığı tazminatı da bağışlıyor diye madalya takılacak neredeyse."

ALİ KOÇ NE DEMİŞTİ?

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu toplantısında açıklamalarda bulunmuştu.

Ali Koç, isim vermeden Türkiye Futbol Federasyonunun eski Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e ödediği tazminata değinerek, "Eski bir milli takım antrenörüyle yollar ayrıldı. Federasyonumuz ona tazminat ödemek zorunda kaldı. O tazminat kulüplerin parasıdır. Federasyonun yedek yönetim kurulu üyesi olan biriyle arasında geçen itilafın detayına girmeyeceğim, hepinizin bildiği konu. İş kanununları federasyonumuza, 6 gün içinde işten çıkarma ve tazminat vermeme imkanı sağlarken neden bunlar uygulanmadı, federasyonumuz niye tazminat vermek zorunda bırakıldı?" şeklinde görüş belirtti.

MUSTAFA CENGİZ NE DEMİŞTİ?

"Şaşırdım. Büyük bir camianın başkanının bir kürsüde profesyonel çalışan için ulusun parası diyerek iş kanunuyla ilgili yorum yapmasına çok şaşırdım. Sözü edilen kişi teknik direktörümüz, futbolun 1 numarası. Kendisi de işveren, ben de işverenim. Bir kişinini iş akdini sonlandırırsanız, tazminat ödemek zorundasınız. İş kanunu 25'e 2'den olması lazım. Teknik direktörümüz de haklı olarak tazminatını istedi. Federasyon ödemeyi yapmayınca da mahkemeye başvurdu. Bu bedeli de almadı hocamız, Çocuk Esirgeme'ye bağışladı. Bu rahatsız etti insanları. Sayın Başkan Ali Koç, devletten sonra gelen en büyük işverenlerden birisi. Kendisi tazminatını sonlandırdığı insanlara para ödemiyor mu? Türk adaleti gerekeni yapar."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ