Haber Tarihi: 22 Nisan 2024 05:52 - Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2024 05:52

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? En hızlı şekilde ateş düşürme

Bizi çok korkutan konulardan biri de bebekler ve aniden bebeklerde görülen ateş. Bebeklerde ateş düşürme için önce doktorunuza başvurunuz ama bebeklerde ateş nasıl düşürülür konusunda şu an acil bir çözüm bekliyorsanız bahsedeceğimiz birkaç basit yöntemi deneyebilirsiniz.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? En hızlı şekilde ateş düşürme
Abone Ol
Bebeklerin ateşi yükseldiğinde, anne ve babalarının çoğu hemen harekete geçmek ister. Ancak, ateş düşürmek için kullanabilecekleri en hızlı yöntemler nelerdir? Bu kısa rehberde bebeklerin ateşi nasıl düşürülür sorunun cevabını arayacağız ve bebeklerde ateşi düşürme konusunu açıklayacağız.
Lütfen önce doktorunuza başvurun ve bu bilgilerin "kesinliğinden" emin olmayın. Her zaman önce hekime başvurmak en sağlıklı sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Bebeklerde ateş nasıl olur? Bebeklerde ateş düşürme

Bebeklerde ateş olması normaldir. Ancak, bebeklerin vücudu sıcaklığı daha yüksek olduğundan, daha kolay ateşlenirler. Bebeklerde ateş olursa, ne yapmalı? Öncelikle, bebeğinizi rahatlatmaya çalışmalısınız. Semptomlar hafifletilmeli ve bebek ağrıdan kurtarılmalıdır. Ateş düşürme yöntemleri arasında en etkili olanlar şunlardır:

- Soğuk bir banyo: Bu, bebeğinizin vücudunun sana dokunmadan üzerine bir havluyla tutularak tamamen batmasına izin verilen soğuk suyla dolu bir kaba girmeyi içerir. Banyo süresi 5-10 dakikadır ve uygulamanın tekrarlanması gerektiğinde tekrarlanabilir.

- Soğuk kompres: Bu, bebeğinizin üzerine bez ya da havlu koyulup, buharlaştırılmış sudaki buzlu bir tas ile uygulanır. Kompres, 10-15 dakika aralıklarla tekrarlanabilir.

- Hava sirkülasyonu: Bebeğinizi hava akımının olacağı serin bir ortama alarak vücudunun sana dokunmadan serin tutulmasını sağlamayı içerir.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür?


Bebeklerde ateş olduğunda, öncelikle tedaviye başvurulmalıdır. Ateşin nedeni ne olursa olsun, bebek ağrıyor ve sıcak olduğundan rahatsız edilmektedir. Bu yüzden de çabuk bir şekilde tedaviye alınmalıdır. Ateşin nedeni ne olursa olsun, vücudun sıcaklık kontrol merkezi (hipotalamus) iletişim kuramazsa, bebeğinizin semptomlar görmeye başlayabilir. Semptomlar arasında bulantı, kusma, ishal ve ağrı var. Ayrıca bebek aç ve susuz kalabilir. Eğer bu durumda doktora gitmediyseniz veya doktor tedaviyi tamamladıysa, bebek dinlenmelidir. Fakat unutmayın, bebeklerin sıcaklığını düşürmek için, dikkatli olmanız gerekir.

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri arasında; soğuk bir banyo, soğuk kompres ve hava akımı ile vücut sana tutulması olacaktır. Bu yöntemler kullanarak bebeğinizin ateşini hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Unutmayın ki, her zaman doktorunuza başvurmalısınız ve önerilerimiz sadece bilgi amaçlıdır.

Bebeklerde ateş düşürmek için, bebeğin vücudunu nemli bir havlu ile silin. Bu da ateşin düşmesini hızlandıracaktır.

Bebekler için paracetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler verin. Bu ilaçlar, ateşi düşürürken aynı zamanda ağrıyı da azaltır.
Bebekleri sıcak havalarda serin tutun. Bebeğin vücudunu serin tutmak için hava akımını sağlamak veya fan kullanmak gerekir.

Bebeklerde ateş 

Bebekler için bol su verin. Bebekler için bol su vermek, vücut ısısını düşürür ve aynı zamanda vücutta su kaybını önler.
Bebekler için doktor kontrolünde diğer tedavi yöntemleri uygulayın. Bebeklerin ateşi yüksekse veya uzun süreli devam ediyorsa, doktorunuzla konuşun ve diğer tedavi yöntemleri hakkında bilgi alın.

 

Bebeklerde ateş yükseldiğinde, öncelikle doktora başvurmak gerekir. Daha sonra, bebeklerin ağrılarını ve ishalini hafifletmek için aşağıdaki yöntemler kullanabilirsiniz:

-Sıcak suyla banyo yapmak
-Havayı nemlendirmek
-Bebekleri sıcak tutmak

Ateş düşürmek için yapılması gerekenler

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? diye halen daha bir çözüm arıyorsanız en hızlı şekilde ateş düşürme yöntemleri olan bu iki şeyi uygulayabilirsiniz:

1. Soğuk suyla duş almak: Soğuk suyla bir duş alarak bebeğinizin vücudunu soğutabilirsiniz. Bu, ateşi 5-10 dakika içinde biraz daha indirebilir. Ancak, soğuk suyla duş almanın bebekler için gerçekten güvenli olup olmadığı konusunda hiçbir kanıt yoktur. Bu nedenle, doktorunuzdan önce mutlaka onay almalısınız.

2. Ateşkes süresi vermek: Bir bebek halsizlik hissettikçe, onunla oynamayacağın ve konuşmayacağınız bir süreye ihtiyacı var demektir. Bir süre onunla konuşmayarak ateşinin düşmesini bekleyebilirsiniz.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Bebekler
Genel Haber
Sağlık
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok