Haber Tarihi: 15 Temmuz 2024 05:37 - Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2024 05:37

Amerika'ya Green Card ile gidiş işlemleri başvuru zamanı

Amerika Birleşik Devletleri green card başvuruları başladı ve yapılan başvurular sonuçlanınca ömür boyu vatandaşlık hakkı kazanılabiliyor. Green card başvurusu ile ömür boyu Amerika'da yaşamak ve çalışma hakkı elde etmek isteyenler süreci takip ediyor.

Amerika'ya Green Card ile gidiş işlemleri başvuru zamanı
Abone Ol
Amerika Birleşik Devletleri green card başvuruları başladı ve yapılan başvurular sonuçlanınca ömür boyu vatandaşlık hakkı kazanılabiliyor. Green card başvurusu ile ömür boyu Amerika'da yaşamak ve çalışma hakkı elde etmek isteyenler süreci takip ediyor. Peki Amerika Birleşik Devletleri Green Card başvuruları nasıl yapılır? Green Card başvurusu için yapılması gerekenler, Green Card evrakları nelerdir? Sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.
GREEN CARD NEDİR?

Green Card kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor. Green Card sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahip oluyor. Amerika'da tüm ailesiyle beraber yaşayabiliyor, İş kurabiliyor, isterse devlet memuru olabiliyor. Aynı zamanda ABD'ye tamamen yerleştikten sonra, 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçilebiliyor.

GREEN CARD BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

GREEN CARD İLE AMERİKA VATANDAŞLIĞI

Green Card sahibi bir kişinin eşi ve 21 yaşın altındaki tüm bekâr çoçukları da ABD'de ömür boyu oturma ve çalışma hakkına sahip olur. Green Card sahibi olan kişi, ABD'de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip olur. Green Card sahiplerinin ABD'de kendi şirketlerini kurma hakkı vardır. Green Card sahipleri, devlet ve özel okullardan burs alarak ya da indirimli olarak eğitimlerine devam edebilir. Green Card sahibi öğrencilerin, Amerikan okullarında indirimli öğrenim görme ve hükümetin sağladığı burs ve kredilerden yararlanma şansları vardır. Green Card sahiplerinin Amerikan sürücü belgesi almaya ve Amerika'ya bağlı eyaletlere yolculuk etmeye hakkı vardır.

GREEN CARD KİMLER BAŞVURABİLİR?

Green Card çekilişine katılmak isteyenler çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükümetince açıklanır. (Türkiye Cumhuriyeti Çekilişe katılmaya uygun bir ülkedir.) Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır. Eğer katılımcı, lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır. Katılımcılara yaş sınırlaması getirilmez. Kurallar arasında belirtilmese de 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Katılımcının İngilizce bilmesi gerekmez. Ancak bu durumda ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurmalısınız. Başvuruda bulunacak kişinin bir mal varlığının ya da parasal birikiminin olması gerekmez. Green Card başvurularının 2005 yılından itibaren internet üzerinden yapılması zorunlu hale gelmiştir. Posta ile yapılan başvurular değerlendirilmemektedir. Evli kişilerin eşleri adına da başvuru yapması şanslarını ikiye katlar. Evli Çiftlerden herhangi biri kazandığında diğer eş ve çocuklar da kazanmış olur.


AMERİKA GREEN CARD BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLADI?

Green Card başvuruları, 5 Ekim 2022 tarihinde başladı.

GREEN CARD BAŞVURULARI NE ZAMANA KADAR?

Başvurular bu yıl 8 Kasım 2022 yılında sona erecek.

GREEN CARD ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çekilişin kazananları 6 Mayıs 2023'te duyurulacak.

GREEN CARD ÇEKİLİŞİNİ KAZANANLARIN MÜLAKATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Green Card çekilişini kazananlar mülakatlara 1 Ekim 2023 yılına kadar katılmak zorundadır.

GREEN CARD KAZANAN MÜLAKATLARININ BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

Mülakatların bitişi 30 Eylül 2024 olarak belirlenmiştir. Kazandıktan sonra bu tarihe kadar mülakata gitmez ve vize işlemleri yaptırmazsanır başvurunuz iptal ediliyor.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Genel Haber
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok