Plzen'den F.Bahçe için facebook yorumu!

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi Viktoria Plzen'in genel direktörü Pavel Pillar, Fenerbahçe hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber; Haberturk.com
Abone Ol
Plzen'den F.Bahçe için facebook yorumu!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
24 Şubat 2013 14:46
BATE Borisov’u eleyen ve UEFA Avrupa Ligi’ndeki yolculuğunda en iyi 16 takım arasına kalan Fenerbahçe’nin rakibi Viktoria Plzen oldu. Napoli’yi hem de iki maç sonunda 5-0’la eleyerek 3. tura kalan Çek ekibi herkes için bir kapalı kutuydu. HaberTürk gazetesinden Gökhan Türe ve Hüseyin Yavuz, Çek Cumhuriyeti'ne giderek Viktoria Plzen'i ve şehri araştırdı.

Yıllardır Sparta Prag ve Slavia Prag rekabetine sahne olan Gambrinus Ligi’nde 2011’in şampiyonu olan, bu yıl UEFA Avrupa Ligi’nde Atletico Madrid’in grubunu lider bitiren, Napoli’yi silip süpüren Çek temsilcisinin Genel Direktörü Pillar’ın verdiği rakamlar hayret verici. Deplasman giderleri, personel ücretleri de dahil olmak üzere kulübün yıllık bütçesi sadece 4 milyon Euro!.. Yani 4 milyon Euro ile küçük çaplı bir mucizeye imza atıyor Plzen. Genel Direktör Pillar, kulüpte en çok kazanan oyuncuyu sorduğumuzda isim vermek istemiyor ancak verdiği rakam bile dudak uçuklatıyor. UEFA’da son 16’ya kalan takımın ‘en zengini’ yıllık 200 bin Euro alıyor!7 MİLYON EURO’YA RET!

Ancak buna karşın ilginç de bir detay veriyor Viktoria Plzen Genel Direktörü. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli genç yeteneği olarak gösterilen Vladimir Darida için sezon başında Rus ekibi Krasnodar tam 7 milyon Euro bonservis bedeli önermiş. Ancak kulüp başkanı Adolf Sadek, kulüp bütçesinin neredeyse 2 katını bulan bu teklife karşın 22 yaşındaki orta alan oyuncusunu satmamış!

‘FARKI GÖRMEK İÇİN FACEBOOK YETERLİ!’

Viktoria Plzen’in Genel Direktörü Pavel Pillar, Fenerbahçe’yle eşleşmelerinin ardından yaşadığı ilginç bir detayı paylaşıyor. Pillar, “Facebook’a bakmak bile Fenerbahçe’nin büyüklüğünü anlamak için yeterli. Kontrol ettim, Fenerbahçe’nin Facebook üzerinde 6 milyonun üzerinde takipçisi var. Bu neredeyse Çek Cumhuriyeti’nin toplam nüfusunun yarısına eşit! 6 milyon inanılmaz bir rakam. Böyle bir kulübe saygı duyulur. Bizim ülkemizin en popüler takımı Sparta Prag’ın takipçisi sayısı 100-150 bin! Plzen’inki ise 30 bin. Ayrıca F.Bahçe kulübüyle yaptığımız telefon görüşmeleri de etkileyiciydi. Kulüpteki her birimde 30-40’ar kişi çalışıyor. Bizde kulübü idare eden toplam personel sayısı 8...PLZEN'İN CASUSU MİLAN BAROS

Daha önce Beşiktaş ile oynadıklarını, Milan Baros dolayısıyla Galatasaray’ı da takip ettiklerini belirten Plzen Genel Direktörü Pavel Pillar, F.Bahçe hakkında şunları söylüyor: “F.Bahçe’yi Çek Cumhuriyeti’nde herkes gayet iyi biliyor. Türkiye’nin en büyük 3 takımından biri. Ancak Sivok nedeniyle Beşiktaş’ı, Baros nedeniyle Galatasaray’ı daha yakın takip ettiğimiz için teknik detaylar anlamında F.Bahçe hakkında diğer iki takıma göre daha az bilgi sahibiyiz. Teknik direktörümüz, kısıtlı zamanda rakibi analiz edecektir. Ancak F.Bahçe ile oynayacağımız ilk maçtan önce Banik Ostrava ile karşılaşacağız. 1 Mart’taki bu maçın ardından Milan Baros bize detaylı bilgiler verecek.”

‘F.BAHÇE ŞİKE YAPSA AVRUPA'DA OLMAZDI’

Türkiye’yi sallayan şike iddiaları, Çek Cumhuriyeti’ne de ulaşmış. Plzen’in Genel Direktörü Pillar, “Hikayeyi biliyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu iddialar ne Çek insanının ne de bizim gözümüzde Fenerbahçe’nin değerini değiştirmedi. Fenerbahçe zaten eğer suçlu bulunsaydı, Avrupa’da oynayamazdı.”‘FENERBAHÇE TARAFTARINA BİRA ISMARLAYABİLİRİZ’

Çek Cumhuriyeti’nde 7 Mart’ta oynanacak maçta güvenlik konusunda hiçbir sıkıntı olmayacağını belirten Viktoria Plzen Genel Direktörü Pillar, “İsterlerse konuk taraftarımıza bira bile ısmarlayabiliriz. Tabii ki bu teklif F.Bahçeli oyuncular için de geçerli” diye konuştu.

‘CEHENNEMİ YAŞAMAK İSTERİZ’

Napoli eşleşmesinin ardından Fenerbahçe’nin BATE ile boş tribünler önünde oynadığı hatırlatılmış Viktoria Plzenli oyunculara. Çekler, “F.Bahçe’ye karşı BATE gibi boş tribünler önünde mi oynamak istersiniz” sorusuna şu cevabı vermiş: “Böyle müthiş bir statta, dolu tribünler önünde oynamak daha güzel. Asla boş olmasını istemeyiz. Bunun zorluğunu tahmin edebiliyoruz ancak cehennemi yaşamak isteriz.”

ZEMİN GARANTİSİ

Çek Cumhuriyeti’nde genelde statların suni çim olduğunu belirten Viktoria Plzen Genel Direktörü Pillar, “Ancak bizim sahamız doğal çim. Maç günü de zeminde bir sorun olmaz. F.Bahçe’nin endişe etmesine gerek yok” diyor.

BİR BARÇA BİR FENER

Viktoria Plzen, maçlarını 12 bin 500 kişilik Doosan Arena’da oynuyor. 1957 yılında yapılan stat, 2011’de yenilenmiş. Genel Direktör Pavel Pillar, Çek Ligi’nde seyirci ortalamasının 400 olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Fenerbahçe’ye 620 bilet ayırdık. 12 bin 500 biletin tümü satıldı. Daha önce sadece Barcelona maçında böyle bir şey olmuştu.”

KARTAL FLAMASI MÜZEDE

2010-11 sezonunda UEFA Ligi 3. ön elemesinde Beşiktaş ile oynamıştı Plzen. Eşleşmenin galibi, 1-1 ve 3-0’lık skorlarla Beşiktaş olmuştu. Kartal’ın flaması, Plzen’in müzesinde duruyor.BİRAYI KOKLAYIP GOL ATIYORSUNUZ!

Çek Cumhuriyeti’ndeki ‘efsaneye’ göre Viktoria Plzen’in sırrı Doosan Arena’nın hemen 200 metre arkasındaki bira fabrikası. Efsane, Çek futbolunun son dönemdeki en büyük iki yıldızı Pavel Nedved ve Petr Cech’in Plzen’den yetişmiş olmasına dayanıyor! Plzen’in Çek Ligi’nde elde ettiği ilk ve tek şampiyonluk olan 2011 zaferi de aynı nedene bağlanıyor. Fabrikanın adı Pilsner Urguell. Dünyadaki bir çok ünlü bira firmasına adını veren ‘Pilsen’in doğduğu yer bu fabrika. Denilen o ki, bu fabrikanın bacasından çıkan koku, Viktoria Plzenli oyuncuların performansını ikiye katlıyor. Orta Avrupa’nın en iyi birasının Plzen’deki bu fabrikada üretildiği iddia ediliyor.

Bira etkisinin nasıl bir ‘efsane’ hale getirildiğini özetlemek gerekirse; Plzen deplasmanından yenik dönen rakip taraftarlar, “Sürekli bira kokluyorsunuz, o yüzden gol atıyorsunuz” şeklinde tezahürat yapıyor. ‘Hadi canım’ diyenlere hatırlatalım. Plzen bu sezon Doosan Arena’da oynadığı 7 Avrupa Ligi maçında 7 galibiyet aldı ve kalesinde sadece 1 gol gördü! Bira mucizesi sadece futbolla da ilgili değil. Basketbol, voleybol ve hentbolda da ülkenin en iyi takımlarının Plzen’den çıkması, ‘efsaneye’ destek veriyor!Tümü
TÜMÜ