Aykut Kocaman: "G.Saray'a karşı bu puan sevindirici"

Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Galatasaray maçı sonrası konuştu. İşte Aykut Kocaman'ın sözleri...

Haber; Sporx.com
Aykut Kocaman: 'G.Saray'a karşı bu puan sevindirici'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
26 Ağustos 2019 00:29
Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Galatasaray ile berabere kaldıkları maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Karşılaşmayı değerlendiren Aykut Kocaman, "Bu atmosferde bir puan kazandık. Bu bizim için çok önemli ve ilerisi için bize fayda sağlayacak. İlk yarı biraz daha beklediğimizin üstüne geçti. 20-25'ten sonra oyunun kontrolünü biraz daha elimize almayı denemeliydik. Ancak hava sıcaklığı da bizim planlarımızı etkiledi. Ayrıca ikinci yarının başında çok kötüydük. Galatasaray topun hızını ve baskıyı arttırdı, biz de buna çözüm bulamadık. İkinci yarıya başlarken tam tersini düşünüyorduk. Bunu kıramamak gelecek adına olumsuz. Nelerin üstüne yoğunlaşmamız açısından ders vericiydi. Güzel taraf ise golden sonra normal oyunumuza dönmemiz, demek böyle bir şok gerekiyordu." dedi.

"Son dakikalarda 1 puanı hak ettik"

Galatasaray deplasmanında puan almanın öneminden bahseden Aykut Kocaman "Rakip 10 kişi kaldıktan sonra zorlama işler yerine sakin işler yaptık. Son dakikada gelen gol, yapılan doğru işin kazanamı gibi gözüküyor. Galatasaray şampiyonluk tacıyla başladı, içeride kolay ve rahat kazanıyorlar, böyle bir yerden bir puanla ayrılmak sevindirici. Son dakikalarda gelen 1 puanı sonuna kadar hak ettiğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

"Sorun yabancı oyuncuda değil, üretememekte"

Aykut Kocaman, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş'in ligde görev alan teknik adamlarla sürekli görüştüğünü aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce olmuyordu. Yabancı sınırıyla ilgili bizim üretme kabiliyetimiz, bu kadar yabancı oyuncuya uygun gözükmüyor. Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) oyuncu üretmeye kulüpleri zorlaması gerektiğini düşünüyorum. Bizde Selim ve Ömer Ali altyapıdan yetişti ancak bu oyuncular transfer yasağı geldikten sonra oynamaya başladı. TFF kulüplere altyapıdan oyuncu çıkarma zorunluluğu getirmeli. Biz zor durum karşısında harekete geçiyoruz. Bu yapılmadan, orta ve uzun vadede sanki zararın olma ihtimali bana biraz daha yakın gözüküyor. Sorun yabancı oyuncuda değil, üretememekte. Avrupa'da yarışmak istiyoruz ama diğer taraftan yabancı sınırı pek uygun değil. Üretme şansımız olmadığı sürece kolaycılık ve ucuzculuk geliyor yabancı oyuncuyu transfer etmek. Futbolun paydaşlarının bu konuda görüş belirtmeleri gerekiyor."

"Bütün takımlar mali anlamda duvara çarptılar"

Deneyimli teknik adam, ligdeki hedefleri hakkında bilgi vererek, "Ana hedefimiz bir önceki gelişimde olduğu gibi takım kalitesini koruyup, ligin orta üst sıra takımlarından birisi olmak. Bir taraftan yaş ortalamasını ve bütçesini düşürebilmek. Bütün takımlar mali anlamda duvara çarptılar. Bu mali durum kendi içimizde olduğu gibi Avrupa takımlarından da yavaş yavaş uzaklaşmaya neden olacak. Eğer bunları başarabilirsek, bundan sonrası için de doğru planlama yapıp, sabırlı olabilenler için çok şey vaat eden bir lige doğru gidiyor. Takımlar artık çok yakınlaşmaya başlıyor." yorumunda bulundu.

"Gol sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum"

Kocaman, bu sezon gol konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini vurgulayarak, "Hücum hattında oynayan birçok oyuncumuz henüz tam hazır değil. Belki 1 oyuncu daha alacağız. Dolayısıyla var olan oyuncularla gitsek bile gol sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Bu sene ritmimizi bulduktan sonra geçen sezonun ortalamasının da üstüne çıkacağımızı düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.Tümü
TÜMÜ