Ömer Barbaros Yiş: "TURKSPORU, iki büyülü kelime!"

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, TURKSPORU ile ilgili son gelişmeleri, önemli başarıları aktardı, ülkemizi geleceğe taşıyacak projelerden detayları anlattı.
20 Eylül 2019 08:15
Türk sporunun en büyük destekçisi Turkcell'in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, son gelişmeleri Sporx.com'un sorularını yanıtladı. 

Ömer Barbaros Yiş, basına yansımayan noktaları, önemli başarıları ve yenilikleri aktardı. 

"Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda gösterdikleri başarılarla Türkiye'yi gururlandıran Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk, sembol isimler oldular. Ayrıca, bedensel engelli bireylerimiz için de muhteşem birer örnek teşkil ettiler. Turkcell bu konuda ne gibi destekler veriyor ve Yeni Sümeyyeler, yeni Sevilayların hem toplumsal hem de sportif anlamda ülkemize kazandırılması için Turkcell olarak kendinize nasıl bir rol biçiyorsunuz?"

Ömer Barbaros Yiş: Bu başarılar tesadüf değil. Arkada bir destek olduğu zaman, özellikle branşlarda ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda, sporcularımızın daha çok kendilerini gösterme imkanları oluyor. Biz Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun 18 branşında da sponsoruz. Görüyoruz ki, destek arttıkça lisanslı sporcu sayısının da arttığını görüyoruz. Başarıların şöyle bir güzelliği var, engelli bireylerimizin sosyal hayata katılım noktasında da sporun yeri önemli. Sümeyyeler, Sevilaylar başarılı oldukça diğer engelli bireylerimiz de görüyor. Bir spora yeteneği olduğunda bunu keşfediyor ve lisanslı sporcu olmak için başvuruyor. Başarıların da arttığını görüyoruz. Bence destek devam edikçe yeni Sümeyyeler, Sevilaylar göreceğiz. Her zaman bu madalyaları izlemeye başlayacağız. Zaten Londra'da da dünya ikinciliği, dünya üçüncülüğü almak bizler için büyük bir gurur kaynağı. Ben Londra'daki ekibimizi her gün aradım, "Ne yaptılar, nasıllar" diye. Merakla da takip ediyoruz."Lisanslı bedensel engelli sporcu sayımızda ne kadar bir artış sağlandı?"

Ömer Barbaros Yiş: Yüzde 30'u aşkın bir artış var. Bu artış az değil. Yıllardır bu artışın sabit bir şekilde arttığını görüyoruz. Bu durum bizi sevindiriyor. 

"BAYRAĞIMIZIN BİRÇOK YERDE DALGALANDIĞINI DUYURMAK İSTİYORUZ"

"TURKSPORU dergisi yeni çıktı ve sadece 5 sayıda çok önemli bir kitleye ulaştı. Ülkemizde spor kültürünün canlandırılmasında TURKSPORU dergisinin ana hedefi nedir? Bir sporsever neden TURKSPORU dergisini okumalı?"

Ömer Barbaros Yiş: TURKSPORU geniş bir kavram. Spor akla gelince popüler olanlar daha önde. Birçok branşta çok gizli kahramanlarımızın olduğunu da görüyoruz. Çok ciddi hikayeler yazıyorlar. Atletizmde bir ivme var, yüzme gençler de böyle. Necati Er'in atletizmdeki başarısı, ilk defa hızlı koşularda aldığımız madalyalar, tüm bunlar birer örnek. TURKSPORU'ndaki bu geniş yelpazeyi yakalamak istiyoruz. TURKSPORU dergisinde de tüm bu başarıları gösterip, esasında TURKSPORU'nun dar bir dünya değil, çok geniş bir dünya olduğunu, birçok güzel hikayeyi barındırdığını, TURKSPORU'nun esasında bayrağımızı birçok yerde dalgalandırdığını okuyucularımızla buluşturmak istiyoruz. 1 milyonu aşkın indirme sayısına ulaşıldı. Her sayıda ben de yepyeni şeyler öğreniyorum. Eminim ki, gençlerimizin hikayelerini okuyan çocuklarımız, "Ben de Necati olmak istiyorum.", "Ben de yüzmede rekorlar kırmak istiyorum." diyecek. Bunu başarabileceğini gördüğü zaman, kötü alışkanlıklar yerine spor gibi güzellikler, iyi alışkanlıklar dünyasına adım atacak. Sadece bunu bir dergi olarak görmüyoruz. Tüm bu hikayelerin gençlerimize ilham olmasını umuyoruz. Geleceğin şampiyonlarının çıkması ve spor gibi hem ruhu hem bedeni dinlendiren, zenginleştiren, güzelleştiren bir alana yönlendirme noktasında değerli buluyoruz. 

"HER BİRİMİZ, BİR HAZİNEYE SAHİP OLACAĞIZ"

"TURKSPORU'nun internet sitesi de kuruldu. Burada en çok dikkat çeken sporcu profilleri oldu. Bu platform hakkında neler söylemek istersiniz?"

Ömer Barbaros Yiş: TURKSPORU web sitesi, çok heyecan duyarak çıktığımız bir yolculuk. Ne olacağını merak ediyorduk. Ciddi bir trafik de geliyor siteye. Burada her branşa yer vermeye çalışıyoruz. Sporcularımızın biyografilerini koyuyoruz. Örnek olma noktasında, hayat hikayelerini okuduklarında kendilerine bir yol çizebiliyorlar. 250 biyografi ile başladık, 500'e çıktı. Spor terimlerini koyuyoruz. Bunları okuyucularımızla buluşturmaya çalışıyoruz. 750'lerden sayı gittikçe artıyor. Sayı zenginleşiyor. Tüm spor müsabakalarının programlarını bu siteye koyuyoruz. Nerede ne var, ilginiz hangi alandaysa o branşı takip edebiliyorsunuz. Her şeyden önemlisi, tüm başarılarımızı depoladığımız, ölümsüzleştirdiğimiz bir yer oluyor. Zenginleştikçe kocaman bir bilgi hazinesi olacak. Eskiden değerli büyüklerimiz vardı. Kim ne madalya almış, hangi basketi kim atmış gibi değerli bilgileri bize aktarırlardı. Ne kadar güzel biliyorlar diye özenirdik. Bütün bu bilgileri bir yerde toplayıp, esasında her birimiz bir hazineye sahip olacağız.

TURKSPORU internet sitesini geliştirme planımız var. Her türlü öneriye de açığız. Geliştireceğiz. Otobiyografi yazmak daha da etkili olabilir. Zaten otobiyografi noktasında, ilginç bir röportaj yaptık. Sporla uğraşırken yaptık. Taha Akgül, güreşirken bir röportaj yaptık. Sürprizlerimiz olacak. Daha fazla okuyucuyla buluşturmak, daha da çekici kılmak noktasında üstüne koyarak devam etmeye gayret göstereceğiz.

"ŞANS GETİRSİN DİYE ŞARKIMIZI YAPTIK"

"Turkcell ile TFF arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Adeta kader birliği yapılan bu anlaşmanın detaylarını ve basına yansımayan bazı özel noktalarını aktarabilir misiniz?"

Ömer Barbaros Yiş: Biz 17 senedir A Milli Futbol Takımımızın yanındayız. Son Dünya Kupası'nda görünürlüğümüz oldu. Tekrar Milli Takımımızı sahiplenme noktasında bir adım attık. onlar bizim her şeyimiz ve bizi temsil ediyorlar. Kaybettiklerinde en çok onlar üzülüyor. Biz onları yakından takip ediyoruz. Tekrar bir milli coşkunun içine çekmek, yeni bir yolculuğa başlamak istedik. Fransa'yı yendikten sonra hepimiz motive olduk. Değişik bir etkinlik olsun istedik ve buradaki Turkcell kampüsümüzde ağırladık. Bir ilke imza attık. Dünyanın ilk dijital operatörü olarak, imzamızı dijital attık. Bu tableti de müzeleri için kendilerine hediye ettik. 

Ciddi sayıda forma alımı yapıyoruz. Milli maç günlerinde tüm çalışanlarımız formasını giydirip, bu coşkuya ortak etme gibi bir planımız var. İlişkilerimizi her zaman yakın tutmaya gayret göstereceğiz. Onlar, gençlerimize birer örnek, birer rol model. Sporun birleştirici ve büyüleyici bir gücü var, biz konuşmadığımız bir arkadaşımıza bile milli takımımız gol attığında sarılabiliyoruz. Omuz omuzayız. Bunu hep beraber kutluyoruz. O akşam maç varsa, heyecanı 4-5 saat öncesinden hepimizi üzerine gelmeye başlıyor. Hazırlıklarımızı yapıyoruz ve mutlu oluyoruz. Onlar İstiklal Marşı okuduğunda içimizde hissediyoruz. A Milli Futbol Takımımızın maçları, birlik ve beraberliğimizi en çok hissettiğimiz anlar oluyor.

Şarkıyı biliyorsunuz, 'Bi' sizi konuşuruz'. Ne zaman bir şarkı olsa, ciddi bir başarı geldiğini gördük. Biz de şans getirir umuduyla, millilere özel bir şarkı hazırladık. İnşallah EURO2020'de final görürüz. Esasında kendi içimizde böyle bir niyetle yola çıktık.

"KULÜPLERİMİZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK"

"TFF dışında Türk futbol kulüpleriyle de ortak çalışmalarınız var. Bu çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ömer Barbaros Yiş: Biz kulüplerimize, kendi stratejimiz doğrultusunda destek olmak istiyoruz. Hem onların kazanacağı, hem bizim kazanacağımız modeller üzerinde duruyoruz. Galatasaray ile bir işbirliğine başladık. Dijital bir işbirliği oldu. Destek paketleri çıkardık. Taraftarlar aldığı zaman hem kulüplerine destek oluyorlar, hem de bizim dijital ürünlerimizden Fizy'i kullanıyorlar, GollerCepte'de data kazanıyorlar. Bir galibiyet primi koyduk. Eski günlerden esinlendik. Takım galip geldiği zaman 1 GB internet kazanıyorlar. Şampiyonlar Ligi'ne özel kurgular yapıyoruz. Çift kat MB kazandırdığımız kurgularımız var.

Galatasaray ile bu yola çıktık, sonrasında Yeni Malatyaspor ile devam ettik. Hatta onlar için çok mutlu olduk. İşbirliğini konuşmaya başladığımızda UEFA Avrupa Ligi daha belli değildi. Onlara destek olduk. Bursaspor ile 0516'lı hatları, Trabzonspor ile 0561'lı hatlar ile ilgili projelerimiz var.

Kulüplerimize destek olmak istiyoruz. Taraftarlar, kulüplerine gönülden bağlı. Bu taraftarlar aynı zamanda bizim de müşterimiz. İki taraflı gönül bağını kurmak, hem kulüplerimize destek olmak, hem de bizim stratejimizi doğrultusunda dijital ürünlerimizi sergilemek anlamında bu tip işbirliklerimiz olacak. Devam da edecek."TEMİZ DENİZ MESAJI VERECEĞİZ"

"Olimpik branşlarda istekli, yetenekli birçok gencimiz var ve Turkcell, basına yansımayan birçok destek veriyor. Bu desteklerin boyutunu, türünü ve özelliklerini aktarabilir misiniz?"

Ömer Barbaros Yiş: Olimpik branşlara en büyük desteği biz veriyoruz diye düşünüyorum. 50 milyonun üzerinde bir desteğimiz var. Yüzme ve atletizm tarafında ciddi bir desteğimiz oluyor, bu bizi mutlu ediyor. Eylül sonunda Katar'da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan da çok ümitliyiz. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'na çok ciddi bir desteğimiz var. Birkaç projemiz daha var. Onlar netleştiğinde açıklayacağız.

Bosphorus Cup var önümüzde. İstanbul'un en güzide etkinliklerinden bir tanesi yat sporu. Bosphorus Cup'ta sosyal mesajlar da vermek istiyoruz. Bu sene, "Temiz Deniz" mesajı vereceğiz. Deniz atıklarından bir madalya vereceğiz. Atık sergimiz olacak. Turkcell çalışanları olarak İstanbul Boğazı'nda çöp toplayacağız. Sporla beraber sosyal sorumluluğumuzu yapmak, güzel mesajları vermek istiyoruz. 

"1.2 MİLYON GENCİMİZ YETENEK TARAMASINA KATILDI"

"Hep konuşulur, "Almanya'daki gurbetçilerimiz içerisinden sportif açıdan çok büyük yıldızlar çıkarken, biz 80 milyon olarak nasıl çıkaramıyoruz?" şeklinde. Bu alanda Turkcell'in, "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi" deyim yerindeyse 'kanayan yara'ya pansuman oluyor. Bu projeyi aktarabilir misiniz?"

Ömer Barbaros Yiş: 80 milyon diyoruz. Türkiye'nin toprakları çok verimli, ben bunu her zaman söylüyorum. Mezopotamya üzerine kurulmuş. İnsanları da çok bereketli. Biz ne zaman bir alana odaklanırsak, oradaki yeteneği, madeni bulabiliyoruz. Sporla alakalı değil ama Zeka Gücü Projemizde, yetenekli çocuklarımızın her yerde olduğunu görüyoruz. Erzurum'dan, Mardin'den, her yerden çıkıyor. Bizim için oyuncaktı robotlar, bu çocuklar kodlarla robotları amuda kaldırıyor, spor yapıyor. İnanılmaz gerçekten! Bu cevher her yerde var. Önemli olan bu cevheri bulabilmek. Bence birinci aşama bu. 

Sportif tarama, bu bağlamda cevheri bulabilmek için Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığımız himayesinde başlayan bir proje. 1.2 milyon gencimiz bu taramaya katıldı. Yaklaşık 15 bin okula gidildi. En sevincirici gelişmelerden biri, 3.500 tane engelli gencimiz de bu sportif taramaya katıldı. Şimdi yetenekli gençlerimiz, ikinci aşama olan eğitim programına geçtiler. Buradan şampiyonlar çıkacağına inanıyoruz. Birinci aşama tespit, ikinci aşama eğitim ve yetiştirme. Bu noktada da çalışıyoruz. Üçüncü aşama süreklilik için verilen destek olacak. 

Biz 3 aşamada da olmak istiyoruz. Bulmaya destek olalım, yetiştirmeye ve geliştirmeye destek olalım. Bu başarıları daimi kılabilmek için sürekli arkasında olalım. Ki bu sayede ay yıldızlı bayrağımız, organizasyonlarda sürekli dalgalansın.

"Çocuğunun, öğrencisinin yeteneği olduğuna inanan ve spor yapmasını isteyen bir anne baba, bir beden eğitimi öğretmeni bu projeye nasıl başvurabilir, nasıl katılabilir?"

Ömer Barbaros Yiş: Okullara gidiyoruz. Ölçüm yapacak ekiplerimiz var. Beden eğitimi öğretmenleri orada oluyor, katılıyorlar. Zaten, kimin yetenekli olduğu hakkında fikirleri var. Fakat, bu tarama herkes için var. Kimin, hangi alana yetenekli olduğu konusunda bazen farklı fikirleri olabiliyor. Çok farklı bir spora yeteneğiniz olabilir. Kimisi bir ok atıyor, öyle bir atıyor ki milli takıma seçiliyor, şampiyon oluyor. Benim babamın çok ilginç bir hikayesi var. Hayatında ilk defa gülle atıyor, veteran takımına çağırıyorlar. Gerçekten inanılmaz gülle atıyor, çok yetenekli. Tüm taramalar, uzman ekiplerimiz, öğretmenlerimiz tarafından yapılıyor. Çocuklarımızın vücut yapılarına, çeşitli yeteneklerine göre hangi sporlarda ilerleyebileceği ortaya çıkıyor. 

Taramadan da öte, spor bilinci çok önemli. Benim de 2 yaşında bir çocuğum var. Neler yapılabilir diye okuyorum. 'İşin özü cimnastik' deniyor. Yönlendirmeyle birlikte de o yetenek çıkıyor. Fakat, doğal yetenekleri olan birçok çocuğumuz da var.

"BİZİ GURURLANDIRACAKLARINDAN EMİNİZ"

"Katar'da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Turkcell neler bekliyor, neler hedefliyor?"

Ömer Barbaros Yiş: Biz gönülleri hedefliyoruz. Bizim isteğimiz, keşke katılan tüm atletlerimiz birincilik kürsüsüne çıksın. Ay yıldızlı bayrağımız yukarılara çekilsin. Biz sporcularımıza güveniyoruz. Çünkü, onlar her zaman en iyiyi başarmayı istiyor. Sürdürülebilirlik için desteğimiz her zaman onlarla. Yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. Biz onların ellerinden gelenin daha da fazlasını yapıp bizi gururlandıracaklarından eminiz. Bizim hedefimiz, buralarda olalım, ülkemizin ismini her zaman duyulsun. Başarı elde edelim, ismimiz daha fazla duyulsun. Her birimiz, onların başarılarıyla daha fazla mutlu olsun ve dertlerimiz tasalarımızı unutalım. Yüzümüzde tebessümle hayatımıza devam edebilelim. İnşallah bu tebessümü yüzlerimizden eksik etmezler. En büyük temennimiz bu."TURKCELL BARIŞ ORMANIMIZA HER KOŞAN İÇİN BİRER FİDAN"

"Kısa süre sonra Turkcell Gelibolu Maratonu'nun beşincisi düzenlenecek. Bu yıl koşuda bizleri neler bekliyor?"

Ömer Barbaros Yiş: Gelibolu Koşusu, barış temasıyla yola çıktığımız, destek olduğumuz yarışmalardan bir tanesi. Yarı maraton, 10 km koşusu ve halk koşusu var. Bu sene bir yenilik yapıp barışın yanında biliyorsunuz ormanlarımızda da yangınlar oldu. Bu temayı da ön plana çıkmak istiyoruz. Yarışa katılan herkes için Turkcell Barış Ormanımıza bir fidan dikiyorduk. Bu sene de buna devam edeceğiz. Yine, barışın ön planda olacağı, güzelliklerin yaşanacağı, dostluk rüzgarlarının eseceği çok güzel bir organizasyonunu yaşayacağız. 

Fidan konusunda çalışmalarımız olacak. Gelibolu Maratonu, bunlardan bir tanesi. Tabii ki Türkiye'nin Turkcell'i olarak desteğimizi vermek istiyoruz. Hiçbir ticari amaç gütmeden, desteğimizi yakında göreceksiniz. Sürpriz olsun.
"GENÇLERİMİZ HARİKALAR YARATIYOR"

"Manşetlerde kendine yer bulamasa da yüzme dalında gençlerimiz Avrupa ve Dünya çapında çok önemli başarılara imza attı. Belki gelecekte bir Olimpiyat madalyası bile gelebilir, ülkemiz için bir ilk yaşanabilir. Bu konudaki çalışmalarınızı aktarabilir misiniz?"

Ömer Barbaros Yiş: Kendisine yer bulamadığını söylediniz. Dediğiniz çok doğru. İşte bu yüzden TURKSPORU dergisi ve web sitesi çok önemli. İsmi duyulmadığı zaman insanlarımızın ilgisi de o miktarda fazla olmuyor. İsimleri duyuldukça, gençlerimiz başarılı oldukça daha yetenekli insanlar bu alanlarda var olmaya başlayacak. Olimpiyat şampiyonları neden olmasın. 80 milyon demiştiniz. Bir nokta daha eklemek istiyorum. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Yüzme deyince esasında tüm ekipman fazlasıyla var. Nereye gitsek antrenmanımıza başlayabiliriz. Neden çıkmasın? Yüzmede gençlerimiz harikalar yaratıyor. Kısa zamanda, gerekli destek ve disiplinli çalışmayla inşallah başarılar devam eder. Biz destek olmaya devam edeceğiz ki inşallah gençler kategorisinden sonra büyüklerde de başarılar getirmeye devam etsinler.

"TURKSPORU, İKİ BÜYÜLÜ KELİME"

"Son olarak aktaracağınız bir mesaj var mı?"

Ömer Barbaros Yiş: TURKSPORU, iki çok güzel kelimenin bir araya geldiği bir çatı. Türk dediğimiz de kalbimizde pırpır ediyor, bütün birlik beraberlik aklımıza ilk gelen şey oluyor. Spor zaten bir güzellikler ve iyi alışkanlıklar dünyası. Bu iki büyülü kelime yanyana geldiğinde içimiz kıpır kıpır oluyor. Onların başarılarıyla mutlu oluyoruz. Ülkemiz tanıtılıyor. Gençlerimiz kendilerine iyi örnekler alıyor. Bu şekilde toplumumuzun, ülkemizin daha ileri gitmesi için, yüzümüzden gülümseme hiç eksik olmasın diye desteğe devam diyoruz. Galeri Icon Foto Galeri