Futbolcuların kabusu: Çapraz bağ kopması!

Sport Toto Süper Lig'de özellikle Beşiktaş'ta son dönemde yaşanan çapraz bağ sakatlıkları, futbolcuların başbelası olan sakatlığı tekrar gündeme getirdi.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Futbolcuların kabusu: Çapraz bağ kopması!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
23 Ocak 2013 16:21
-SPORX ARAŞTIRMA- Son olarak Beşiktaşlı Uğur Boral'ın idmanda sakatlanması, pek çok futbolcunun canını yakan çapraz bağ sakatlıklarının yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

Aynı sakatlık daha önce yine Beşiktaş'tan Ersan Gülüm, İsmail köybaşı, Mustafa Pektemek'i, Tomas Sivok'u muzdarip etti. Galatasaray'da ise takımın en ihtiyaç duyduğu dönemde Çek futbolcu Tomas Ujfalusi bir and sakatlanarak, takımını aylarca yalnız bıraktı. Bu futbolcuların hepsi de ya iyileşme dönemlerinde ya da ilerleyen aşamalarda yeniden aynı sakatlık yüzünden sahalardan uzak kaldılar.

Futbolcuları sadece futbol oynarken değil günlük hayatta da tehdit eden bu sakatlık bir dönem Galatasaray forması giyen Barış Özbek'i kendi evinde tamirat yaparken yakalamıştı. Brezilya futbolunun efsane isimlerinden eski futbolcu Ronaldo da benzer şekilde ön çapraz bağlarından yaşadığı sakatlıklar yüzünden sahalardan uzak kalmış ve 34 yaşında da futbolu bırakmıştı.

SON DÖNEMİN KURBANLARI ONLAR...

Uğur Boral: 10 Şubat 2010'da Fenerbahçe'de forma giyerken sol diz çapraz bağlarından sakatlanan futbolcunun, Beşiktaş formasını giyerken 23 Ocak 2013'te tekrar çapraz bağları koptu.

Tomas Ujfalusi: 30 Ağustos 2012'de ön diz çapraz bağlarından sakatlanan oyuncu iyileşme döneminde bu kez 12 Ocak 2013'te tekrar sakatlandı.

İsmail Köybaşı: Haziran 2012'de sol diz ön çapraz ve dış yan bağları kopan futbolcu, 5 ay sonra Kasım 2012'de sahalara dönmek üzereyken tekrar aynı diz ön çapraz bağlarındaki zedelenme nedeniyle sakatlandı.

Mustafa Pektemek: Gençlerbirliği forması giyerken 9 Ağustos 2010'da sol diz yan bağlarından sakatlanan futbolcu, Beşiktaş forması giyerken bu kez de 26 Ağustos 2012'de Galatasaray maçında çapraz bağları koptuğu için sakatlandı.

Ersan Gülüm: 4 Temmuz 2011'de kamp sırasında sol diz ön çapraz bağlarında yırtık oluştu. Futbolcu daha önce de yine aynı dizinden sakatlık yaşamıştı.

Tomas Sivok: 5 Ağustos 2010'da sol diz ön çapraz bağlarından yırtık meydana gelmiş ve kulübü Beşiktaş Çek futbolcunun sözleşmesini dondurmuştu.

ÇAPRAZ BAĞ SAKATLANMASI NEDİR?

Diz de yer alan, ön ve arka çapraz bağlar, uyluk kemiğini kaval kemiğine bağlayarak dizin sabit kalmasını sağlarlar. Bu bağlarda oluşan fazla esneme, zorlanma ve hatta kopma çapraz bağların kopması olarak adlandırılır.

Tam olarak 'dizlerde çapraz bağ kopması' olarak ifade edilen sakatlık, futbolda belkide önceden öngörülemeyen ve hiç beklenmedik anlarda sporcuların ve kulüplerin kabusu olmaya devam ediyor.

Sakatlanan futbolcunun tedavi edilldikten sonra bile tekrar aynı riski taşıması ve bu korkuyla futbolcuların performanslarında önemli düşüş yaşatması da cabası.
Haber - Serhat ÖZDEMİR

onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpgGÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Yasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tümü
 Reklam