X

Zeynepgül Ene: "Takım, turnuvanın son gününe kadar elinden geleni yapacak"

A Milli Kadın Basketbol Takımı Menajeri Zeynepgül Ene, İspanya'da 22 Eylül Cumartesi günü başlayacak 2018 FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası öncesi basına konuştu.

Haber; AA
Abone Ol
Zeynepgül Ene: 'Takım, turnuvanın son gününe kadar elinden geleni yapacak'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Eylül 2018 13:42
A Milli Kadın Basketbol Takımı Menajeri Zeynepgül Ene, İspanya'da 22 Eylül Cumartesi başlayacak 2018 FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası'nda son güne kadar mücadele vermek istediklerini söyledi.

Ene, yaptığı açıklamada, gruptaki en büyük rakiplerinin Avustralya olacağını belirterek, "Hazırlık maçlarında hocamız oyuncuların hepsini görme fırsatı buldu. Grubumuzda yer alan ve hazırlık maçında karşılaştığımız Avustralya dünya sıralamasında her zaman ilk üçte olan güçlü bir basketbol ekolü. Hazırlık maçında sert oynadılar. Sayı tehdidi yüksek takım. Avustralya karşısında ilk yarıda gösterdiğimiz oyun disiplinini 40 dakikaya taşıyabilirsek rakibimizi yenebiliriz. Dünya Kupası'nda önemli olan bizim iyi olmamız ve 40 dakika boyunca oyun disiplininden kopmamamız." diye konuştu.

Çok uzun bir kamp dönemi geçirdiklerini hatırlatan Ene, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geniş kadroyla mayıs ayından beri üç farklı etapta kamplar gerçekleşti. Son geniş kadroyla ağustos ayından itibaren çalışmaya başladık. İyi hazırlandığımızı düşünüyorum. 6 hazırlık maçı oynadık. Hem maç ritmine girmemiz açısından hem de eksikleri görmemiz açısından iyi oldu. Sakatlığı olan oyuncumuz yok. Bugüne kadar en iyi çalışan en iyi 12 oyuncuyla gidiyoruz. İnşallah 22 Eylül Cumartesi iyi başlangıç yaparız."

Grupta üç maçı kazanmaları halinde lider olarak çıkacaklarına dikkati çeken Ene, "Yeni statüye göre grup lideri çeyrek final oynama hakkı kazanıyor. Yukarı doğru yükselmek için bu büyük avantaj. Şu anki ilk hedefimiz çeyrek finale kalmak. İkinci senaryo gerçekleşirse telafi edecek şekilde çapraz eşleşmelerde yukarıya doğru bizi atacak maçları kazanmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Her turnuva ayrı bir heyecan"

Grup liderliğini elde ederek çeyrek finale yükselmenin avantajına değinen Ene, şunları söyledi:

"2017 Avrupa Şampiyonası'nda aynı formatla oynamıştık ve grup birincisi olarak çeyrek final hakkı yakalamıştık. 4 günde 3 maç oynuyorsunuz, bu nedenle grup liderliği dinlenme açısından önemli. Sonraki rakibe hazırlanmak açısından da avantaj sağlıyor. Siz o sırada antrenman yapıyorsunuz. Sporda her türlü sonuca adapte olup hızlıca rotayı değiştirebilmek lazım. Umarım grubu birinci bitiririz. Takım, turnuvanın son gününe kadar elinden geleni yapacak." şeklinde konuştu.

Milli takımın gruptaki rakiplerden Nijerya ile hazırlık maçında karşılaştıklarını hatırlatan Ene, "Nijerya beklediğimizden kötü geldi. Hazırlık maçıydı. Turnuva maçında aynı olmayacaklar. Dünya Şampiyonası'na katıldıklarının farkında olacaklar. Motivasyonları daha farklı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Son 2 yılda kadroda geçiş dönemi yaşadıklarına dikkati çeken Ene, şunları söyledi:

"Her turnuva ayrı bir heyecan. Son 2 yılda genç, yeni, heyecanlı, istekli, geçmişte ablalarının kazandığı madalyaları devam ettirmek isteyen oyuncularımız var. Geçmiş bize güç ve ilham veriyor. Geçmişte kazanılan başarıları devam ettirmek için sahaya çıkıp var gücünüzle mücadele etmek zorundasınız. Avrupa Şampiyonası'nda talihsiz şekilde Yunanistan'a kaybetmiştik. Oralardan alınan dersler var. İnşallah kırılma anında güçlü kalan ve yukarıya doğru giden takım oluruz."

Kadroda genç ve tecrübeli oyunculardan iyi bir kimya oluşturduklarını kaydeden Ene, "İyi bir ekip. Hem geçmişteki kadrolarda bulunmuş Tuğçe, Bahar, Işıl, Holingsvorth gibi oyuncularımız var hem de enerjisiyle, gençliğiyle katkı yapacak oyuncularımız var. İyi harman olmuş kadro umarım Dünya Şampiyonası'nın sonuçlarına da bunu yansıtır." diyerek sözlerini tamamladı.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ