Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

NBA, Houston Rockets'ın "maç tekrarı" talebini reddetti!

NBA, başkan Adam Silver'ın, Houston Rockets'ın San Antonio Spurs'e karşı aldığı 135-133'lük mağlubiyetin protestosunu, her iki takımın da gönderdiği dilekçenin lig ofisi tarafından alındıktan ve soruşturmanın tamamlanmasından sonra, reddettiğini duyurdu.

Haber; Sporx.com
NBA, başkan Adam Silver'ın, Houston Rockets'ın San Antonio Spurs'e karşı aldığı 135-133'lük mağlubiyetin protestosunu, her iki takımın da gönderdiği dilekçenin lig ofisi tarafından alındıktan ve soruşturmanın tamamlanmasından sonra, reddettiğini duyurdu.

Protestoda Rockets, hakemlerin James Harden'ın dördüncü çeyrekteki smacını hakemlerin saymaması sonrası Koç İtirazı haklarını kullandıklarını, ancak bunu hakemlerin kabul etmeyip oyun kurallarını yanlış uyguladıklarını ve bu hatanın takımı iki sayıdan mahrum bırakarak, oyunun sonucunu açıkça etkilediğini savunmuştu.

Silver, hakemlerin kuralları yanlış uyguladığına karar verirken, Rockets'ın dördüncü çeyrek ve sonraki iki fazla uzatma periyodunun geri kalanında, hatayı düzeltmek için yeterli zamana sahip olduğunu ve dolayısıyla bir maç protestosu talebinde bulunmak gibi olağanüstü bir çözümün, garanti edilmediğini belirtti.

Ayrıca lig, Koç İtirazı kuralını doğru uygulamadıkları için, maçtaki üç hakemi de cezalandırdıklarını açıkladı.

POZİSYONDA NE OLMUŞTU?

Dördüncü çeyreğin bitimine 7:50 kala ve skor Houston lehine 102-89 iken, Harden topu çalıp boş pozisyonda smaç basmıştı. Top, potadan ve ağdan geçerek çemberin yanına tekrar yükselmişti ve bu görüntü, ilk bakıldığında topun çemberden geçip tekrar çıktığı izlenimini vermişti. Houston daha sonra bir mola almıştı ve hakemler ise pozisyonu tartışmak için toplanmıştı.

Hakemler pozisyonu uzun süre değerlendirdikten sonra, Houston'ın koçluk ekibine Harden'ın bir basket ihlali yaptığını haber vermişti. Houston da bunun üzerine Koç İtirazı hakkını kullanmıştı. Bu istek hakemler tarafından, molanın başlangıcından itibaren 30 saniyeden fazla bir süre geçtiği için reddedilmişti.

Ancak, Koç İitrazı için 30 saniyelik zaman sınırı, yalnızca zorunlu bir mola veya rakip takım tarafından alınan bir mola sırasında uygulanabiliyor. Molayı alan taraf Houston olduğu için, maç hakemleri tarafından bilgilendirildikten sonra basket ihlali kararına itiraz etme hakkına sahiptiler.DOĞRUCA UYGULANSAYDI, HARDEN'IN SMACI SAYILACAKTI

Eğer Koç İtirazı Houston tarafından talep edildiğinde doğruca uygulansaydı, pozisyonun tekrarı gösterilecek ve Harden'ın smacının başarılı bir basket olduğu görülecekti.

NBA, bu konuyla ilgili soruşturması sonrasında, Rekabet Komitesi ile birlikte çalışacak ve Harden'ın başarılı basketiyle ilgili durumun yeniden oluşmasını önlemek için ek prosedürler geliştirecek.