İşte FIFA'nın "GÖRÜNTÜ" kriteri!

TFF'nin bu değişikliğinin ardından gözler FİFA'ya çevrildi. Peki futbol oyun kurulları ve bu talimatların düzenlenmesinde esas alınan FİFA acaba görüntüden sevk ve ceza olayına nasıl bakıyor?

Haber; Sporx.com
Abone Ol
İşte FIFA'nın 'GÖRÜNTÜ' kriteri!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
27 Ekim 2017 16:08
SPORX ÖZEL - Türk futbolunda son yıllarına damga vuran ve tartışması bitmek bilmeyen görüntüden sevk ve ceza olayı bir kez daha gündeme oturdu.

Beşiktaşlı Caner Erkin vakasıyla adeta tavan yapan tartışmanın ardından Türkiye Futbol Federasyonuda talimatlarında radikal bir değişikliğe imza attı.

Bugüne kadar hakemin görüş alanı dışındaki pozisyonlar konusunda yayıncı kuruluşun görüntülerini delil olarak kullanan ve bu konuda bir çok kişiye fatura çıkartan TFF bundan böyle sözlü eylemlerde de yayıncı kuruluşun görüntüsünün delil olarak alınacağını açıkladı.

TFF'nin Disiplin Talimatı'nın 75. maddesinin 2.bendina "Sözlü olarak gerçekleştirilen disiplin ihlallerinde, resmi yayıncı kuruluş görüntüleri, izleyen kişiler tarafından ihlal olarak algılanacak tarzda söz için de delil olarak kabul edilebilir" ifadesi ekleyerek bundan böyle dudak okuyarak da ceza verebileceğinin duyurulması tartışmalara neden oldu.

TFF'nin bu değişikliğinin ardından gözler FİFA'ya çevrildi. Peki futbol oyun kurulları ve bu talimatların düzenlenmesinde esas alınan FİFA acaba görüntüden sevk ve ceza olayına nasıl bakıyor?

FİFA bu konuda 2005 yılında TV görüntülerinin kanıt olarak kabul edilmesi konusunda sirküleri yayınlayarak görüntünün hangi hallerde kullanılabileceğini ülke federasyonlarına göndermiş. Dönemin genel sekreteri imzalı gönderilen tv kanıtı başlıklı sirküleri de bunun "sözlü olarak" sadece "ırkçılık" olayında kullanılabileceğine vurgu yapmıştı.

İşte Sporx.com farkıyla FİFA genel sekreteri Urs Linse imzalı 11 ocak 2005 tarihli 948 sayılı sirkülerinin detayları;

TV KANITI

FİFA genel sekreteri Urs Linsi imzalı ülke federasyonlarına gönderilen "otomatik men cezası ve tv görüntüleri" başlıklı bu iki sayfalık genelgede FİFA, resmi yayıncı kuruluşun görüntüleri esas olmak şartıyla tv görüntülerinin cezaların tayini bakımından her zaman ikincil derecede /ilave kanıt olarak kullanılabileceği, hakemin görmediği ve duymadığı durumlarda da tv görüntülerinin "sahih kanıt" olabileceğine yer vermiş.

FİFA, "9 Aralık 2004'deki başarılı ve verimli FIFA Disiplin Semineri'ni takriben bu fırsattan istifade sizi FIFA Disiplin Talimatı FDT 'nın 83 (FIFA Disiplin Komitesinin özgül yetki alanı) ve 102 (Envai tür kanıt) numaralı maddeleriyle ilgili ek bilgi vermek istiyoruz. girişi yaparak yayınladığı sirkülerin 2. bölümü

2. TV kanıtı

FDT'nın 102 numaralı maddesine göre özellikle şu tarz kanıtlar muteber sayılmaktadır: hakemlerin, yardımcı hakemlerin, maç delegelerinin ve hakem gözlemcilerinin raporları, topluluk ve tanıkların beyanları, konu üzerine dokümanlar, uzman görüşleri ve işitsel veya görsel kayıtlar. İşitsel veya görsel kayıtlar ve TV kanıtına istinaden işitsel ve görsel kayıtların her zaman ilaveten, dolayısıyla ikincil dereceden kanıt kabul edilmesi gerektiği bilinmelidir. Başka bir deyişle işitsel ve görsel kayıtlar, uygulanacak cezanın derecesine karar verilmesinde her zaman kullanılabilir.

Bir örnek olayın unsurlarını değerlendirirken işitsel ve görsel kayıtlara başvurulabilir ve hakemin açıkça bir hata yaptığı veya hakemin FIFA Disiplin Talimatı'nın aşağıda yazılı ihlallerini görmediği veya duymadığı durumlarda sahih kanıt olarak kabul edilebilir:

1. FDT'nın 52. maddesinde belirtilen ciddi ihlaller (örneğin tükürme);
2. Fiziksel yaralanma ve sertlik (FDT'nın 47 ve 48. maddeleri);
3. Adil oyunun ciddi bir şekilde ihlali;
4. Irkçı yorum veya davranışlar (FDT'nın 55. maddesi).

Buna ek olarak yalnızca lisanslı yayın yapan kuruluşların kayıtları kabul görür ve bu kayıtlar 72 saat içerisinde Disiplin Komitesi'ne ibraz edilmelidir. Ama turnuvalarda bu kayıtlar bir sonraki maçtan en az 12 saat önce sunulmalıdır. Bu yüzden disiplin yönetmeliğinizi buna uygun düşecek şekilde değiştirmenizi ve Disiplin Komitenizi buna uygun olarak bilgilendirmenizi istiyoruz. Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.
Saygılarımla,

FEDERATION INTERNATIONALE DE FOOTBALL ASSOCIATION
Urs Linsi
Genel Sekreter
Cc: FIFA Yöneticiler Komitesi
iFIFA Hakemler Komitesi
Yasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tümü
 Reklam