Bir savaş oyunu efsanesi şimdi mobilde: Worms 3

Team 17 oyun şirketi tarafından geliştirilen ve zamanında oyun dünyasında büyük ses getiren efsanevi savaş oyunu Worms, Android tabanlı cihazlar için çıktı!

Haber; Sporx.com
Bir savaş oyunu efsanesi şimdi mobilde: Worms 3
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Aralık 2014 10:29
1995’te ilk çıkan oyunlarıyla büyük popülerlik kazanan çılgın solucanlar geri dönüyor! Team 17 oyun şirketi tarafından geliştirilen ve zamanında oyun dünyasında büyük ses getiren efsanevi savaş oyunu Worms, Android tabanlı cihazlar için çıktı! Tipik bir nişanlama sistemiyle bir harita üzerinde rakiplerinize karşı savaştığınız ve bu yüzden savaş oyunları türüne dahil olan Worms 3 oyununu gelin, yakından inceleyelim.

 Worms oyunu ilk olarak PC için çıkmıştı. Oyunu oynayanlar bilir fakat bu eğlenceli oyunla henüz tanışmamış genç bir nüfusun da olduğunu bilmeliyiz. Bu yüzden önce serinin genel yapısından bahsetmek istiyoruz. Çizgi roman grafiklerine sahip oyun, sıra tabanlı bir nişan alma oyun yapısı üzerine kurulmuştur. Genel olarak anlatmak gerekirse oyunda bir harita üzerinde 2 grup solucan yer alır. Bir gruptaki tüm solucanlar vurulup yok edildiği takdirde oyunu diğer grup kazanmış olur. Her solucana sıra sıra hamle yapma hakkı tanınır ve solucanlar ellerindeki çeşitli silahlarla diğer solucanlara zarar vermeye çalışır. Bu silahların arasında makineli tüfek, el bombası ya da lazer tabancası olduğu gibi muz bombası gibi ilginç silahlar da bulunmaktadır. Oyun PC versiyonunda fare ve klavye ile oynanmaktaydı. Fare ile nişan alır ve klavyenizle de hareket edebilirdiniz. Elbette her solucanın belli bir hareket ve hamle hakkı vardı.Worms 3 çıktığında grafiklerinin biraz değişikliğe uğradığını farkettik. Önceki zamanlarda 3 boyutlu Worms oyunlarının çıktığını ve pek de başarılı olmadığını belirtmeliyiz. Fakat bu mobil oyunda oldukça başarılı grafikler sizleri bekliyor. Geliştiriciler çizgi roman konseptini devam ettirmişler ve bize hayli başarılı bir oyun deneyimi sunmuşlar.Mobil oyunun PC versiyonuna göre farkları ise şöyle: Oyundaki kart sistemi ile sıra oyuncuya gelmeden önce seçilen kartlarla hamle sırasında farklı değişkenlere etki etme seçeneği sunuluyor. Oyuncu kartlardan birini hamle yapmadan önce seçiyor ve buna göre örneğin yer çekimini etkisiz hale getirerek olası bir yere düşüş etkisini ortadan kaldırıyor ya da bir rakibini sıra ona geçtiğinde hareketsiz bırakabiliyor. Elbette oyundaki ateş ve zarar güçlerini de yükselten kartlar mevcut.

Diğer bir büyük fark ise oyunda farklı farklı solucan türlerinin olması. İzci, asker, şen ve gülle olarak isimlendirilen bu solucanların fiziksel yapıları biraz farklı. Gülle neredeyse hiç hareket kabiliyeti olmayan fakat çok fazla ateş gücüne sahip ve oldukça iri bir solucan. Asker, eski oyunlardan bildiğimiz standart solucan olmuş. İzci solucanlar hareket kabiliyetleri çok fazla fakat ateş gücünün az olduğu solucanlardan. Bu solucanları keşif amacıyla kullanabiliyorsunuz. Şen solucanlar ise standart solucanlara benziyorlar fakat her saldırı hamlelerinde diğer arkadaşlarına 5 sağlık puanı kazandırıyorlar ayrıca biraz da koca kafalılar.Savaş oyunları türü altında bulunan bu oyunun özellikle Flash oyunlar dünyasına büyük bir etkide bulunduğu kesin. Günümüzde oynanan bu türdeki birçok savaş oyununun bu oyundan etkilenerek ortaya çıktığını belirtmeliyiz. Özellikle Türkiye’deki Oyun Gemisi http://www.oyungemisi.com/savas-oyunlari/ gibi Flash oyun portallarında görebileceğiniz bu oyunların kökenleri Worms oyununa dayanmaktadır. Şimdi ise bu oyun, artık PC’nizin bulunduğu evlerden çıkıp ceplerinize girmiş durumdadır. Zamanında bizlere oldukça eğlenceli dakikalar yaşatan böyle bir oyunu akıllı telefonunuzda da severek oynayacağınızdan emin olabilirsiniz.Tümü
TÜMÜ