''Yabancı sınırı kalksın'' talebi

Erkekler Hentbol Süper Lig'indeki takımlar ligdeki yabancı oyuncu kuralının değiştirilmesini istiyor.

Haber; AA
''Yabancı sınırı kalksın'' talebi
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Haziran 2016 19:14
Erkekler Hentbol Süper Lig'de takımları yer alan 8 kulüp, ortak bir açıklama ile ligdeki yabancı oyuncu kuralının değiştirilmesini talep etti.

Antalyaspor, Aziziye Belediye Termalspor, Beykoz Belediyespor, Göztepe, Merzifon Belediyespor, Nilüfer Belediyespor, Taşova Belediyespor ve Trabzonspor kulüpleri yaptıkları ortak bir açıklama ile Erkekler Hentbol Süper Lig'deki yabancı oyuncu kuralı ile ilgili Hentbol Federasyonu'ndan bir takım değişiklikler istediklerini bildirdi.

Ligde play-off sisteminin kaldırılmasının doğru olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kararın yanında yapılması gereken önemli bir değişikliğin yabancı kuralı olduğunu düşünüyoruz. Kritersiz 3 oyuncu olan sınır, kulüplerimizi transfer sürecinde zor durumda bırakmaktadır. Türkiye ligindeki bu kuralı bilen menajerler milli oyuncuları çok yüksek rakamlarla Türkiye'ye getirmeye çalışmaktadır. Ayrıca 10 sayısından az milliliği olan ve ülkesi ilk 25'te olmamasına rağmen çok yetenekli ve kendi ülkesinde milli olan oyuncular transfer edilememektedir. Ülke sınırlamasının kalkması ve son 7 yıl kuralının 10 yıl olarak güncellenmesi daha uygun olacaktır. Bizler kritersiz oyuncu sayısının 5'ten az ve 7'den fazla olmamak kaydı ile değiştirilmesini, ilk 25 ülke kuralının kalkmasını ve en az 1 milliliğin yetmesini değişiklik olarak öneriyoruz."

Süper Lig'de yer alan takımların geçen sezon en az 8'i Türk vatandaşı olmak üzere 22 sporcu ile sözleşme imzalama hakkı bulunuyordu. Müsabaka listelerinde yer alan 14 yabancı oyuncudan 3'ünde herhangi bir şart aranmazken, diğer 11 hentbolcu için Uluslararası Hentbol Federasyonu tarafından en son açıklanan dünya sıralamasında yer alan ilk 25 ülkenin vatandaşı olması şartı aranıyordu.Tümü
TÜMÜ