Şenol Güneş: "Siz söz veriyorum gurur duyacaksınız"

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş açıklamalarda bulundu. İşte Şenol Güneş'in açıklamaları...
18 Mart 2019 14:31
A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Moldova ve Arnavutluk maçları öncesinde basın toplantısı düzenledi. Türk halkına seslenen Şenol Güneş "Herkesin gurur duyacağı bir Milli Takım oluşturacağız" sözü verdi. 

ŞENOL GÜNEŞ: "HEDEF AVRUPA ŞAMPİYONASI"


Şenol Güneş sözlerine "Bugün 18 Mart, Çanakkale Şehitleri Anma Günü. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün özgür yaşıyorsak, onların sayesindedir. Milli Takım'da yeni bir dönem başlıyor, ilk hedefimiz Avrupa Şampiyonası'na katılmak olacak. Tüm TFF başkanlarına ve tüm Milli Takım teknik direktörlerine teşekkür ederim. Eğer Milli Takım ortak değerimizse, gelin birlikte konuşalım, ortak doğruda buluşalım. Birlikte çalışalım, birlikte hareket edelim. Yaptıklarımızın daha iyisini yapalım. Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası için buradayım ama herkes biliyor ki şu an geçici süreyle buradayım." diyerek başladı.ŞENOL GÜNEŞ: "SÖZ VERİYORUM..."

Türk halkına seslenen Şenol Güneş, "Ülkemizde çok değerli teknik adamlar ve oyuncular var. Derin bir nefes alıp yeniden başlayalım. Biraz düşünelim, sakinleşim ve yeni bir adım atalım. Yeni bir vizyon ile yola çıkıyoruz. Herkesin seveceği, gurur duyacağı bir milli takım oluşturmaya çalışacağıma söz veriyorum. Biz kültürü olacak, ayrım istemiyorum. Halkın takımı olacağız. Hem iyi oynayacağız hem de iyi sonuçlar alacağız. Milli Takım'ın oyunu ve sonuçlarıyla gurur duyacağız. Bu takımla gurur duyuyorum cümlelerini duymak istiyoruz. Çalışkanız, dürüstüz, en iyisini yapacağımıza inanıyoruz. İnsanlar mutlu ve umutlu olmak istiyor. Futbolda bunu sağlamak için elimizden geleni yapacağız. En büyük arzum, ülkemizin insanlarının birlikte yüzünün gülmesi. Biz büyük bir ülkeyiz neden en iyi olmayalım? İnsanlığa ve dünyaya sevgiyi öğretelim. Sevmeyi öğretmeliyiz. Çalışmalarımızda net ve açık olacağız. Bu bakımdan fark yaratacağımızı düşünüyorum. Sevginin olduğu yerde başarı olur. Özgürlük ve cesaret başarının anahtarı olacak. Sinmişliği, bezginliği ve isteksizliği arzuya çevirmeliyiz. FIFA sıralamasında 41. sıradayız, Türkiye başlangıç olarak ilk 10 arasında yer almalı. Geçmiş başarılarla herkes övünebilir, şimdi yeni bir vizyon getirmek istiyoruz. Çok üzüldüğüm ama güç kazandığım dönemler oldu. Bir önceki döneme göre kendimi daha güçlü hissediyorum. Kemdimi üstte görmüyorum." dedi. 

"LUCESCU, TAKIMLA KONUŞACAKTI..."

A Milli Takım'ın eski teknik direktörü Mircea Lucescu ile görüştüğünü belirten Şenol Güneş, "Mircea Lucescu ile konuştum, önemli ve faydalı bir görüşme oldu. Hatta gelip takımla da konuşmak istedi ama yanlış anlaşılır diye vazgeçti. Bu görüşmemizden dolayı kendisine teşekkür ederim." şeklinde konuştu. 

"MEHMET TOPAL'IN OLMASINI İSTERDİM"


Milli Takım kampından ayrılan Mehmet Topal ile ilgili konuşan Şenol Güneş "Mehmet Topal aramızdan ayrıldı. Burada olmasını isterdim ama sakatlığı var ve tedavi olmak için gitti. Ancak oynamasa da takımın parçası olduğunu hissetsin istedim. Mehmet Topal önemli bir isim, kaptanlardan bu nedenle olması iyi olacaktı." diye konuştu.

GÜNEŞ'TEN ÇAĞIRILMAYANLARA MESAJ

Milli Takım'a çağırılan ve çağırılmayan isimlerin hepsine mesaj yollayan Şenol Güneş "Mahmut Tekdemir, Hasan, Ali Kaldırım, Burak Yılmaz, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Caner Erkin, Gökhan Gönül, aramızdan olmayan Konyaspor kalecisi Serkan Kırıntılı, Çaykur Rizespor kalecisi Gökhan Akar, Kayserisporlu Umut Bulut, herkes Milli Takım için heyecan duymalı. Bu takıma herkes katkı sağlayacak. Oynarsa herkes görevini yerine getirecek." ifadelerini kullandı.

EMRE TAŞDEMİR VE OĞUZHAN ÖZYAKUP AÇIKLAMASI

Emre Taşdemir ve Oğuzhan Özyakup'un Milli Takım'a alınmasıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Şenol Güneş "Solda düşündüğüm Hasan Ali Kaldırım ve Umut Meraş vardı. Emre Taşdemir benim öğrencim. Sakatlığı ve fiziksel durumu iyileştikten sonra uzun süreli düşünebilirim. Fatih Terim ile de konuştuk. İyi bir Emre sol bekte iyi işler yapabilir. Oğuzhan Özyakup yaş itibariyle kayıp bir yıl geçirdi. Oynamasa bile burada olmasını istedim. Selçuk İnan ve Mehmet Topal'ın da burada olmasını istedim. Bir takım dinamikler için bunu istedim. Benim yardımcım yok şu an, bana yardımcı olmalası için düşündüm. Emre Belözoğlu'nu da aldım, o da sorumluluk alacaktır. Görev verirsem yerine getirir. Oğuzhan Özyakup bunun neresinde? Hem Oğuzhan'ı biraz bana karşı haklı eleştiriniz olsun diye aldım. Bu esprisi olsun." açıklamasını yaptı.

"SORUN YABANCI SINIRI DEĞİL"

Yabancı sınırlamasıyla ilgili tartışmalar üzerine konuşan Şenol Güneş "Yabancı konusundan daha önemli sorun kulüplerin ekonomik ve idari yapısı. Sayı azalıyor, çoğalıyor sürekli. Önce kulüpleri düzeltmezsek yeni yabancı kuralı kısa sürede değişir. Türk futbolunun ana sorunu yabancı sınırı değildir. Yabancı oyuncular da yerli oyuncular da, teknik direktörler de vergi ödemeli artık. Yabancı da yerli de aynı para birimiyle maaş almalı. İşin içine para girince güven kaybolur. Yerli-yabancı ayrımı yapılmamalı. Yanlış yollara sapıyoruz. Bütün antrenörleri aradım. Zaman zaman bizi kavga ettirdiğiniz antrenörlerle de görüştük. Fatih Terim dün akşam yabancı sınırı ile ilgili kendi kararı olduğunu, hatta kendi çıkardığını söyledi. Benim kararım olmaz, benim fikrim olur. Kararı yönetim verir." dedi.

"ŞU AN YARDIMCI İSTEMİYORUM"

A Milli Takım'da yardımcısının kim olacağının sorulması üzerine deneyimli teknik adam "Şu anki görevime gelirken kendim, çıplak geldim. Şu an herkes bana yardım ediyor. Bu yüzden yardımcı istemiyorum. Bazen yanıma yardımcı getiriyorsunuz, sonra kavga ettiriyorsunuz. Gelmek isteyen arkadaşlar olursa, içime de sinerse alırım. Benim de hayallerim var. Hıncal Ağabey söz verdi ama gelemedi. Umarım ona bir kez daha "Neden şampiyon olamadınız?" sorusunu sordurturuz." yanıtını verdi. 

SÖZLEŞME SORUSUNA GÜNEŞ'İN YANITI

"Maaşınız ve tazminat maddeniz açıklanmadı, rakamlar nedir?" şeklindeki soruya yanıt veren Şenol Güneş, "İhtiyacınız varsa muhasebeye sorarsınız. Muhasebede bilgiler vardır. Geçici geldim ve bu dönem için para almayacağım." dedi.GÜNEŞ'TEN NAZIM SANGARE İTİRAFI

Konyaspor'un Serkan Kırıntılı, Çaykur Rizespor'un Gökhan Akar'ın A Milli Takım'a alınmamasıyla ilgili tepkilerinin sorulması üzerien konuşan Şenol Güneş, "Kulüplerin hassas bir şekilde oyuncuları ve Milli takım'la ilgilenmesi güzel bir şey. Gelmek isteyen oyuncuların istemesi de güzel. Ben hepsinin hocasıyla görüşüyorum. Nazim Sangare'nin Türkiye için oynayıp oynamayacağını bilmiyordum. Bu benim eksikliğim, hatam olabilir. Bülent Korkmaz'dan Türk statüsünde olduğuınu öğrendim. Antalyaspor'un da Nazim Sangare eleştirisi var, haklı olabilirler. Bakarsınız bir sene sonra gelir oynar. Gökhan Akar'ı beğeniyorum, Altay Bayındır'ı da beğeniyorum. Sinan Bolat sürekli oynuyor. Mert Günok ligde başarılı gidiyor, sadece ödüllenmesi için değil olabilecek bir kaleci, ayağı iyi. Diyorum ya dağınık takımdan daha elit bir takıma geçebilir miyiz diye düşünüyorum. Söylesinler, 'Hocam şu oyuncuya da bir bak' desinler, bakarım. Serkan Kırıntılı lig maçında gayet iyi oynadı. Tartışmalardan etkilenmedim, görüşlere saygı duyuyorum. Bunu kavga unsuru yapmayalım, ben kavga yapmam. Mert ve Sinan tecrübeli, iki de genç kalecim var. Uğurcan Çakır'ı çok tanımıyorum. Muhammed Şengezer'i Bursaspor'dan tanıyorum. Diyeceksiniz ki onu da alsaydınız ama olmuyor. Aldıklarımın biri zaten kadroya giremeyecek." dedi.

ARDA TURAN İÇİN AÇIKLAMA


Arda Turan'ın alınmamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Şenol Güneş "Bu oyuncuları da biz bozuyoruz, kulüpleri de biz bozuyoruz. Özel hayatı ve davranışları kötüyse zaten almayacaksınız. Peşin hükümle gelmiyorum. Arda ve Caner'in suç unsurları var mı, yok. Etik olarak yanlışlıkları olabilir. İhtiyacım varsa alırım. Buraya her oyuncu gelebilir. Arda'yı alıyım, Emre'yi alıyım bunları memnun edeyim diye bir düşüncem yok. Arda şu an konumuz değil, olmasını da istemiyorum. Arda Turan bu ülkenin bir oyuncusu. Hatası olabilir, şu an gelmesi gerekmiyor ki yok. Benim de önceden beri beğendiğim oyuncu. Takımında oynuyor. İleride ne olur bakacağız. Emre Belözoğlu şu an var, belki üç ay sonra idari ya da teknik bir görev yapacak. Bu kadro sonsuza kadar gitmeyecek, değişiklikler olacak." şeklinde konuştu. 

"İNSANLAR 'VAR'A KARŞI GÜVENSİZ"

"Yabancı hakem gelmeli mi?" şeklindeki soruya yanıt veren Güneş "Yabancı hakem de gelsin, yabancı yönetici de gelsin, o zaman dünyaya açılalım. Hakem hata yapıyor. Hakemler baskı altında. Hakemleri konuşmak, kullanmak bizi kurtarmaz. VAR gelmeden söylediklerim, bugün gerçek oldu. VAR'ı sadece eleştirileri susturmak için getirirseniz olmaz. İnsanlar VAR'a güvensiz. Hakemin karar verirken özgür olması lazım. Karar verirken "Acaba vermesem mi, VAR'ı bekleyeyim" diyor. Bunu hissediyorsunuz." ifadelerini kullandı. 

"BENİ İSTEMEYENLER VAR, ONLARIN GÖRÜŞÜ"


Basın mensuplarına çağrıda bulunan Şenol Güneş "Sorunlar var ama çözülmeyecek şeyler değil. Haksızlık yapılıyor ama bununla yaşamayı bilmeliyiz. Burada doğrularım fazlaysa devam ederim, değilse giderim. Bu işi düzeltmek sizin ve bizim elimizde. Tek başına Şenol Güneş yapamaz. Beni istemeyen varsa, bir şey diyemem, onun görüşü. Bunun da ötesine gidenler var, o zaten tamamen karşı. Şimdi yeni bir dönem deniyor. Mucize mi bekliyoruz, mucizeyi biz başaracağız. O gün saf ve macera gibi girdik bu işe. Bugün de yanlışlarım var ama birlikte başaralım. Başarmanın bir emeği, bir bedeli var. Yetmiyorsak, bu seviyede olmadığımızı söyleriz. Dünya Kupası'nda başımdan geçenleri anlatmıyorum, belki anlatmam gerekir, herkes bir hikaye yazmak istiyor. Mesela senin, benim hikayim değil, Milli Takım'ın hikayesi. Aklı, emeği iyi kullanmadığın zaman bir şey olmaz. Bütün olumsuzluklara rağmen oyuncu çıkarabiliriz." açıklamasını yaptı. 

Galeri Icon Foto Galeri