Genel Af 2023: Genel af çıkacak mı, ne zaman çıkacak mı?

2023 genel af çıkacak mı, ne zaman çıkacak sorusunun detaylar belli oldu. Yeni yılın gelmesi ve yargı paketi çalışmaları nedeniyle mahkum yakınları genel af konusunun gündeme gelip gelmeyeceğini takip ediyor. Pandemi döneminde salgının olumsuz etkilerini kırabilmek için açık cezaevlerindeki 120 bin mahkum izne gönderilmişti. Adalet Bakanlığı, 7. yargı paketi üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Peki 2023 Genel af çıkacak mı, ne zaman? İşte 7. yargı paketi detayları…

Abone Ol
Genel Af 2023: Genel af çıkacak mı, ne zaman çıkacak mı?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
28 Ocak 2023 16:05
2023 genel af çıkacak mı, ne zaman çıkacak vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Adalet Bakanlığı 7. Yargı paketi üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan 7. Yargı paketi maddeleri arasında uyuşturucu, icra, denetimli serbestlik, avukatlık, göçmen kaçakçılığı, adli yardım, İKM ve genel af gibi konular yer alırken düzenlemenin Meclis'te görüşelmesi beklenmekte. Peki, genel af 2023 yılında çıkacak mı? İşte detaylar...

GENEL AF 2023 NE ZAMAN ÇIKACAK?
Yargı Paketi ile ilgili beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada düzenlemeyle ilgili mutabık kaldıklarını ifade eden Bozdağ, sunum yapmadıklarını belirtti.
Adalet Bakanı Bozdağ, açıklamasının devamında 7. yargı paketinin içerisinde infaz ile ilgili bir düzenlemenin yer almayacağını ifade etti.

Dolayısıyla genel affa ilişkin resmi bir açıklama veya bilgilendirme bulunmuyor.

Son olarak pandemi sonrası açık cezaevindeki mahkumlara yönelik izinler 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmıştı.

7.Yargı paketi ile birlikte konutta çat-kapı haciz döneminin kalkması amaçlanıyor. Konutlarda hakim kararı olmadan haciz işlemi yapılmayacak.

Bağımlılık yapma özelliği fazla olan sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik cezai yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi amacıyla imal ve ticareti suçunun cezasının alt sınırı, 10 yıldan 15 yıl hapse çıkarılması amaçlanıyor.

Yeni yargı paketiyle birlikte uyuşturucu bağımlısı suçluların tedavisi için özel cezaevleri kurulacak.

Göçmen kaçakçılığı suçuyla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla suçun ceza alt sınırının 3 yıldan 5 yıla çıkarılması hedefleniyor.

7. YARGI PAKETİ MADDELERİ NELER?

Konutlarda çat kapı haciz kalkıyor

Konutlarda hakim kararı olmaksızın haciz işlemi yapılamayacak. Konutlarda yapılacak hacizler bakımından; icra müdürünün verdiği haciz kararının ancak "hakim onayından geçtikten sonra" yerine getirilebilmesi sağlanacak. Ayrıca, aile bireylerine ait ibadete özgü veya kişisel eşyalar ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyaları, haczi caiz olmayan mallar arasına alınacak. Buna göre evde ailenin ortak kullanımındaki buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve yatak ile baza gibi eşyalar haczedilemeyecek. İcra takibine konu alacağa yetecek miktarı aşacak şekilde (taşkın) haciz yapılması açıkça yasaklanacak. Örneğin borç 50 bin TL ise 50 bin TL'lik eşya üzerinde haciz yapılabilecek.

Bağımlılar için özel cezaevi

Bağımlılık yapma özelliği fazla olan sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik cezai yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi amacıyla, sentetik katinon ve türevleri, sentetik opioid ve türevleri ile amfetamin ve türevleri uyuşturucu madde olarak kabul edilerek, bunlar da ceza dahiline alınıyor.

Böylelikle anılan maddelerin imal ve ticareti suçunun cezasının alt sınırı, 10 yıldan 15 yıl hapis cezasına çıkarılıyor.

Ayrıca tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulanacağı müstakil ceza infaz kurumlarının açılabilmesine veya mevcut ceza infaz kurumlarının bir bölümünün bu amaç için düzenlenebilmesine imkan tanınacak. Yine, uyuşturucu kullanmak suçundan dolayı mahkum olup da denetimli serbestliğe ayrılan hükümlülere, ilaveten tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılma yükümlülüğü getirilecek.

Arabuluculukla ilgili yeni düzenlemeler

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar (ilamsız icra yoluyla tahliye hariç), ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve komşu hakkıyla ilgili uyuşmazlıklar zorunlu arabuluculuk dahiline alınacak.

Ticari davalar ve iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar bakımından, itirazın iptali, menfi tespit ve istirdat davalarının zorunlu arabuluculuk dahilinde olduğu açıkça düzenlenecek. Uyuşmazlığın asıl tarafının arabuluculuk süreci ile arabuluculuk faaliyeti sonunda düzenlenen son tutanak hakkında bilgilendirilmesi konusunda arabulucuya yükümlülük getirilecek.

Kanun yoluna başvuru süreleri düzenlenecek

2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 4675 sayılı İnfaz Hakimliği Kanunu'nda yer alan itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri "iki hafta" olarak düzenlenecek ve böylelikle tekdüze hale getirilecek.

Bireysel dosya başvuruları

Geçici maddeyle, halen Anayasa Mahkemesi önünde derdest bulunan uzun yargılamadan kaynaklı bireysel başvuruların, Adalet Bakanlığı bünyesindeki Tazminat Komisyonuna aktarılabilmesi ve bu Komisyon tarafından incelenerek bir an evvel çözüme kavuşturulmasına yönelik düzenleme yapılmaktadır.

Göçmen kaçaklığı cezaları artacak

Göçmen kaçakçılığı suçuyla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkarılıyor. Göçmen kaçakçılığı suçu, 6136 sayılı Kanun'un ek 12'nci maddesi dahiline alınacak. Böylelikle, "göçmen kaçakçılığı" suçu nedeniyle el konulan araç, gereç ve malzemenin, milli savunma veya iç güvenlik hizmetleriyle doğrudan ilgili olması durumunda bunların Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsis edilebilmesine imkan sağlanabilecek.

Adli işlemler çerçevesinde "yurt dışına çıkamamak" şeklinde adli kontrol kararı verilen yabancılar hakkında, ilgili valiliğe Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden bu kararın kaldırılmasını talep etme yetkisi verilmesine ve idarenin yurt içinde kalmasını tehlikeli gördüğü yabancıların sınır dışı edilmesini sağlamak bakımından hakim kararı alabilmesine imkan tanınacak.

 

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam