"57 maç, 110 bin kilometre: Falcao'yu yakan sezon"

Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), yoğun maç trafiğinin futbolcuların sağlığını tehdit ettiğini gösteren bir rapor hazırladı ve Radamel Falcao'nun geçen sezon girdiği sıkışık maç trafiğine de yer verdi.

Haber; Sporx.com dış haberler
Abone Ol
'57 maç, 110 bin kilometre: Falcao'yu yakan sezon'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
03 Aralık 2019 17:45
Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), futbolcuların son dönemde yeterli dinlenme süresi bulamadığını ve yoğun maç trafiği nedeniyle sakatlıklar yaşadığını anlatan bir rapor hazırladı ve Galatasaray'da uzun süredir sakatlığı nedeniyle forma giyemeyen Radamel Falcao'ya da raporda yer verdi.

Radamel Falcao'nun geçtiğimiz sezon Monaco'da 57 maça çıktığı ve bu maçların yüzde 50'sinden fazlasına en az 5 günlük dinlenme süresi olmadan çıktığı belirtildi. Monaco'nun Şampiyonlar Ligi ve Fransa Kupası'ndan erken elenmesinin Kolombiyalı oyuncu için daha az maça çıkma yönünde faydalı olduğu belirtilirken, tecrübeli futbolcunun milli takımın da etkisiyle 100 bin kilometre uçak yolculuğu yaptığı vurgulandı.

*Raporda hazırlanan Radamel Falcao infografiğiNELER YAPILMALI?

FIFPro'nun raporunda, 7 maddede oyuncuların sağlığını korumak için yapılması gerekenler sıralandı.

1- Sezon araları sabitlensin

Tüm oyuncuların yaz ve kış aylarında kesin sınırlarla belirlenmiş dinlenme sürelerine sahip olması gerektiği vurgulandı. Kız aylarında 2 hafta, yaz aylarında ise 4 haftalık bir izin istendi.

2- Maçlar arasında süre artsın

Oyuncuların sakatlık riskini düşürmek için maçlar arasında en az 5 gün olması gerektiği kaydedildi.

3- Maç sınırı getirilsin

Oyunucların gereğinden fazla oynatılmasını engelleyecek bir maç sayısı belirlenerek, oyuncuların bu maç sayısını aşmaması sağlansın.

4- Daha geniş kadrolar

Maç sayısı kadrolara göre değil, oyunculara göre değerlendirilmeli. Daha geniş kadrolar, daha rahat hareket edilmesini sağlayabilir.

5- Yolculuk sonrası dinlenme

Futbolcuların yapacağı uzun süreli yolculukların ardından dinlenme süresi daha uzun tutulmalı. Milli oyuncuların %63'ü, uzun yolculuların performanslarında negatif etkisi olduğunu söylüyor.

6- Uyarı sistemi gelmeli

Oyuncuların maç yükü takip edilerek, erken uyarı sistemi getirilmeli. Bu sistem oyunuclara, takımlara ve turnuva organizatörlerine planlama konusunda yardımcı olacaktır.

7- Daha fazla turnuva yok

Oyuncuların sağlıklı oyun oynamasını sağlayacak fikstürün sağlanması öncesinde daha fazla turnuva yaratılmamalı.KLOPP: "ÖLDÜRÜYORUZ", PEP: "NEFES ALMALILAR"

Raporda deneyimli hocaların da konuyla ilgili görüşlerine yer verildi.

Jürgen Klopp, "Oyuncularımızla birçok farklı turnuvada nasıl ilgileneceğimizi, onları nasıl kullanacağımızı öğrenemezsek, bu güzel oyunu öldüreceğiz. Oyuncu olmadan, bu oyun da olmaz" ifadelerini kullanırklen, Pep Guardiola ise, "Çılgın fikstür oyuncularımızı öldürecek. Bu yoğun fikstürlerde oynamayı uzun sürelerde sürdüremeyiz. Nefes almaları lazım, dinlenmeleri lazım" mesajını yolladı.

RAPORDA İNCELENEN 8 OYUNCU

78 maç - 110 bin km / Heung-Min Son
73 maç - 28 bin km / Eden Hazard
72 maç - 80 bin km / Alisson Becker
70 maç - 100 bin km / Sadio Mane
68 maç - 30 bin km / Ivan Rakitic
66 maç - 50 bin km / Muhammed Salah
57 maç - 100 bin km / Radamel Falcao
56 maç - 110 bin km / Diego Godin


Tümü
TÜMÜ