"Aptal mıyım! Şike yapacak olsam..."

Çağlayan Adliyesi'nde şike iddiaları kapsamında açılan davada 6. duruşma sona erdi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, savunmasının büyük bölümünü gerçekleştirdi.

Haber; Sporx.com ve DHA
'Aptal mıyım! Şike yapacak olsam...'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Şubat 2012 13:48
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 6. duruşması sona erdi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmayı bitirirken davanın 23 Şubat Perşembe gününden itibaren devam edeceğini söyledi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Olgun Peker'in pazartesi günü savunmasının alınmasından sonra, bugün de Olgun Peker ile bağlantılı olduğu iddia edilen kişilerin savunmalarının alınması işleminin ardından Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunmasına geçildi.

TOROĞLU İDDİALARI


Yıldırım, savunmasında Erman Toroğlu'ndan şikayetçi olduğunu söyledi. Yıldırım, "Toroğlu, savcıya gidiyor. Hiçbir şikayeti yok. Çay, kahve içiyor. 'Futbolda bir şey yoktur' diyor. Daha sonra gazetede yazdığı bir yazıda 'Türk futbolunda birşeyler olduğunu yazıyor. Savcı, 'Kardeşim sen ifadende bir şey yok diyorsun, niye böyle yazıyorsun' diye sormuyor. Erman Toroğlu sarhoş çıktığı televizyon programlarında tuvalet kağıtlarıyla çizdiği pozisyonların gol olup olmadığını tartışıyor. Evli olduğunu, ancak istediği gibi yaşadığını söyleyerek topluma ahlakına ters mesajlar veriyor" dedi. Başkan Ekinci, "Savunmasına dönün, Bunları geçelim. Şikayetiniz varsa savcılığa başvurun" diyerek Yıldırım'ı uyardı. Bunun üzerine Aziz Yıldırım, "Benden şikayetçiymiş gelsin ifade versin. Bunları yüzüne de söyleyeceğim" dedi. Başkan Ekinci ise, "Usül var. Sanık savunmalarının ardından müştekileri dinleyeceğiz. Tabiki çağıracağız" diye konuştu.

"SAVCI ŞAMPİYON OLMAMAMIZ DURUMUNDA SORUŞTURMAYI AÇMAYACAKLARINI SÖYLEMİŞTİ"


Yıldırım savunmasında "Savcı Mehmet Berk'in Fenerbahçe-Sivas maçını birlikte 5 maçın skorlarını daha önceden bildiklerini Mehmet Ali Aydınlar ve bana söylemişti. Bucaspor - Fenerbahçe maçı 5-3 bitti. Bu maç iddianamede yer almadı. Savcı Berk şampiyon olmamamız durumunda bu soruşturmayı açmamayı düşündüğünü bana ve avukatlarımıza söylemişti" dedi.

"BENİM MEZAR YERİM BELLİ"

Yıldırım, 3 Temmuz 2011 tarihinde Kıbrıs'a kaçacağına ilişkin iddiaları ise şöyle yanıtladı: "Benim mezar yerim belli. Benim mezar taşımda Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı yazacak" dedi. Yıldırım, "İddia edilen örgüt Fenerbahçe Kulübünün tam kendisidir. Zorlama iddialarla suçlu yaratılmaya çalışılmıştır. Şanlı Fenerbahçeye örgüt yakıştırılmasını asla kabul etmiyorum. Örgüt sulaması kaldırılması durumunda tutukluluğumun devamı yönünde vereceğiniz her kararı kabul ediyorum. Bu kadar insanı suçsuz yere yatmakta. İnsanlar töhmet altında bırakılmaktadır" dedi.

ŞİKE TEŞVİK İDDİALARI

Aziz Yıldırım Başkan Ekinci'nin uyarılarının ardından savunmasında şike ve teşvik yaptığı iddia edilen maçlarla ilgili savunmasına başladı. Yıldırım Trabzon - Manisa maçında teşvik iddialarına yanıt verdi. Yıldırım, "Ben 60 yaşındayım. Aptal mıyım teşvik yapacaksam parayı bankadan göndereceğim, 5 lira göndersem soruyorlar" dedi. Bir telefon tapesinde geçen "Ne zaman dikip yapsak olmuyor" sözleriyle ilgili olarak Yıldırım, "Bu sadece uyarı anlamında söylenmiş birşey" dedi. Bunun üzerine Başkan Ekinci "Madem uyarı, neden uyarı demiyorsunuz?" diye sordu.

"100 SENELİK KULÜBÜ SIFIRLIYORUM, BUNUN HESABINI VEREMEYECEK MİYİM?"

Başkan Ekinci Yıldırım'a savunmasının bu bölümlerini avukaltarının da yapabileceğini söylemesi üzerine, Yıldırım, "100 senelik Kulübü sıfırlıyorum, bunun hesabını veremeyecek miyim" dedi. Başkan Ekinci'nin "Avukatlarınızı neden tututunuz?" diye sorması üzerine "Avukatlarım yok TCK yok CMK falan bunları anlatacak" dedi. Bu sözler salonda gülüşmelere neden oldu.

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR...

AZİZ YILDIRIM'IN SAVUNMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN


İŞTE AZİZ YILDIRIM'IN ÇARPICI SÖZLERİ!

19:45 Duruşma sona erdi. Hakim, davanın 23 Şubat Perşembe günü görülmeye devam edeceğini söyledi.

- Koskoca Fenerbahçe Başkanı 100 bin teklif edip maçtan sonra 75 bin TL'ye düşürdüm der mi? Yapacak olsam hepsini veririm.

- Bursaspor'a teşvik vermişiz. Ama 2 hafta önce Bursa ile oynayıp 2 puan kaybettik. Madem ben bunu yapabiliyorum, niye kendi maçımda yapmadım? Neden puan kaybettim? Öyle bir şey mantıklı mı?

- Ekinci ile Yıldırım arasında 'süre' konusunda anlaşma sağlanamadı. "Savunmanızı bitirin" söylemi üzerine Yıldırım, "Hepsini anlatacağım" dedi.

- Bursaspor'a teşvik vermişiz. Ama 2 hafta önce Bursa ile oynayıp 2 puan kaybettik. Madem ben bunu yapabiliyorum, niye kendi maçımda yapmadım? Neden puan kaybettim? Öyle bir şey mantıklı mı?

- Emniyette bana Kasımpaşa kalecisi Fırat Kocaoğlu ile şike yaptığım soruldu. İddianamede ise Fırat yerine Murat Şahin konulmuş.

- Sivasspor maçını anlatacağım, kamuoyu bunu bekliyor.

- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Habertürk muhabiri mahkeme salonunda fotoğraf çektiği ve yayınladığı için yasal işlem başlatacağını söyledi.

18:40
Duruşmaya bugünün son arası verildi.

- Ben yetkimi kimseye kullandırmam. Ben öyle bir başkanım. Hakan Bilal Kutlualp'e falan da yetki vermem. Yönetimden ben gönderdim. Bu yüzden aleyhimde konuşmuş olabilir."

18:00 Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve kaleci Volkan Demirel, duruşma salonundan ayrıldılar.

- Mehmet Ekinci:
Perşembe-Cuma savunmalara devam edeceğiz. Savunmanızı özetleyin, Cuma günü tahliye taleplerini alalım.

- Mehmet Berk'ten şikayetçiyim. Olmayan kız kardeşle nüfusu bir artırıp, gayrisafi milli geliri düşürmektedir.

- Erman Toroğlu ile ilgili 10 sayfalık bir yanıt hazırladım. Burada özet yapacağım. gerisini yüzüne okuyacağım.

17:30 Duruşmaya 15 dakika ara verildi.


- Gelecekte yapabileceğim, öngörülen bu suçlarla ilgili, 65 sene hapis mi yatacağım? 

- Tahir Kıran, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Talip Doğan Karlıbel, Ulus'taki bir restorantta hangi amaçla buluştu?

- Bir daha telefon kullanırsam markasını emniyete soracağım, 'Teknik takibe takılmayan hangisidir' diye.

- Mehmet Berk de benim örgütümün üyesi!

- Kesin şike dediğiniz Buca maçını savcı iddianameye bile koymadı.

- Aziz Yıldırım'a "1 Numara" demeleri gayet normal. Bana "İnşaat İşçisi" deseler, asıl şifre o olurdu.

- Aziz Yıldırım, "Tahir Kıran mesajlari başka kulüplere atıyor ama dinlenmiyor ve tapeler çıkmıyor. Kime yakındı acaba Tahir Kıran? Talebimdir, lütfen araştırın" dedi. Bunun üzerine hakim Ekinci 'Tahir Kıran'ı tanık olarak alalım' dedi.

- Suç ispat edilecek tek bir kanıt yok. Çünkü suça bulaşmadım. İsimleri geçen hiçbir futbolcu, bizim de olmadığımız gibi şikede olmamıştır.

- 7 Haziran'da fiziki takip yapılıyor, organize şube kulüpten para çıktığını söylüyor ama dernekler böyle bir para çıkmamış diyor.

- Trabzonspor adına Sivas'a Zeki Mazlum 1 milyon TL teşvik parası götürüyor. Mecnun Odyakmaz 'Olmaz' diyor.

- Galatasaray için bir gelenek olmuş ama biz burada transfer şikesiyle suçlanıyoruz. Bu durum iddianamenin ne kadar yanlı olduğunun kanıtı. Galatasaray sözleşmesi devam eden oyuncuları ayartıyor, kimsenin sesi çıkmıyor.

- Bu FIBA, Basketbol Federasyonu değil, FIBA dediğimiz banka. Her şeyi karma karışık ettiler.

- Torbalarda para varmış. Böyle bir şey varsa; durdur, paraları yakala, zabıt tut, kanıtla. Bunlar nedense olmamış.

- Başbakanımızın tesis yapın, futbolcular yurt dışında değil, burada çalışsınlar önerisinde olduğu gibi Bolu Topuk Yaylası'nda bir tesis yapmak için Mahmut Özgener ile konuşuyorum. Bu konuşmada paradan bahsediyorum. Bu para tesislerle alakalıdır.

- Benden önce amatör şubeleri kim takip ederdi? Şimdi amatör şubelerde Dünya Türkiye'yi takip ediyor. Malatya'ya Doğan gönderen, Ankaragücü'nü 8-0 yenen, Denizli'ye teşvik gönderenler adaletin bekçileri oldular.

- Fenerbahçe kimseden 5 kuruş almadan stadını yaptı. Devlet Türk Telekom Arena'ya 600 Milyon TL harcadı, ülkeye faydalı diye sustuk.

- Fenerbahçe'nin bir kuruşunu zimmetime geçirdiğim kanıtlanırsa; kendimi ölümle cezalandırırım. Ancak ispatlayamayanlardan da istifa beklerim.

- 2001'de "Türkiye'de şike var" dediğim için hak mahrumiyeti cezası aldım. O zaman şikeyi TFF, kulüplerle birlikte yapıyordu.


-
Savcı, Fenerbahçe'yi bırakmak istemediğimi söylüyor. Ancak daha önce iki kez istifa ettim.. Taraftarlar bırakmama izin vermedi. Savcı, üyesi olduğu kulübün büyüklüğünü kavrayamamış.

-
Bugün adaletin bekçiliğini yapanlar, şikeyi Türkiye'ye getirenlerdir. Ama konu şike değil, futbolu ele geçirmektir. Bu soruşturmada tüm kulüplerle ilgili dinleme kararı aynı anda çıksaydı bunun bir şike operasyonu olduğuna inanırdım.

16:10 Aziz Yıldırım savunmasına devam ediyor...

16:00
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım savunmasıan kısa bir süre aradan sonra devam edecek.

- Duruşmada Galatasaray-Sturm Graz maçı izlenirken; Aziz Yıldırım, "Şike futbolcularla yapılır" dedi.

- Federasyonlar eliyle bu ülkede şampiyonlar tayin edildi. Bize dolandırıcılıkla suçlanırken; Mehmet Berk, Denizli olayında görevsizlik verdi.  Can Çobanoğlu, Ali İpek ve Galatasaraylılar konuşmalı.

- Aziz Yıldırım, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye hangi takımı tuttuğunu sordu. Ekinci bu soruya Fenerbahçeliyim diyerek cevap verdi.

- Duruşma sırasında Aziz Yıldırım, Bursasporlu futbolcu Ozan İpek'in şampiyon olduktan sonra verdigi röportaji dinletti.

- Trabzonspor'a Türkiye Kupası'nı kaybettik. Şenol Güneş "Başkanım merak etmeyin şampiyon sizsiniz" dedi. Bunları telefonda söylese suçtu.

- Temenni ediyorum ki; bu soruşturmayı başka amaclarla yapan Mehmet Berk'in vicdanı rahattır.

- Eskişehir'de tesisler dışında Bülent Uygun ile görüşmedi. Ali Kıratlı benden önce kulüp üyesidir. Benim adamım değil, iş adamıdır. Ali Kıratlı'nın Eskişehir'e gidişinden haberim yoktu.

- Sadri Şener, 'Ofspor ile Vanspor maçının dördüncü hakemi Vanlı olduğu için değiştirin' demiş. Benim hakem değiştirmeyle ilgili bir tane tapem ortaya çıksın, şike dahil her şeyi kabul ederim.

- Sadri Şener'in maçlara 12 hafta kala Fenerbahçe maçlarına hakem ataması yapılmasının  istediği belgeyi hakime sundu.

- Mehmet Ali Aydınlar avukatını bana gönderdi ve Fenerbahçe'yi küme düşürmeyeceğini söyledi. Mehmet Ali Aydınlar kamera karşısına geçerek ligin planlandığı gibi başlayacağını söyledi. Ancak 12 gün sonra bunun ertelendiğini açıkladı. Erteleme gerekçeleri belli değildi. Ortada iddianame yoktu. Dosyada gizlilik kararı vardı. Ama kimse buna uymadı.

- Bizimle ilişki kurmak örgüt üyeliğiyse; savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Berk ve Fikret Seçen ile  Emniyet Müdürü Nazm Ardıç da aramızda olurdu. Hakim, "Bunun savunmayla ilgisi yok" dedi. Aziz Yıldırım ise "Benimle gezeceksin, yemek yiyeceksin, gelip sarılacaksın, sonra beni içeri alacaksın" dedi.

- Şu çok açık ki, hedef Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'dir. Türk sporunu ele geçirmeye çalışan bir grup bu operasyonun arkasındadır.

- Bu durum Fenerbahçe'ye bize karşı bir organizasyon oldugunu göstermiştir. Neden Trabzonspor son bir ay dinlenmiştir, neden?

-Benim için örgüt faaliyeti diye 3 aylık dinleme izni çıkarmıştır. Dinleme yetkisi 4 tapeden verilmiş ama bu tapelerde suç unsuru var mı?

- Sadri Şener ve Gökmen Özdemir arasındaki konuşmaya benzer bir şeyim varsa şike yaptığımı bile kabul edeceğim.

- 1028 tape var % 10'nu bana ait ve hiçbir şike teşvik konuşması yok. 19 maç deniliyor. Tapelerde şikeye dair hiç bir konuşma yok ama savcı şike kanıtı bulmak için uğraşıp duruyor."

- Fenerbahçe'ye 1.5 milyon dolar para verdim. Tamer'den 500 binini istedim ve Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı'ya borç verdim.

- Şimdi Aziz Yıldırım niye dinlendi onu anlatacağım; bir grup, Türk sporunu ele geçirmeye çalışıyor.

- Fenerbahçe'ye cebinden 30 milyon dolar veren adama 'çıkar amaçlı suç örgütü lideri' denemez. Deniyorsa amaçları başkadır.

- Basında Kıbrıs'a kaçacağım yazıldı. Benim yaşadığım yer de öleceğim yer de burasıdır.

- 58. madde değişemez, değişmemelidir.

- Vederson'un tedbiri kaldırılırken, tercümanımız Samet Güzel haftalarca takımdan uzak tutuldu.

- 6222 sayılı yasa değişikliği sırasında 'kişiye özel' deyip veto eden sayın Cumhurbaşkanı, MİT yasasını hemen onadı.

- Bizim her maçımızdan önce kaos ortamı yaratıldı.


AZİZ YILDIRIM'IN SAVUNMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

14:55
Aranın ardından duruşmaya devam ediliyor.

14:50
Duruşmaya kısa süreliğine ara verildi.

- Emniyetin söylediği Sivas maçındaki çantada para değil bilet olduğunu Vali bile söyledi.

- Şekip Mosturoğlu 8 aydır Metris'te, Sezer Öztürk top oynuyor.

- Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmememizle ilgili kararda savcı, emniyet ve TFF, Tahkime baski kurdu.

- Eşgal fotoğrafımı gazeteye basan gazete patronlarının, benden daha temiz olduğunu düşünmüyorum.

- Bizi karalamak adına, gizliliği devam eden soruşturmaya ait her şey art niyetli mudahalelerle basına yansıtıldı.

- Birbirini tutmayan telefon konuşmaları hiçbir şeye kanıt olamaz, masumiyetimizin ortaya çıkacağına inancım tam.

- Emniyet 6 Temmuz'da ortada iddianame dahi yokken resmen karar açıklamıştır.

- Emniyet 19 maçta şike var diye açıklama yaptı,iddianamede 13 maça yer verildi,6 maç buhar oldu,uçtu.

- Emenike'nin para sayarken görüntülerinin var olduğu söylendi. Bu görüntüler varsa ve yayınlamıyorlarsa bunları söyleyenleri ahlaksız olarak addediyorum.

- Aziz Yıldırım ayağa kalkıp gazeteye basılan eşgal resmini göstererek; "Ben emniyetteyken bu resmimi bastılar. Ben onurlu bir insanım" dedi.

- Yıllarca her türlü spor suçuna göz yumanlar, Fenerbahçe ve Fenerbahçeliler üzerinden kendini aklamaya çalışmaktadır.

- Çıkar amaçlı suç örgütü demek, mafya demektir. Kimse Fenerbahçe Başkanı'na, yöneticisine mafya diyemez.

- Yaptığım hiçbir tesise kendi adımı vermedim. Yaptığım tesisler, statlar, antreman alanları ve diğer şeyler örgüt faaliyetiyse; evet bu örgütü ben kurdum.

- Darağacında bile son sözümüz Fenerbahçe olacaktır. Yapılacak adil yargılama ile buradan temiz çıkacağız. Söz konusu suçları işlemediğimiz ortaya çıkacaktır.

- Mahkeme benim hakkımda ne karar verirse versin; ne kadar yargılarsanız yargılayın Fenerbahçe'yi ortadan kaldıramazsınız

- 22 yıldır bu kulübe hizmet veriyorum. Asla şike gibi bir suça bulaşmadım. Poliste maruz kaldığım muameleyi hak etmedim.

- Polis fezlekesiyle TFF, Fenerbahçe Kulübü'nden savunma istiyorsa, o zaman bu dava şahıs değil Fenerbahçe davasıdır.

- Aleyhimizde yapılan propaganda, kulübümüzün kuruluş gayesini baltalamak ve bu temiz, vatansever, Atatürkçü yoldan çevirmek içindir.

- Aziz Yıldırım'ın şahıs akıbetinin bir önemi yoktur. Fenerbahçe camiası ulu bir çınardır ve bu ulu çınardan tek bir yaprak koparılmasına imkan vermeyecektir.

- Galatasaray'ın şike yaptığını gösterip, Fenerbahçe'nin şike yapmadığını göstereceğim.

- 25 milyon susuyorsa biz ceza evinden bir mesaj vermediğimiz içindir. Fenerbahçe sadece sportif alanda değil sosyal alanda da her türlü yer alacaktır.

- Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Siz hem kişişleri, hem de kulüpleri yargılıyorsunuz. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olmanın onurunu, gururunu yaşıyorum.

DİKKAT ÇEKEN
Tutuklu olarak yargılanan Fenerbahçeli yöneticilere destek vermek için takımı temsilen Volkan Demirel, Teknik Direktör Aykut Kocaman ile adliyeye geldiler. Kocaman ve Demirel duruşmayı izlemek üzere mahkeme salonuna girdiler. Ayrıca  Başkanvekili Nihat Özdemir ile Fenerbahçeli eski yönetici Mahmut Uslu'da duruşmaya gelen isimler arasında yer alıyor.

13:47 Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım savunmasına başladı!


13:20 Fenerbahçe Kulübü Yöneticisi olan ve şike davasında Aziz Yıldırım'ın avukatlarından biri olan Yasemin Merçil, savunma zamanının geldiğini ve Aziz Yıldırım'ın tüm tapeleri tek tek karartacağını söyledi.

12:50 Fenerbahçe'nin milli kalecisi Volkan Demirel'in Çağlana Adliyesi'ne geleceği öğrenildi.

12:05
Selim Kımıl'ın ardından duruşmaya ara verildi. Aradan sonra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunma yapması bekleniyor.

DİKKAT ÇEKEN
Futbolda şike'' davasının duruşmasına Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda devam edilirken, Fenerbahçeli taraftarların, düne göre çok daha az katılımla yöneticilere desteği sürüyor.

11:40
Eker'in ardından savunma sırası Selim Kımıl'e geldi.

11:15
Abdullah Eker savunmasını yapmak için kürseye geldi ve savunmasına başladı.

11:00
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, savunma yapacak isimlerin ardından, zaman kaldığı takdirde Aziz Yıldırım'ın savunmasına geçebileceklerini belirtti.

10:45
Duruşmada Coşkun Çalık'ın ardından avukatı konuşuyor.

10:35
Giresunsporlu yönetici Coşkun Çalık savunmasını tamamladı.

10:00
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci bugün 3 kişinin savunma yapacağını, F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a ise perşembe günü savunma sırası geleceğini açıkladı.

09:50
Şike davasında 6. duruşma başladı. Savunmalara kaldığı yerden devam ediliyor.

AZİZ YILDIRIM'IN SAVUNMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ DA SALONDA

Duruşmaya ilk kez gelen tutuksuz sanık Göksel Gümüşdağ'ın kimlik tespiti yapıldı. Gümüşdağ, aylık gelirinin 10 bin TL olduğunu ifade etti. Öte yandan Tutuklu sanıklardan Bülent İbrahim İşçen'in raporlu olması nedeniyle katılmadığı duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar da hazır bulundu.


Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
TÜMÜ