2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları başlıyor

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları 18 Temmuz Salı günü başlıyor.

Haber; AA
2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları başlıyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Temmuz 2017 11:51
2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları, 18 Temmuz Salı günü Samsun'un ev sahipliğinde başlayacak.

Organizasyonda 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu yer alacak ve tarihin en yüksek katılımlı İşitme Engelliler Olimpiyatları olacak. Türkiye'yi organizasyonda 294 sporcu temsil edecek.

23. kez düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyatları, 30 Temmuz Pazar günü sona erecek.

Oyunlarda atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bowling, dağ bisikleti, futbol, golf, güreş, hentbol, judo, karate, masa tenisi, oryantiring, plaj voleybolu, tekvando, tenis, voleybol, yol bisikleti ve yüzme olmak üzere 20 branşta mücadeleler yapılacak.

Türkiye'nin düzenlediği en büyük spor organizasyonu

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları, Türkiye'nin düzenlediği en büyük spor organizasyonu olma özelliği taşıyor.

Sporcular, spor adamları ve misafirlerin 24 farklı konaklama bölgesinde ağırlanacağı organizasyon, Samsun'un 8 ilçesinde yer alan 37 spor tesisi ve alanında yapılacak.

Oyunların tarihçesi

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesinin (ICSD) organize ettiği oyunlar, ilk olarak 1924 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi.

Şu ana kadar 22 kez düzenlenen organizasyona sırasıyla Fransa, Hollanda, Almanya, Büyük Britanya, İsveç, Danimarka, Belçika, İtalya, Finlandiya, ABD, Yugoslavya, İsveç, Romanya, Almanya, ABD, Yeni Zelanda, Bulgaristan, Danimarka, İtalya, Avustralya, Tayvan ve Bulgaristan ev sahipliği yaptı.

En başarılı ülke ABD

ABD, İşitme Engelliler Olimpiyatları'ndaki en başarılı ülke olarak dikkati çekiyor.

Şu ana kadar gerçekleştirilen organizasyonlarda ABD, 350'si altın olmak üzere toplam 987 madalya kazandı.

Oyunlardaki en başarılı ülke sıralamasında ABD'yi 173'ü altın 405 madalya ile Sovyetler Birliği takip etti. Organizasyon tarihinde 164'ü altın olmak üzere 575 madalya kazanan Almanya ise üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye'den 84 madalya

Türkiye, İşitme Engelliler Olimpiyatları'na ilk kez 1989'da katıldı. Ay-yıldızlılar, şu ana kadar oyunlarda 17'si altın olmak üzere toplam 84 madalya kazandı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin ev sahipliği yaptığı oyunlarda güreş branşında bronz madalya kazanan İsmail Otamış, Türkiye adına oyunlarda başarı elde eden ilk sporcu unvanını elde etti. Türkiye, İşitme Engelliler Olimpiyatları'ndaki ilk altın madalyasına ise 1997'de Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen oyunlarda ulaştı. İşitme Engelli Milli Futbol Takımı, bu organizasyonda şampiyonluğa ulaştı.

Ay-yıldızlılar, son olarak Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen 2013 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda ise 7 altın, 9 gümüş ve 17 bronz olmak üzere 33 madalya elde etti.

En yüksek katılım bowling ve futbolda

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda, branşlar arasında en yüksek katılım, bireysel sporlarda bowling, takım sporlarında ise futbolda olacak.

Teklerde 172 sporcunun yarışacağı bowlingde, erkeklerde 28, kadınlarda ise 20 ülkeden katılım gerçekleştirilecek.

Takım sporlarından futbolda ise 16'sı erkek, 6'sı kadın olmak üzere 22 takım mücadele edecek.

Bin 500 gönüllü görev yapacak

Oyunlarda bin 154 Türk, 96 yabancı ve 250 işitme engelli olmak üzere bin 500 gönüllü görev yapacak.

Organizasyonda 250'si işitme engelli olmak üzere 500 uluslararası işaret dili tercümanı da görev yapmak üzere hazır bulunacak.

Milli takım kafilesi

Türkiye'yi 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda 20 branşta temsil edecek sporcular şunlar:

Atıcılık (12): Onur Gökçedağ, Habip Yeşilöz, Makbule Akkaya, Seval Öztürk, Mehmet Güçlü, Oğuzhan Yılmaz, Ayşe Coşar, Ayşe Temur, İlyas Kavalcı, İsmail Yakıcı, Sevda Öztürk, Mehmet Bal

Atletizm (15): Önder Karakülah, Aysun Akay, Doğan Biçer, Şükrü Çetinkaya, İpek Eşkin, Hüseyin Baydaş, Serdar Ortaç, Hasan Baydaş, Yasin Süzen, Serhan Çalhan, Muhammed Çakır, Yağmur Taş, Alperen Akbulut, Mahmut Kılıç, Fatmagül Koç

Badminton (8): Hasan Baygeldi, Kemal Özer, Mehmet Barış Ural, Doğukan Yılmaz, Esra Zeynep Ergincan, Nalan Kaygın, Hale Küçüksevgili, Gizemnur Uludağ

Bowling (12): Abdurrahim Arat, İlhan Asımoğlu, Önder Başak, Zeynep Canpolat, Zehra Gülen, Melek İman, Burcu Koçyiğit, Feride Korkmaz, Şükriye Mutlusoy, Mehmet Sinoğlu, Adem Taşkın, Esat Türker

Basketbol:

Kadınlar (14): Çağla Aslan, Feyzanur Bal, Esin Bilgili, Dila Büyükavcı, Gamze Çalışkan, Büşra Çevik, İnci Göğer, Ecrin Köse, Gözdenur Örencik, Meltem Subaşı, Çağla Uzundurukan, Merve Yeşilyurt, Hümeyra Gündem, Miray Tufancı

Erkekler (15): Avcı Altıner, Sarp Arman Çıtlak, Hakan Çoban, Bülent Dursun, Emrullah Gökalp, Göğtuğcan İncearap, İlhan Cem Karaoğlan, Mert Karataş, Ali Kaya, Volkan Koçlu, Ömer Otamış, Aytaç Sevinç, Muzaffer Abacı, Mehmet Emir Özoğuz, Enis Susuz

Dağ bisikleti (5): Mustafa Önder Atik, Ercüment Boran, Ramazan Günay, Onur Kop, Raziye Salim

Futbol:

Erkekler (22): Mustafa Acar, Mahmut Aktaş, Tolga Alkan, Orhan Aydeniz, Soner Balcı, Serhat Başaran, Ali Dalkıran, Hüseyin Er, Hakan Erol, İbrahim Güzel, Seyit Karaca, Fırat Kaya, Melih Kırışçı, Hakan Kurt, Ersin Mert, Janbert Özeser, Yunus Şahin, Mustafa Şaşmaz, Mehmet Sert, Murat Şimşek, Eşref Metin Su, İmamettin Sunmez

Kadınlar (22): Özlem Aktaş, Ayşegül Arı, Fatma Çapaklı, Berna Çekiç, Bahar Yalçın Çevikalp, Perihan Derya Dedeoğlu, Sadiye Dellal, Berfin Demir, Müslüme Develi, Büşra Doğruyol, Yasemin Dönmez, Kardelen Duran, Rabia Erdoğmuş, İrem Fatma Kara, Fatma Kavlak, Sümeyye Merdivan, Elif Ömür, Rabiya Şahin, Esra Salahei, Emine Türk, Su Yaren, Raziye Yeşilyurt

Golf (6): İlknur Çavdar, Muhammet Demir, Erdem Kulanoğlu, Gülistan Öztunç, Havva Yavuz, Mehmet Yavuz

Güreş (14): Cemil Oğuzhan Şimşek, Celal Koçak, Muhammet Akdeniz, Kadir Kuş, Ahmet Talha Kaçur, Seyfullah Karadeniz (Grekoromen), Mustafa Dede, İsmail Hakkı Bostancı, Mehmet Ali Yiğit, Onur Arı, Ercan Gör, Oğuz Dönder, Dursun Gözel, İlhan Çıtak (Serbest)

Hentbol erkekler (18): Murat Acar, Hamza Alkoyun, Murat Atak, Cem Denli, Ahmet Gözel, Tugay Gündoğdu, Kemal Gündüz, Mahmut Volkan Kış, Taşkın Kızılkaya, Samet Köklü, Serkan Oral, Mustafa Özbay, Emre Özçelik, Ali Rıfat Şahin, Mustafa Semiz, Remzi Sönmez, İsmail Tuna, Ergin Yılmaz

Judo (18): Mehmet Uysal, İpek Erçin, Samet Bulut, Serpil Yavuz, Dilek Altın, Zehra Özbey, Erkan Esenboğa, Didem Erel, Ayşe Kesiktaş, Abdullah Sevinç, Münife Aydın, Metin Tekin, Mevlüt Akmaz, Furkan Acar, Muhammet Ağaç, Lütfullah Mustafa Kılıç, Muhammed Peksert, Enes Yıldız

Karate (24): Gamze Keresteci, Osman Kula, Melek Morgil, İrem Özkar, Burak Can, Rumeysa Akyüzlü, Mehmet Ali Sapmaz, Melek Dereköy, Volkan Kardeşler, Şükrü Dündar, Fatih Çiçek, Kader Işık, Sena Sönmez, Rezzan Işık, Zeliha Işık, Fatih Akbulut, Abdullah Ataş, Şaban Köse, Yücel Taşkulak, Burak Tiryaki, Oğuzhan Genç, Rıfat Onay, Doğan Kazmacı, Ümit Özçevik

Masa tenisi (8): Doğan Erdal, Saffet Erdoğan, Garip Olcaş, Avni Timuçin, Meltem Akyaz, Dilem Akyüz, Nevruz Çiftkuran, Emine Kahraman

Oryantiring (7): Sevda Aktaş, Yusuf Emre Aydoğdu, Kadriye Demirci, Emrah Eren, Huriye Karahan, Hakan Kayan, Ahmet Sallı

Plaj voleybolu (8): Meltem Çal, Damla Buse Celep, Emre Çiftçi, Yasin Okatan, İlayda Pay, Resul Tekin, Ayşegül Yalnız, Harun Metin

Tekvando (14): Selver Şeker, Osman Geçit, Merve Yazıcı, Selma Canlı, Ahmet Hakan Tuna, Yıldız Bekil, Muhammed Güler, Batuhan Şimşek, Ayşe Gül Gökkaya, Ali Karaca, İbrahim Atamer, Aslıhan Savan, Zeki Çalışkan, Elif Yenigün

Tenis (9): Mahmut Can Aydın, Tutem Banguoğlu, Necati Görmez, Berçem Kol, Beste Mürşitoğlu, Asuman Sakı, Sercan Yeşilova, İsmail Hakkı Yılmaz, Hidayet Kocatürk

Voleybol:

Erkekler (14): Kadir Akyıldız, Kaan Hilmi Çiçek, Furkan Genç, Ersin Hayta, Metin İmdat, Kerim Karabıçak, Rıdvan Karataş, Mehmet Kuzucu, Emrullah Palaz, Ahmet Metin Razbonyalı, Cevat Şimşek, Ozan Yağız, Hasan Yaşan, Fatih Yiğiter

Kadınlar (14): İlayda Alkan, Kezban Çağla Ateş, Gamze Canpolat, Şeyma Tuğsem Gürbüz, Fikriye Hulur, Didem Otamış, Melike Soyugüzel, Fatma Üzüm, Yeter Yalçın, Merve Nur Yarar, Hacer Dursun, Yeşim Yelken, Pınar Kaya, Esra Genç

Yüzme (8): Meliha Uncu Tosun, Emre Gürsoy, Berna Dikyuva, Emirhan Eroğlu, Reyhan Küçük, Ali Özyalçın, Cihan Sarıoğlu, Buse Yörükoğlu

Yol bisikleti (7): Kasım Asma, Büşra Çetinkaya, Cuma Ekener, Ali Korkmaz, Ebru Tok, Nazlı Tahtallı, Elvan Topal



Tümü
TÜMÜ