Ünal Aysal'dan Sneijder müjdesi

Galatasaray'da başkan Ünal Aysal GS TV'de Hollandalı yıldız Wesley Sneijder'in transferi hakkında önemli açıklamalar yaptı ve teknik direktör Fatih Terim'in yönetime ilettiği listede Sneijder'in yanı sıra Nacer Chadli ve Carlinhos'un olduğunu söyledi.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Ünal Aysal'dan Sneijder müjdesi
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Ocak 2013 14:11
Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, GS TV'de "Başkanın Ajandası" adlı programda gündeme dair açıklamalar yaptı. 

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Aysal, canlı yayın sırasında birçok konuya açıklık getirirken, transfer çalışmaları hakkında da bilgi verdi. 

Inter'in Hollandalı yıldızı, Wesley Sneijder ile ilgilendiklerini ve bu tansferi bitirmek için uğraştıklarını açıklayan Ünal Aysal, listelerinde Carlinhos ve Nacer Chadli'nin de olduğunu açıkladı. Aysal ayrıca iyi bir teklif gelmesi halinde Fernando Muslera'yı da satacaklarını belirtti. 

İşte Ünal Aysal'ın o çarpıcı açıklamaları...


"MAKSADINI AŞAN SÖZLER SÖYLEMİŞ OLABİLİRİM"

Süper Lig'in 2. yarısı daha zorlu maçların yaşanacağı bir ortam olacak. 2. yarı öncesi 3 başkan ceza aldınız. Tansiyonu inmesi için başkanlarla bir açıklamanız olacak mı?

Benim için bir sakıncası yok. 19 aydır bu işin başındayım. Çok deneyimli bir kadroyla kulüplerimiz yönetiliyor. Biz de deneyimli bir kadroyla geldik. Diğer kulüplerle ilgili bu güne kadar bir açıklamam olmadı. 3 temmuz sürecinde bu işe karışmayalım diye bir açıklama yaptım. ancak sonra bu kulüpren bize Galatasaray da bu işin içinde diye bir açıklama geldi. Sonrasında istemediğim şeyler oldu.

Ben bu işlerden kaçınmaya çalışırken, beni bu işlerin işine çekmeye çalışan hamleler oldu. Hiç istemediğim bir davranış sergilemek zorunda kaldım. Hiç istememe rağmen bazı maksadını aşan sözlerim olmuş olabilir. Bundan sonra inşallah olmaz.

SNEİJDER TRANSFERİ HAKKINDA FLAŞ YORUM!

Wesley Sneijder'in transferi konusunda son durum nedir?

Dün İtalya'daydım. Ancak Inter Başkanı Moratti ile önceden organize edilmiş bir öğle yemeğiydi. Beraber yemek yedik. Özellikle alt yapıda nasıl bir işleyiş kurulabilir, bütün büyük kulüplerin yurtdışında altyapıları var. Ben onların bu tecrübesini nasıl değerlendirebilirim diye istedim. Sneijder konusu da gündeme geldi. O konuda müspet bir ivme kazanıldı. Ben de talimatı verdim. Önümüzdeki günlerde olay netleşir. İkimiz de ortak bir karar aldık. Olsun mu olsun diye. Ancak menajer, aile gibi birçok etmen var. Biz çok yüksek rakamlar vermek istemiyoruz. Herhalde görüşmeler sonunda bizim istediğimiz ücret indirimi sağlanacaktır.

Sağolsun hocamız listeyi verdi. Listede Sneijder var, Carlinhos var, Chadli var. Galatasaray'da hiçbir şey gizli kalmaz. Basına dönük olarak şeffaf bir duruşumuz var. Yeni bir şey söylemedim, bunların hepsi gazetelerde var.

Hocanın talepleri benim için önemli. İki pozisyon için takviye istedi hoca. Biz de ciddiye aldık. Şu anda düşünüyoruz. Sol bek mi kanat oyuncusu mu o konuda net bir karar yok. Belki hocamız kimseyi talep etmez ilerleyen günlerde. 10 numara önemli bir pozisyon. oranın doldurulması bize büyük güç getirecek. Sneijder'in o konumu en iyi yönetecek oyunculardan biri olduğu açık.

MILAN BAŞKANI İLE GÖRÜŞMESİ VE ANTONINI İDDİALARI

Galliani ile görüştünüz. O konu nedir?

Inter ile görüştüğümü duyunca Galliani beni aradı, bir kahve içermiyiz diye. 1 saat oturduk bana 7 Şampiyonlar Ligi kupası gösterdi. Ben bilmiyordum. Galliani şu anda Milan Kulübü'nü yöneten şahıs. Bana kulübü nasıl yönettiklerini anlattı. Ben de Galatasaray'ın nereden doğduğunu anlattığım vakit İtalya'da herkes hayretler içindeydi.

O sırada Gallaini gazetecilerin ilgisi üzerine 'Antonini diye bir oyuncumuz var onun satışını bekliyorlar, sizi de onun için geldi sandılar' dedi. Dediği de doğru çıktı, öyle anlaşıldı. Onunla ilgilenmedik. Başka da bir talebimiz olmadı. Sizin bir talebiniz varsa biz oraya müspet yaklaşalım dedik, orada kaldı sohbet. 

Benim önceliğim alt yapıyı geliştirmektir. Eskiden liglerimizde oynayan yabancı oyuncu sayısıyla bugünkü arasındaki fark korkunç. Önümüzdeki 3-4 sene içerisinde kendi bahçemizde ürettiklerimiz kullanmak istiyoruz. Bunu sadece burada yapamayız, yurtdışında da çalışmalarımız olacak.

FERNANDO MUSLERA SATILACAK MI?

Muslera'yı bugün satmayı düşünmüyorum, böyle de bir teklif gelmedi. Ancak iş adamı olarak söylüyorum, her mal alınır satılır. Arda gitti, Muslera da gidebilir. Ancak şu anda düşünmediğimiz bir konu.
"YÖNETİCİLER DOSTLARIYLA İYİ GEÇİNMELİ"

Galatasaray'ın büyüklüğünü, büyük bir kültürün temsilcisi olarak yerini çok iyi biliyoruz. Siz başarılı bir iş adamısınız. Spor Toto süper Ligi şirketleştirmek kulüplerimize bir yarar sağlar mı?

Katiyetle son derece faydalı olur. Dünyadaki bütün spor kulüplerimizin temelinde yatan Şirketler üreticilik gelişimin temelinde değişim yatar. Kulüplerde bunu geliştirebilecek çok yöntem var. Derneklere nazaran şirketlerde bunu gerçekleştirmek daha kolay.

Ligin tek şirket haline getirilmesi muhakkak büyük güç sağlayacak ve daha etik bir çerçeve sağlanacak. İki tarafın da kazanacağı bir sistem için bunun bir şirkete dönmesi lazım. Maalesef yarışma ortamı bazen kişileştiriliyor. Bu da gelişimi engelliyor. Yöneticiler kulübünü iyiye götürürken, dostları ile de iyi geçinmeli. 

"ARENA BEŞİKTAŞ MAÇINA YETİŞEBİLİR"

Stadın durumu ve tesisleşme?

Örnek bir stad bulduk sevinci içindeydik ancak zaman içinde gördük ki bazı eksiklerimiz var. Hem taraftarların yerleşmesi, hem de altyapı sorunları. Biz bu stadın 49 yıllık kiracısıyız. Çivi çakmak için izine ihtiyacımız var. Yol vs. gibi sorunlara karışma durumumuz yok.

Cluj maçında kötü bir tecrübe yaşadık. Bizim için kara bir gündü. Ancak sorun çıktı, çıkacak da. Ancak teknik raporlar istedim ve bunun sonucunda bazı çözümler arayışına gittik. Yanlışlar tespit ettik. Deniz kumunu koyduğunuz vakit, o geçirmez hale geliyor. Bu sistemler yeniden yapıldı. Büyük bir sorun çıkmazsa, Beşiktaş maçına yetişmeme riskini aldık. Biraz şansın yardımıyla Beşiktaş maçına yetişecek. Yetişmezse Olimpiyat Stadı'nda oynarız.

Daha yapmak istediğimizin yüzde 20-25'ini yapmış değiliz. Yeni projelerimiz var. Hem camiama hem de sporseverlere projeleri anlatmak zorunda hissettim kendimi. Bundan sonra şimdiye kadar yaptıklarımızın 4-5 mislini yapmaya çalışacağız.

"AVRUPA'NIN EN BÜYÜK 10 KULÜBÜNDEN BİRİ OLMAK İÇİN..."

Mevcut yönetim içinde herkes taşın altına elini sokuyor mu?


15 kişilik yönetim kurulu var. Herkesin katkısına ihtiyacımız var. Bu bir paylaşımdır. Ben bu sistemden fazla mı şikayetciyim? Şikayet edecek pek zamanım yok. Avrupa'nın en büyük 10 kulübünden biri olmak için, yönetim kurulunun tamamından destek alma gibi bir amacım yok. Önemli olan exper kurumların iyi çalışması ve bizim de bunu iyi kontrol etmemiz. Yön kurulundan beklentim olayın üstünde kalmaları, iyi izlemeleri ve olayın fazla içine girmemeleri.

Biz kendi kurumlarımızın içini reorganize ederken, bağlı olduğumuz otoriteler de kendi temizliklerini yapmalı. Bağlı olduğumuz kurumların seçimlerinde pek de demokratik bir ortam yok. Hepimizin temsil gücüne göre bir oy hakkı yok. Seçilecek arkadaşlara olan güvenimizi ortaya koyacak unsurları seçim yandığına götüremiyoruz. Böyle olunca bazı kurumlar buraları ele geçiriyor. Söz hakkımızın olmadığı ancak tabi olduğumuz bu kurumlarla bazen ters düştüğümüz oluyor. İnşallah devletimiz bu konuda bir çalışma yapacaktır.

"GALATASARAY CAMİASI DEĞİŞİMLERİ ZOR KABUL EDİYOR"

Yaptığınız atamalarla ilgili bir endişeniz var mı? Kurumsallaşmaya bir direnme var mı?

Galatasaraay'da seçilmiş olanlar aynı zamanda icraat da yapıyorlar. Bu aynı zamanda bir sorumluluk gerektiriyor. Adam seçilmediği vakit bu şey bitiyor. Yöneticiler seçimler gelip gidiyor. Atanmışların gücü yetkilerini sonuna kadar kullanmaları, seçilmişler de bugünü iyi kullanmalı.

Kulüp gelenekçi. Değişimleri zor kabul ediyor. Ama bütün ileri hamleler Galatasaray camiası tarafından yapılmış. Bu değişim her şeye rağmen yapılacak. Bugün ne söylediysem yapıyorum. Nasıl yapacağımı söylememiştim, onlar da icraatlerle ortaya çıkıyor. Kurumsal kimlik doğru oturduysa, kontrol mekanizması iyi yürüyorsa başarı süreklilik sağlayacaktır. İçerideki reaksiyon bazı arkadaşlardan olabilir, ama çoğunluğun desteklediğini görüyorum.

"GALATASARAY 107 YILDIR BU SİSTEMLE YÖNETİLİYOR"

Kulüp üyelik şartları hakkında bir değişiklik düşünüyor musunuz?

Şu anda önceliklerimiz Galatasaray'ı düzlüğe çıkarmak. Ondan sonra biraz daha bu tip altyapı çalışmalarına döneriz. Ancak taraftar haklı. Taraftarın kulübe katkısı kadar haklarının da temsil etmesi lazım. Ancak bu çalışmayı benim tek başıma yapmam mümkün değil.

Biz buna başka bir çözüm üretmeyi düşünüyoruz. Taraftar kartı, kombinesi olana bazı avantajlar vs. Galatasaray 107 senedir bu sistemle yönetiliyor. Benim bir anda bu böyle olmayacak deme hakkım yok. Benim önceliğim de bu değil şu anda.

MEİRELES KARARI İÇİN; "TARZAN FİLMİ Mİ İZLEDİLER?"

Sizce genel kurul adil ve demokratik geliyor mu?

Genel kurul oluşumu başka, işleyişi başka. Biz bundan önceki federasyon seçimlerine gittik fakat oy kullanmadık. Biz oy atsak da bir şey değişmeyecekti tek adaylı olduğu için. 2004 senesinden beri gerçek anlamda bir seçim yok federasyonda. Alt kurulların seçilmesi ile ilgili bazı endişelerimiz vardı. Federasyon 58. maddeyi değiştirdi. Genel kurul bu madde değişmeyecek dediyse prensip olarak böyle bir olay kalmaz. Disiplin kurulu bir ceza veriyor, tahkim bunu indiriyor. Ben buna itiraz edince ceza alıyorum. Biz mesela Engin olayında tahkime müracaat ettik, ancak laf olsun diye. Ceza da pat diye çıktı. Başka bir takım müracaat eidyor, 12 maç 4 maça iniyor. 6 saatlik video sonucunda. Buna ne gerek var. 4-5 dakikalık bir iş bu. Tarzan filmi mi izlediler?

TÜRK TELEKOM ARENA'YA ÖZEL CAM

Arena'da yenilikler olacak mı?

Stadın soğuk hava akımına sebep veren bölgesini cam ile kapatacağız. Özel ısıtma sistemi için siparişi verdik. 2 ana konu çözüldü. Altyapıyı da yaptığımızda 3 konuyu çözüyoruz. Elektronik bilet de gelince bir sorunu daha atlatmış oluyoruz. Salon için stadın yanında bir yer düşünüyoruz. Bir sorun olmazsa, basketbol ve voleybol için katiyetle böyle bir stad yapacağız. Hentbol yerine santranç, tenis gibi projelere öncelik verdik.

İki tane ana kalemimiz var. Bir kulüp, bir de Sportif A.Ş. Hiçbir şekilde futbol gelirini başka bir yere aktarmayacağız. Kulübü ayrı, Sportif A.Ş'yi ayrı görüyoruz.

"GELİRİMİZİN YÜZDE 10'U ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE BAĞLI"

Şampiyonlar Ligi'ne girilemezse B planı var mı?

Ben gruptan çıkmayı hedefledim. Son 8'e girebilirsek gelirimiz artıyor. Ancak esas hedef ligde şampiyon olarak gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynamak. Diyelim olmadı gerçi ben ihtimali oldukça düşük görüyorum ama, olmazsa, bizim gelirlerimizin yüzde 10'u Şampiyonlar Ligi'ne bağlı. En son kasım ayı sonu nerdeyiz diye kontrol ettim. 2014 sonuna kadar, stadın isim hakkından gelen para vs. hepsi yenmiş. bu dönem içinde 127 milyon borç ödedik. Milan başkanı kendi bütçesinin 200 milyon euro olduğunu söyledi. Biz onlardan yüzde 30 daha düşük bir bütçeyle dönüyoruz. 260 milyon dolar ek kaynak ürettik 19 ay içinde. bunun dışında altyapı yatırımlarını yapıyoruz. Rakamlandırılamayacak bir şey var, o da başarı. Masraflarımız arttı, ne kadar ekersen o kadar biçersin.

RIDVAN DİLMEN TEPKİLERİ ÜZERİNE...

Ben bugün sadece Rıdvan Dilmen değil, başka bir Fenerbahçeli misafirimizi daha davet ettim. Ancak işlerinin çokluğundan dolayı katılamadılar. Biz Galatasaray olarak ne kadar şeffaf, dinlemeye, eleştirilmeye açık olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. İnşallah sonraki toplantılara katılırlar.

TARTIŞILAN SERMAYE ARTIRIMI

Biz sermaye artışından dolayı kimseyi zarara uğratmadık. Herkes yatırdığı parayı en azından aldı gitti. Sermaye artışından kimse zarar etmedi. Herkes hisse değerlerine bakıyor. Piyasanın uzmanlarından doğru tavsiye alan hiç kimse zarar etmez.

FATİH TERİM İLE ARASINDA PROBLEM VAR MI?

Geçen sezon beni heyecanlandıran yok diyordunuz bu sene var mı? Fatih Terim ile olan ilişkiniz ne durumda? Fatih Terimin başkan olmasını ister misiniz?

Kulüplerde bir hiyerarşi vardır. Fatih oca değerli bir profesyonel. Her profesyonel başkanla irtibat halindedir. Hocamız çok değerli bir profesyonel. Benimle arasında bir sorun çıkması mevzubahis değil. Gayet tabi Galatasaray'a başkan olabilir. Camia bunu istiyorsa ve hocamız isterse mümkündür. Buna bir mani yok.

Terim'i sadece bir profesyonel olarak adlandırmak yanlış değil mi?

Kulüpten bir maaş alıyor, kontrat bazında çalışıyor. Bundan önce de böyleydi. Hocamızı diğer teknik direktörler gibi görmüyoruz geçmişi sebebiyle, ancak kontratı çerçevesindeki görevlerini uygulamasına mani bir durum yok. Bu dünyanın her yerinde böyle. Hoca bir sistemin içinde olduğu sürece güçlüdür.

Ben Galatasaray Başkanı olarak bundan evvel de hiçbir şemsiye altında çalışmadım. Yönetimle ilgili her türlü kararı alacak en üstteki adam benim. Fatih Hocaya anahtarı verdiğim gün, yeşil sahanın içi senin, dışı benim dedim. dışarıdaki her kararı ben alırım.

Kimi oynattı oynatmadı karışmam, soyunma odasına bir kere gitti. Fenerbahçe Stadı'nda o olaydan sonra bir sakatlık var mı diye gittim. Ben bu konuda hakikaten anahtarı verdim. Ancak transfer dediğimiz vakit milyonlarca eurodan bahsediyorum. Hocadan istediğim transferde şu profilde oyunculara ihtiyacım var demesi. Bunun sonrası benim işim. Bunu da istediğim insanla yaparım. Bülent Tulun'un beni yönlendirmesi mevzubahis değil. Beni kimse yönlendiremez.

ADNAN ÖZTÜRK SORUSU

İkinci başkan Adnan Öztürk ile aranız açık mı?

Galatasaray Başkanı'nın hiçbir yöneticiyle arası açık olmaz. Benim çalışma odamın kapısı her zaman açıktır. İsteyen gelir, sorunu çözeriz. Adnan Öztürk'ün bugüne kadar bana söylediği bir sorunu olmadı. Olursa da ayrılabilek kadar medeni bir insan. Politik konuşmayı sevmiyor. Ben Adnan Öztürk ile çalışmaktan dolayı çok mutluyum.

Sendika sürecine nasıl bakıyorsunuz?

Bütün mesele sendikanın nasıl yönetildiğinde. Eğer sosyal, özlük haklarının korunmasına yönelik olarak çalışacaksa faydalı. Ancak kulüpler üzerinde baskı olarak kullanılacaksa zararlı. Bu bizi geriye götürür.

FENERBAHÇE İLE OLAN REKABET

Galatasaray ve Fenerbahçe bayan basketbol takımları beraber döndü. Galatasaraylı kızlar sevinmedi.Kendi sevincini sınırlamak büyük bir irade işi. Kızlarımızı kutluyorum. İnşallah diğer gençlerimize de örnek olur.

Fenerbahçe'nin psikolojik üstünlüğü var mı?

Bir maç oynuyorsunuz kazanıp gidiyorsunuz. Psikolojik bir durum belki birkaç sene üstüste galibiyet olduğunda olabilir. Ancak üstünlük kelimesini garipsiyorum.

Amatör şubelerden büyük beklenti içindeyim. Son 1,5 sene içerisindeki başarı övgüye değer. Dışarıda oynayacağımız maçlar bizim için çok önemli. Önemli olan GS'nin marka değerinin dışarıda yerleşiyor olması. İtalya'da bunun geliştiğini gördüm.

Bundan önce seyrettiğiniz bir idol yok muydu?

Öyle bir idolüm olmadı. Galatasaray'ın önceki başkanları da dahil. Bundan evvelki başkanlarımızın hepsi buraya kadar getirmişler kulübü ben bunun üzerine bir kat çıkabilirsem mutlu olacağım.

YİNE SELÇUK İNAN

Heyecanlandıran bir oyuncu? Florya'dan taşınacak mısınız?

3-4 projemiz var, biri de Florya'dan taşınma projesi. Ulaşım imkanları daha kolay olan bir bölgeye taşınmak istiyoruz. İki bölgeye odaklandık. Bu karar sadece bize bağlı değil. Belediyeler ile görüşmemiz lazım.

Zaman içinde bazı oyuncuların ayağına top geldiği vakit heyecanlanıyorsunuz. Örneğin Selçuk bir frikik atışı yaptığında heyecanlandırıyorum. Ancak başkası bir frikik attığında heyecanlanmıyorum. Sorunuza böyle cevap veririm.

Başlangıç direncin en yüklü olduğu noktadır. Bazı şeyleri değiştirmek zordur. O direnci sıfırlamak üzereyiz. Hızlanacağız. Hayatta hiçbir şeyden pişman olmadım. Şu anda başkan olduğum için bir pişmanlığım yok. Oyuncu gelsin oynasın bana kazandırsın, sonra da o parayı kazansın.

BİR KARDEŞİ F.BAHÇELİ, BİR KARDEŞİ BEŞİKTAŞLI

Fenerbahçeli kardeşim benim abim. Beşiktaşlı olan da kız kardeşim. Hiçbir kulüp şahışlara bağlı değildir. ben zorluk çıkarırsam ben değişirim. Bütün kulüp başkanlarının bir oyun oynadıklarının farkına varmalarını hayal ediyorum. Bu olursa taraftarlar bunu bir eğlenceye çevirecektir.

AYSAL'IN GS TV İÇİN HEDEFİ

Yönetim Kurulu'nda önemli bir karar aldık. Bu sene GS TV bütçemizi ciddi bir şekilde arttırma kararına vardık. Tahmin ediyorum 2014 senesi sonundan önce GS TV istediğimiz olgunluğa erişmiş olacak.

"SCHALKE, BARCELONA'DAN KOLAY"

Schalke'nin çıkması beklentiyi arttırdı. Olası bir elenmede hayal kırıklığı yaşanır mı?

Almanya'da oynayacak olmamız çok önemli. Aslında böylece iki tarafta kendi sahamızda oynama şansımızı yakaladık. Taraftarın bu sevincini de ben bundan dolayı aldıladım. Schalke'yi geçersek ciddi başarılı olduğumuzu düşünürüm. Ancak elenirsek de sorun değil. Galliani '4 senedir ne zaman çeksek bize Barcelona geliyor' dedi. Barcelona gelse yine çıkıp aslanlar gibi oynayaktık. Ama Schalke ile oynamanın Barcelona ile oynamaktan daha kolay olduğu açık.onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg


Tümü
 Reklam