Snowboard Dünya Kupası, 2. kez Erciyes'te

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Snowboard Dünya Kupası'nın final etabı 4 Mart 2017'de Erciyes Dağı'nda gerçekleştirilecek.

Haber; AA
Abone Ol
Snowboard Dünya Kupası, 2. kez Erciyes'te
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
07 Aralık 2016 17:01
Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Snowboard Dünya Kupası'nın final etabı 4 Mart 2017'de Erciyes Dağı'nda gerçekleştirilecek.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'teki merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısına Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı ile organizatör firma Playmaker Ajans Başkanı Kerem Mutlu katıldı.

Tanıtım toplantısında AA muhabirine açıklamada bulunan Mustafa Çelik, ikinci kez FIS Snowboard Dünya Kupası'nı düzenleyecekleri için çok mutlu olduklarını belirterek, "Hem Kayseri hem Erciyes hem de Türkiye'nin uluslararası arenada tanıtılmasına katkı vermek bizi son derece mutlu ediyor. Yaptığımız yatırımların ne derece doğru olduğunu çok iyi anlıyoruz. Geçtiğimiz senelerde yaptığımız organizasyonlardaki başarılardan dolayı bu sene de Kayseri tercih edildi. İlerleyen dönemlerde daha büyük şampiyonalar, kış olimpiyatları almayı hedeflemiş bir şehiriz." diye konuştu.

Kış turizmi için Erciyes'e önemli yatırımlar yaptıklarını, planlı çalıştıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Dünyada konusunda en uzman kuruluşları bulduk. Altyapıyı, dağı, mevsimleri ve iklim yapısını inceleyerek, Erciyes'e göre bir plan oluşturdular. Biz, o plan çerçevesinde yatırımları yaptık. Bu yatırımların toplamı 200 milyon avroyu buldu. Kayseri'de denizimiz ve güneşimiz yok ama Allah bize Erciyes gibi mükemmel bir dağ vermiş. Gelinliğini giymiş bir gelin gibi Kayseri'nin yanı başında duruyor. Erciyes'in güzelliklerini ekonomik hale çevirmeyi ve şehrin ekonomisine değer katmayı istedik. Onun için bu yatırımları yaptık. Tüm halkımızı 4 Mart'ta yapılacak Dünya Kupası'na davet ediyoruz."

- Yarar: "Bütün dünyanın ilgisi Türkiye'nin üzerinde olacak"

Erol Yarar, uluslararası düzeyde başarılı organizasyonlar düzenlediklerini vurgulayarak, Snowboard Dünya Kupası'nda şampiyonun Kayseri'de belli olacağını aktardı.

Sporseverlerin ilgisinin Kayseri'de olacağına değinen Yarar, "Avrupa kupası ile başladık. Başarılı bir organizasyondan sonra dünya kupasını aldık. Ondan sonra ikinci dünya kupasını alarak, sürekliliği sağladık. Bu adeta bir başarının tescili. Son ayak olmasından dolayı bütün dünyanın ilgisi Türkiye'nin üzerinde olacak. 120 sporcunun katılacağı böyle bir yarışı Türkiye'ye almanın müjdesini vermekten dolayı mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Erol Yarar, kış mevsiminde birçok uluslararası organizasyon düzenleyeceklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"İlk pist yarışımız bu ay içinde Erzurum'da yapılacak. Ocak ayında kayakla atlamayla ilgili Intercontinental Kupası var. Buna da uluslararası katılımlar yüksek. Şubat ayında Erzurum'da EYOF var. Buna da 35 ülkeden bin 500 kişi gelecek. Mart ayında da Snowboard Dünya Kupası ile sezonu kapatacağız. Bu Türkiye ve federasyonumuz için bir onur."

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı, Türkiye'nin yılda 11 milyar avroluk turizm potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, "Dünyanın en çok dağına sahip ülkelerinden biriyiz. Kayak sporuyla ilgili çok büyük potansiyelimiz var. Türkiye dağlarında yılda 11 milyar avro turizm geliri getirecek potansiyel görüyoruz. Bu da turizm sektörü açısından en büyük alternatif. Türkiye için kayak, bir sporun ötesinde müthiş bir ekonomik aktivitedir. 48 şehrimizde kayak yapılabiliyor. Bu dağların makro planını yaparak Türkiye'nin önceliklerini belirleyeceğiz." şeklinde görüş belirtti.

Türkiye'de kış olimpiyatı düzenlemeyi hedeflediklerini dile getiren Yarar, "Göreve geldiğimizden bu yana 2,5 yılda, 80 yıllık Türkiye Kayak Federasyonu tarihinde 3 dünya kupası yapan tek federasyon olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya kupalarıyla başladık ama esas hedefimiz, kış olimpiyatlarını almak. Türkiye'nin kış turizmini dünyaya tanıtmak gibi bir hedefimiz var. Hükümetimiz de uygun görürse 2026 Kış Olimpiyatları'na Türkiye'nin aday olmasını istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Murat Cahit Cıngı ise Snowboard Dünya Kupası'nın hem Kayseri'nin hem de Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Yapılan işlerin doğruluğunu, uluslararası kayak otoritesi olan federasyonun Erciyes'e organizasyonlar vermesiyle teyit ediyoruz. 2015 Avrupa Kupası ile başlayan maceramız, 2016 Dünya Kupası ve 2017 Dünya Kupası ile devam ediyor. Bu, hem Kayseri hem Erciyes hem de Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtımı için çok önemli. Geçtiğimiz yıl 1 milyardan fazla seyirci kitlesine ulaştı. Altyapımız sağlam ve uluslararası standartlarda bir kayak pistine sahip olunca, ülkemize güzel organizasyonlar alabiliyoruz. Erciyes'te 18 tane son teknoloji ürünü teleferikler, 102 kilometreye ulaşan pistlerimiz, ülkemizdeki en yüksek kalitedeki 154 suni kar yapma makinesi var. Uluslararası aktivitelere ev sahipliği yapan dağlarımız var. Dünya kupası, bu işin en tepe noktası. Geçtiğimiz yıl oldukça güzel bir organizasyona imza attık. Bu sene de Erciyes'te yapılmasına karar verildi. Hem şehrimizin hem de ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduğumuz için gurur duyuyoruz."

 
Tümü
TÜMÜ