Aziz Yıldırım'a 90 milyon dolar'ı sordu...

Günün en iddialı yazılarından biri Habertürk gazetesi yazarı Serdar Ali Çelikler'den geldi.

Haber; Haberturk
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Aziz Yıldırım'a 90 milyon dolar'ı sordu...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
18 Ocak 2013 14:01
Habertürk gazetesi yazarlarından Serdar Ali Çeliker 18 Ocak 2013 tarihli yazısında Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım için sert ifadeler kullandı. Çelikler Fenerbahçe'nin kasasından çıkan 90 milyon dolar ile ilgili çarpıcı sorular sordu, işte o yazı;

"Fenerbahçe yönetimine ve Başkan Aziz Yıldırım'a soruyorum: Fenerbahçe; KAP'a açıkladığı 1 Eylül 2012 - 30 Kasım 2012 bilanço döneminde gösterdiği 90 milyon doları nereye harcadı? Halka açık şirketlerde 3 aylık mali tabloların açıklanması yasal zorunluluktur. F.Bahçe'nin 1 Haziran 2012 - 31 Ağustos 2012 mali tablolarında görülmeyen bütçe açıkları, sonraki 3 ayda net olarak görülüyor. Konuyu daha da açayım:

1- KAP'a yapılan açıklamalara göre 1 Ağustos 2012 - 28 Aralık 2012 tarihleri arasında kulübü yöneten dernek, 60 milyon TL'lik Futbol A.Ş. hissesi satıp kendi hesabına aktarmış.

2- Aynı dönemde A.Ş. derneğe ayrıca 40 milyon TL borç vermiş.

3- Üstüne üstlük A.Ş'nin ticari borçlarında 60 milyon TL artış olmuş. Yani A.Ş.'den 160 trilyon; (hisse satışı da dahil) 90 milyon dolar para çıkmış. Peki bu 90 milyon dolar nereye gitmiş?

* Futbolcu bonservis ödemelerine ilişkin olsa KAP'a yapılan açıklamada bilançoda gösterilirdi. (Zaten Maddi Olmayan Duran Varlıklar kısmında daha az bir artış var)

* Futbolcu maaş ödemelerinin tümü bilançoya borç olarak işlenemez. Çünkü bu ödemeler şarta bağlı ödemelerdir. Örneğin Kuyt ile 4 yıllık anlaşmanızın tüm karşılığını göstermezsiniz. Çünkü oyuncuyu bu sürede satabilir, gönderebilirsiniz. Ya da oyuncunun futbol hayatı bitebilir. Dolayısıyla oyuncu alacakları için karşılık da ayrılmış olamaz.

* Futbol takımının aylık gideri 10 milyon TL. Futbol takımına 16 aylık gider ayrılmış olması düşünülemez bile.

* Amatör branşların basketbol ve voleybol dallarının erkek takımları sponsorlu. Kadın Basketbol ve Kadın Voleybol branşları sponsorsuz ama 90 milyon dolar bu branşlara harcanmış olamaz.

* Alınan bir gayrimenkul yok.

* Aziz Yıldırım cezaevindeyken bu kulüp MASAK (Mali Suçları Araştırma Komisyonu) tarafından didik didik edildi. Bir ‘katakulli' izine rastlanmadı.

* Aziz Yıldırım'ı her konuda eleştirebiliriz ama kimse onun için “Sebepsiz zenginleşme” iddiasında bulunamaz. Öyle bir şey olsa bunca yılda bir yerlerden ortaya çıkardı.

* Biliyorsunuz, kulüp geçen yıl tahvil ihraç etmişti. Tahvil ödemeleri gelecek yıl yapılmak zorunda. Bu bedel onun karşılığı olamaz çünkü tahvil karşılığını dernek ödeyemez, A.Ş. öder. Peki kulübün gelirleri ne durumda?

* Divan Kurulu toplantısında açıklandığına göre 2011 yılında kulübün yıllık geliri 461 milyon TL oldu. (261 milyon dolar)

* Bu yıl sadece UEFA'dan gelen gelir 17 milyon TL.

* Yani kulübün gelirlerinde bir azalma yok.

O zaman sormak bizim hakkımız, yanıtlamak da Yıldırım ve yönetiminin yükümlülüğü: Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde olmayan bu 90 milyon dolarlık açık, 3 ayda nereden peydah oldu? 90 milyon dolara Şampiyonlar Ligi finali oynayacak takım kurulabilir. Bugün Belhanda'yı bile Koç-Özdemir Şahenk konsorsiyumu alacakken; kulüpte para yokken; dernek, yani sizler bu 90 milyon doları nereye harcadınız?"

onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpg
onerdiklerimiz_ara_cizgi.jpgGÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam