Ali Koç'tan Play-Off ve yabancı sayısı için yanıt

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, Süper Lig için Play-Off iddiaları ve yeni yabancı sayısıyla ilgili açıklama yaptı.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Abone Ol
Ali Koç'tan Play-Off ve yabancı sayısı için yanıt
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
29 Mart 2023 18:33
Son güncelleme 29 Mart 2023 22:12
Kulüpler Birliği Toplantısı'nda Süper Lig'de bu sezon Play-Off oynanıp oynanmayacağı konusunun konuşulup, konuşulmadığı merak edilirken, resmi açıklama geldi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, basında Süper Lig'de play-off uygulanması gerektiği şeklindeki görüşlerin gerçekçi olmadığını söyledi.

Play-off konusunun çok konuşulmadığını aktaran Koç, "Play-off konusu daha çok basında gündeme geliyor. Burada etraflıca bir tartışması olmadı. Ancak sezonun 3'te 2'si bittiği bir ortamda radikal bir değişikliğe gitmek ne kadar gerçekçi, emin değilim." şeklide görüş belirtti.

YABANCI OYUNCU KURALI

Başkan Ali Koç, yeni yabancı oyuncu kuralının 2024-2025 sezonundan itibaren 5 sezonluk açıklanması gerektiğini söyledi.

TFF ile 17 Nisan'da yabancı oyuncu kuralı ve Spor Yasası'nın da görüşüleceği toplantı düzenleyeceklerini aktaran Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Arzumuz, son transfer penceresinde bu konunun netliğe kavuşturulması, 5 yıl boyunca uygulanması. Biz de ona göre hem devre arası hem de yaz için planlamamızı yapalım. Ancak hem deprem hem de strateji projesinin çok hızlı ilerlememesi nedeniyle olamadı. Şu an bütün kulüpler, eldeki veya almak istediği oyuncular için gelecek sezonun hazırlıklarını, müzakerelerini, pazarlıklarını yapıyor. Pek çok kulüpte sözleşmesi bitecek, şu anda müzakere edip transfer anlaşması yapabileceğiniz oyuncular var. Görünen önümüzdeki sezon uygulanacak somut bir modelin olmadığı. Ancak bizim acelemiz de yok. Bizim için önemli olan doğrunun yapılması. Bununla ilgili bir çalıştay yaptık, görüşlerimizi TFF'ye ilettik. Bu görüşler çerçevesinde TFF de bir çalışma yaptı. Bu görüşme çerçevesinde 2024-2025 sezonundan başlayarak 5 yıllık planlamayı kararlaştıracağız."

"ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN"

Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Türk futbolunun zorlu bir döneme girdiğini söyledi.

Kulüplerin mali sıkıntılarının çok büyük olduğunu vurgulayan Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Günlük konularımızla beraber hepimizin derin, yapısal problemlerimiz ve çözülemeyecek finansal sıkıntılarımız mevcut. Geldiğimiz nokta itibarıyla 1 veya 2 kulüp gemiyi yüzdürüyor. Başta büyük kulüpler olmak üzere hepimizin çok büyük sıkıntısı var. Büyük kulüpler, 4 sene önce 40-45 milyon dolar alırken şimdi 10-12 milyon doları konuşuyoruz. Anadolu'daki takımlar için 10-12 milyondan, 4-6 milyon doları konuşuyor. Bu rakamlarla bu işler dönmez. Zamana oynuyoruz ama Türk futbolu, bu sorunun çözülemeyeceğiyle yüzleşmek zorunda. Bunun üstüne salgın, vergi artışı gibi olumsuzluklar üst üste geldi. Buna yokmuş gibi davranıp ya da 'Var ama bu işin içinden çıkarız.' demek çok gerçekçi bir yaklaşım değil. 2018'de 'Türk futbolunda deniz bitti.' demiştim. Şu an çok daha kötü durumdayız. Tünelin dışında bırakın parlak ışığı, mum ışığı bile görmede zorlanıyorum. Herhalde biraz daha bıçak kemiğe dayandıktan sonra bütün paydaşlar olarak oturup başka ülkelerin kendi futbol sektörünü nasıl kurtardığını görüp, tekerleği yeniden icat etmeden bu işin içinden hep beraber çıkmamız gerekiyor. Şu an kritik bir döneme giriyoruz. Hakemlerimizin performansı da önemli. Yoğun bir dönem olacak. UEFA Şampiyonlar Ligi finalinden önce ligimizi bitirmemiz gerekiyor. Seçim haftasında hafta sonunda da maç oynanmayacak. Hafta içindeki maç sayısı artacak. Sakatlıklar artıyor. Enteresan bir döneme giriyoruz. Allah sonumuzu hayretsin." 
Tümü
 Reklam