Resmen Trabzonspor'da...

Bordo-mavili kulüp, Şenol Güneş'in görevden ayrılmasınınardından anlaştığı Kafkas ile 3,5 yıllık sözleşme imzaladı

Haber; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Resmen Trabzonspor'da...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
29 Ocak 2013 15:15
Trabzonspor, teknik direktör Şenol Güneş'in görevden ayrılmasının ardından anlaşmaya vardığı Tolunay Kafkas ile sözleşme imzaladı.  Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde kulüp başkanı Sadri Şener'in de hazır bulunduğu imza töreninde, Kafkas ile 3,5 yıllık sözleşme yapıldı. 

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, teknik direktör olarak 3,5 yıllık sözleşme imzaladıkları Tolunay Kafkas'ın daha önce nikah şahitliğini yaptığını belirterek, ''Bugün de hocalığına imza attık. Mutlu bir evlilik sürüyor. İnşallah Trabzonspor'da çok başarılara imza atar'' dedi.
Sadri Şener, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'ndeki imza töreninde yaptığı açıklamada, öncelikle bugüne kadar teknik direktörlüklerini yapan Şenol Güneş ve yardımcı antrenörler Ünal Karaman ile diğerlerine Trabzonspor'a gösterdikleri yakın ilgi, mesai ve çalışmaları için çok teşekkür ederek, ''Sporda hoca değişikliği olağan bir hadisedir. Büyük kulüplerde daha az rastlanan hadiselerdir. Belli şartlar, futbolda başarılar, bu işleri bazen daha önceye almayı gerektiriyor'' dedi.

Trabzonspor'da teknik direktör Şenol Güneş'in de ifadesiyle kan değişimi olduğunu ifade eden Şener, ''Hocamız kan değişimi olması gerektiğini bana iletmiştir. Biz de sizin tabirinizle acele uyduk. Her kulübün A, B, C planı vardır. Tolunay hoca da bugün bana ayrılmak istiyorum dese mutlaka bir C planı olmalıdır. Kulüplerin olmalarıdır. 1-2 hafta, 2-3 gün gazetelerde manşet olacak şeylere yer vermemek gerek. Biz bunu yaptık. Doğru yaptığımıza çok inanıyoruz. Çünkü yarın yola çıkıyoruz. Eskişehirspor maçına gidiyoruz'' diye konuştu.

Güneş, Tolunay Kafkas ile ilgili özel bir şey söylemek istediğini de kaydederek, ''Ben Tolunay'ın nikah şahidiydim. O zaman öyle bir imza atmıştık. Bugün de hocalığına imza attık. Mutlu bir evlilik sürüyor. İnşallah Trabzonspor'da çok başarılara imza atar. Kendisine başarılar diliyorum, hoşgeldin diyorum'' dedi.Kafkas: ''Şenol Güneş'in arkasından oturmak içimi acıtıyor''

Teknik direktör Tolunay Kafkas da sözlerine, ''Sizlerin karşısına bu anlamlı törende çıkmaktan dolayı mutluyum, gururluyum ve ayrı bir heyecan duyuyorum'' diyerek başladı.

Kafkas, ''Formasını başarıyla terlettiğim, emek verdiğim, hayatımdan bir parça olarak gördüğüm kulübümde teknik direktör olarak göreve başlamak ve bu büyük sorumluluğu üstlenmek bugüne kadar elde ettiğim kazanımların en anlamlısı olacaktır. Bu önemli sorumluluğu üstlenmek elbette farklı duygular hissettiriyor. Ancak bundan daha da önemlisi üstlendiğiniz bu sorumluluğun hakkını gerektiği gibi yerine getirmek ve Trabzonspor tarihine adını yazdıran şampiyon teknik direktörlerin yanına kendi başarımızla ulaşabilmektir'' ifadelerini kullandı.

Hayatında her zaman iddialı olmuş, kararlılığından taviz vermemiş, duruşuyla tutarlı olmaya çalışan bir kişi olarak Trabzonspor kimliği ile kazanımların karşılığını vermek için burada olduğunu söyleyen Kafkas, şöyle devam etti:

''Yürüyen bir sistemi devralmak hele de böylesi büyük bir camiada çok kolay değildir. Ancak ekibimle birlikte büyük taraftarlarımızın da desteğiyle vakit kaybetmeden sorunlara gereken neşteri vuracak ve önümüzdeki yıl da şampiyonluğa tekrar ulaşacak bir takımın oluşması için emek sarf edeceğiz. Benim için bugün iki önemli duyguyu son derece yoğun yaşadığım bir gün. Kendi kulübümde göreve başlamanın mutluluğu beni ne kadar yüceltiyorsa bu koltuğa Şenol Güneş gibi bir ismin arkasından oturmak o kadar da içimi acıtıyor. Şenol Güneş benim hayatımda önemli bir yeri bulunan gerek teknik adamlığına, gerek kişiliğine her zaman değer verdiğim ve vereceğim farklı şahsiyetlerin başında gelmektedir.

Oyuncuyken hocalığımı yapan ve bana çok şeyler katan, teknik adamlığım döneminde önemli tecrübeler edindiğim ve izinden gitmeye çalıştığım Şenol Güneş'in hem Trabzonspor'dan ayrılması hem de bu şekilde futbol dünyasının dışına çıkması camiamız ve futbolumuz adına büyük bir kayıptır. Bize düşen Şenol Güneş ve ekibinin Trabzonspor'a yaşattığı büyük başarıları daha ilerilere taşımak, ondan devraldığımız mirası layık olduğu şekilde taşıyabilmektir. Bunu başarabilecek kararlılığa, bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduğumuzu düşünüyor, en önemlisi de Trabzonsporlu kimliğimizin önceliklerinin ve hassasiyetlerini çok iyi bildiğimiz bu camianın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebileceğine inanıyoruz. Bu vesileyle başta Şenol hocamız olmak üzere, kendisiyle görev yapan tüm ekibine üstün gayret ve hizmetlerinden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum.''

''Bize düşen yeni zaferlere ulaşmak''

Kafkas, Trabzon ve Trabzonspor'un taşıdığı misyon ve özellikleriyle ülkede hep farklı olduğunu, futbola damga vurduğunu anlattı. Tolunay Kafkas, şunları söyledi:

''Şimdi bize düşen 75'lerin, 96'ların, 2010'ların ruhunu tekrar geri döndürüp büyük kenetlenmeyi sağlamak ve yeni zaferlere ulaşmayı başarmak olmalıdır. Bu doğrultuda bu yüce göreve bizlere layık gören başta Başkanımız Sadri Şener ve yönetim kurulumuz olmak üzere gerekli izinleri veren, hizmet ettiğim Türkiye Futbol Federasyonu'nun değerli başkan ve yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunuyor, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aldığımız her görevi hakkıyla yürüteceğimizin sözünü veriyoruz. Elbette bu zorlu sürecin üstesinden gelebilmemizin bir yolu da Trabzonspor'u sevenlerin ve destekleyenlerin yanımızda güç birliği içerisinde dimdik kenetlenmesinden geçmektedir. Bu ortamı bulacağımız umuduyla hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.''
Kafkas, taraftarlara da önemli bir mesajı olduğunu belirterek, ''Ateşle barut yan yana geldi, patlamaya hazır olsunlar'' ifadelerini kullandı."Trabzonsporluğumuz tartışılmaz bile"

Kafkas, bordo-mavili takım ile anlaşırken teknik direktör Şenol Güneş ile görüşmediğini belirterek, ''İmzayı attıktan sonra görüşmeyi düşünüyorum. Ben ifade ettiğim gibi hoca kulübün gerçek yüzüdür. Hocanın Trabzonsporluluğunun yanında bizim Trabzonsporluğumuz tartışılmaz bile. Futbol, hayat böyle birşey. Yarın buraya başka biri de oturabilir. Ben hocayla gerekli konuşmayı yapar her türlü bilgiyi de alırım'' dedi.

Bu akşam takımla birlikte ilk antrenmanına çıkacağını ifade eden Kafkas, ''Taktik çalışması olacak. Eskişehir maçına hazırlanacağız. Kupada işimizi en ufak şansa bırakmak istemiyoruz. Daha sonra da ligde Gaziantepspor maçına bakacağız. Fazla antrenman yapamamak dezavantaj ama zaten oyuncu kalitesi ve mevcut yapılanlar var. Onun üzerine moral motivasyonla devam etmeye çalışacağız'' diye konuştu.

Her takımın oyunla ilgili sıkıntıları olabileceğini anlatan Kafkas, şöyle devam etti:
''Bir takım duygusal travmalar yaşanabilir. Hayat bu. İnişlerle, çıkışlarla dolu. En kısa sürede kulüp hak ettiği yere gelecektir. Yeterli oyuncu kadrosu var. Biz bütünü bozmadan bütün oyunculara değer vererek sezon sonuna kadar bu işi götüreceğiz. Ondan sonra da raporumuzu başkana, yönetim kuruluna sunacağım. Ondan sonra yeniden yapılanmaya girebiliriz. Şu an her oyuncuya eşit mesafedeyiz. Hepsinden maksimum verimi almak için büyük gayret içinde olacağız.''

''Hepsi kıymetli oyuncular''

Kafkas, oyuncularla ilgili bireysel bir değerlendirme asla yapmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Hepsi bizim oyuncumuz, değerli, kıymetli, büyük oyuncular. Performanslarına bakacağız. Fakat bir teknik adamın en önemli özelliklerinden biri kalite ile performansı iyi ayırt etmek olmalı. Bizde kaliteli oyuncular var, bu kaliteyi her zaman göreceksiniz. Transfer şu anda düşünmüyorum. Hepsi oyuncumuz, bizimle beraber. Altyapıda değerli hocamız var. Başkanımız, hocamız ve ben istişare yapacağız. Her türlü katkıyı, desteği sağlayacağız. Zaten benim genç oyunculara ilgim çok fazla. Onlar için de bu bir şans.''

Trabzonspor ile ilgili duygularını açıkça ifade ettiğini kaydeden Kafkas, ''Benim için burası bir kimlik, aşk, bir sevgi, bir tutku, bir kavga, bir şiir. Trabzon ve Trabzonspor benim için birçok anlam ifade ediyor. Ben buranın yabancısı değilim. Ailem de buralı. Havaalanından inince zaten evime geldim'' diye konuştu.

''Birşeyi bahane edecek biri değilim''

Kafkas, ellerinde altın bir bilezik bulunduğunu belirterek, ''Futbola çok şey borçluyuz. Oyuncular da borçlu. Zaman zaman duygusal tepkiler olabilir'' dedi.

''Teknik adamlar olarak birşeyi bahane edecek biri değilim'' diyen Kafkas, şöyle devam etti:
''Oyuncum da etmemeli. Biz yenildik. Karabükspor ve Elazığ'ı tebrik ederiz. Bundan sonrası, nasıl kazanırız diye bakmak lazım. Bizlere burada iş yapalım diye para veriyorlar, üretelim diye veriyorlar. Veremeyen kimse, ben de dahil buradan gidecek. Büyük işin büyük derdi olur. Büyük sorunları olur. Bunları aşmak için buradayız. İnancımız, hırsımız tam. Umarım Allah da bize yardım eder ve bu işten yüzümüzün hakkıyla çıkarız. Bu işin gerçeği de budur. Hikaye anlatmayı da çok seven biri değilimdir.''

'Başkan, yönetim, biz hepimiz bir geminin içindeyiz' diyen Kafkas, ''Ayrı düşünmemiz mümkün değil. Herşey bu kulüp için iyi olsun diye yapıyoruz. Artı bizim başka özelliğimiz de var. Buralıyız, dışardan gelmiş değiliz. Her kim ne kadar saymıyorsa da ben buralıyım, sadece nüfus kağıdımda yazmıyor. Bu kulüp için zamanında çok şeyler yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Başkanımızın, yönetimimizin, benim de ağzım hep bir olacak. Önemli olan Trabzonspor'u bir yere taşımak'' diye konuştu.

Şike süreci hakkında

Kafkas, şike süreci konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine ise, ''Benim şu anda tek işim gelecek yıllarda Trabzonspor'u nasıl şampiyon yapabilirim, onun derdindeyim. O süreci başkanımız ve yönetimimiz gerekli şekilde yürütüyor. Ben kendimle ilgili işlere bakmak durumundayım. Bu iş için en önemli şey takım, oyuncular. Bu takımı tekrar nasıl şampiyonluğa oynatırız, onun hesabı içerisindeyim'' diye konuştu.

''Sürecin içine çekilirseniz aynı tavır içinde mi olacaksınız'' şeklindeki soru üzerine de Kafkas, ''Zamanı geldiği zaman benim de konuşmalarımızı, beyanatlarımızı duyarsınız. Fakat birinci derecede zaman geçiyor, devam ediyor. Önümüzde bir iş var. Bu sene de yapabileceğimizin en iyisini yapacağız. İnatçı ve hırslı bir adamım. İyi bir teknik direktörseniz bu takımı bir yere getirirsiniz. Değilseniz burada olmanın anlamı yok. Zamanı geldiğinde değerlendirme yaparız ama benim birinci işim saha ve bu takımı bir yere getirmek olmalı'' yanıtını verdi.

Kafkas, ligde herşeyin bitmediğini de belirterek, ''Bizim için biten bir şey yok. Her şey iki maça bakar. Kimse seri yapamayacağımızı söyleyemez. Bu takım iyi bir takım, herkes rahat olsun. Biten bir şey olur mu'' dedi.

Kafkas, bir gazetecinin ''taraftarlara verdiğiniz (ateşle barut yan yana geldi, patlamaya hazır olsunlar) mesajınızı açar mısınız'' şeklindeki sözleri üzerine, ''İnsanın bir işi isteyerek, severek yapması, gelmesi çok önemli. Ben ateş, onlar barut. Ben onların, onlar da benim dilimden anlıyorlar'' diye konuştu.

Bunun üzerine başkan Şener, esprili bir şekilde ''yani ben de ceza alacağım'' sözlerinin ardından ise Kafkas, ''Başkanımın söylediği anlamda söylemiyorum. Hırslı, inatçı kimliğim var. Ben 6 yıl burada oynadım. Hep beni başüstünde tuttular. Hep bana değer verdiler, bu şehrin çocuğu gibi gördüler. Bu şehir taraftarlarla var, taraftarlarla da var olacaktır'' dedi.

Kafkas, yardımcılıklarını Gökhan Geylani, Dursun Genç ve Muzaffer Blazer'in yapacağını ve bir kaleci antrenörü konusunda da görüşmelerin olduğunu sözlerine ekledi.

Şener'in açıklamaları

Başkan Şener de bir gazetecinin, ''görevden ayrılan yardımcı antrenör Ünal Karaman'ın bir gazetede, üzüldüm, kırıldım diye açıklaması var. Göreve getirirken ona bir vaadiniz oldu mu'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Vaatte bulunmadık. Üzülmesi hakkı. Karabük'e 3-1, Elazığ'a 3-1 yenil, 11. sırada ol. Doğru söylemiş. Kırıldım, o benim hakkım'' diye konuştu.

Pilot takımları 1461 Trabzon'da oynayan Sercan ve Eren'i Çaykur Rizespor'a verdiklerini söyleyen Şener, ''Bu oyuncular 1461 Trabzon'un önemli futbolcularından. Daha önümüzdeki haziran ayında bir üst kadroya geçecek boyutta değiller. Komşu il Rize'nin talebi oldu. Haziran ayında bulamayacağımız para verdiler. Hem para kazanmak hem A takıma oyuncu kazandırmak bu takımın amacına uygun. Bunlardan birini yerine getirdik. 1461 Trabzon'un lige geçme imkanı olsaydı böyle birşeyde bulunmazdık'' diye konuştu.

Şener, Akyazı Stadı'ndan umudunu kesmediğini kaydederek, ''Biliyorsunuz müteahhitlikten geliyorum. Umudum şu ki ihalenin sonucunda burayı hakkıyla becerebilecek bir firmanın işi alması. Bu benim, kulüp için çok önemli. Sizin için de çok önemli olması lazım'' ifadelerini kullandı.

Tümü
 Reklam