Kadın hakemlerden mesaj var...

Kadın hakemlerimizden birisi olan Seçim Demirel yaptığı açıklamada erkeklerin maçını yönetmenin daha zevkli olduğunu ifade etti.

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Kadın hakemlerden mesaj var...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
10 Ocak 2013 14:11
Türk futbolunun üst düzey bayan hakemleri olan ve aynı zamanda uluslararası maçlarda görev yapan Seçim Demirel, Dilan Deniz Gökçek ve Hilal Tuba Tosun Ayer, katıldıkları MHK Semineri'nden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Bayan hakemler, iyi eğitim aldıklarını, burada öğrendiklerini ikinci yarı maçlarda uygulayarak iyi yönetim sergilemek istediklerini ifade ettiler. Bayan hakemler, asıl amaçlarının ise Süper Lig'de görev almak olduğunu ve 2002-2003'lü yıllarda Lale Orta'dan sonra doğan boşluğu doldurmak istediklerini söylediler.

Kocaeli bölgesi yan hakemi olan ve Süper Lig statüsünde bulunan Seçim Demirel, Ankara Bölgesi hakemi olan Hilal Tuba Tosun Ayer ve İstanbul Bölgesi hakemi Dilan Deniz Gökçek, erkeklerin maçlarının daha zor ama yönetmesi daha zevkli olduğunu da belittiler.

Seçim Demirel, uluslararası arenada bayan futbolunun Türkiye'de 2. lig kalitesinde olduğuna da dikkat çekerek, önemli bir itirafta bulundu. Demirel'in sözleri şöyle:

"Erkekler liginde yaptığım hakemlik tekniğini bayanlarda uygulayamıyoruz. Ama yurt dışında öyle değil, üst düzey onandığı için daha rahatız. Avrupa'da Türkiye ikinci ligi kalitesinde bayan maçları yönetiyoruz. Benim fikrim, erkekler liginde maç yönetmek daha zevkli. Türkiye'deki bayan futbolu kalitesi yurt dışına göre daha düşük. Erkekler liginde yaptığım hakemlik tekniğini bayanlarda uygulayamıyoruz. Ama yurt dışında öyle değil, üst düzey oynandığı için daha rahatız."

"KÖTÜ TEZAHÜRATLAR BİZİ ÜZÜYOR"

"Tribünlerden gelen tepkiler üzücü. Bu tercih ettiğimiz bir durum değil. Bu tür tezahüratlar sonuçta üzücü. Biz üst düzey hakemler olarak maça konsantrasyonumuzu sağlayarak çıkıyoruz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. En üst konsantrasyonla sahada talimatlara göre hatasız bir şekilde maç yönetmeye çalışıyoruz. O tezahüratlara kulaklarımızı tıkamaya çalışıyoruz. Tabii ki de üzülüyoruz."

SÜPER LİG BEKLENTİSİ...

"Süper Lig'de görev alma beklentisiyle ilgili ben yardımcı hakem olarak Süper Lig kadrosundayım. Bu 4. yılım. Şu an PTT Ligi'nde yardımcı hakem olarak görev alıyorum. Tabii ki idealim bu görevi Süper Lig'de yapmak. Süper Lig'de daha çok sene sonlarına doğru görev veriliyor. Geçen sene Ankara'da Ankaragücü - Kayserispor maçında görev almıştım. Daha fazla Süper Lig maçında görev almak istiyorum. Sanırım o süre ve sıra bizlere de gelecek.

DİLAN DENİZ GÖKÇEK: "KURAL DIŞI UYGULAMALARA GÖZ YUMMAYACAĞIZ"

Dilan Deniz Gökçek ise şunları söyledi:

"4 gün süren seminerin ikinci günü buraya dahil olduk. Bugün FIFA Hakem Komitesi Üyesi Ujlenberg'in vermiş olduğu sıfır tölerans talimatı gördüğümüz kadarıyla devam ediyor. Antrenörlerin işi çok zor olacak gördüğüm kadarıyla, çünkü kural dışı uygulamalara hakemler göz yummayacak."

"LALE ORTA'DAN SONRAKİ BAYAN HAKEM BOŞLUĞUNU BİZ DOLDURMAK İSTİYORUZ"

"2002-2003-2004 yıllarında Türkiye'de sevgili hocamız Lale Orta Süper Lig maçları yönetti. Uzun bir boşluk oldu, bu boşluğu bizler doldurmak istiyoruz. Henüz Süper Lig maçlarında görev alamadım. Biraz önce müjdeli bir haber aldım. Talimatlar doğrultusunda görev alamadığımızı, ama bu talimatların iyileştirildiğini söylediler. Bizim de üst düzey başarımızı kanıtladığımız sürece maç alacağımız söylendi. Türkiye'de hem bayan, hem de erkek liglerinde görev alıyoruz. Elbet de erkek liginde görev almak daha zor. Daha sıkı bir kondisyon gerektiriyor. Bayan liginde de görev almak zor, şöyle ki hakemlik tekniği bildiğimiz hakemlik tekniğini uygulamak biraz daha zor. Erkek ligindeki bir pozisyonla kadın ligindeki bir pozisyonu aynı değerlendiremiyorsunuz. İkili mücadelelerin biraz daha farklı değerlendirildiği bir ortam. İki lig arasındaki teknik farklılıklar nedeniyle işim oldukça zor. Genelde erkek maçlarında daha çok zorlanıyoruz. Erkeklerde daha fazla itiraz oluyor."

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam