İnterpol başkanlara şike eğitimi verecek

FIFA'nın uluslararası hale geldiği için şike konusunda yardım istediği Interpol 5-6 Şubat'ta İstanbul'da 'risk eğitimi' verecek.

Haber; Bugün
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
İnterpol başkanlara şike eğitimi verecek
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Ocak 2013 10:28
Türkiye Futbol Federasyonu, Interpol adına kulüplere önemli bir davette bulundu.

FIFA'nın uluslararası hale geldiği için şike konusunda yardım istediği Interpol 5-6 Şubat'ta İstanbul'da 'risk eğitimi' verecek.

TFF 'mutlaka katılın' mesajıyla tüm kulüplere yazı gönderdi. Gözler Aziz Yıldırım ve Sadri Şener'de. Davet yazısı şu şekilde başlıyordu:

"Interpol ve FIFA, sporun dürüstlüğünü korumak ve özellikle şike ve yasadışı bahsin önlenmesi için 10 yıllık bir işbirliği anlaşması başlatmışlardır.

Bu amaçla Mayıs 2011 tarihinde Interpol'ün Sporda Dürüstlük birimi faaliyete geçmiştir." Kulüplere dün yollanan yazının devamında, yapılması planan çalıştayın içeriği de şöyle açıklanıyordu:

5-6 Şubat tarihinde çalıştay düzenlenecek "Interpol'ün amacı, hedef grupları futboldaki yolsuzluklar konusunda bilinçlendirmek için çeşitli eğitim ve öğretim paketleri sağlamak ve bu gibi yasa dışı faaliyette bulunulması amacıyla irtibata geçilen kişilere yönelik önleyici ve bilinçlendirici çözümler üretmektir.

INTERPOL bu amacı gerçekleştirmek için ulusal ve bölgesel düzeyde 'Sporda Dürüstlük Öğretim Çalıştayları' ve 'Bölgesel Bilinçlendirme Toplantıları' düzenleyerek, hedef kişi ve grupları, spor yolsuzlukları ile bunların yarattığı riskler konusunda bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi hedeflemektedir.

Bu çerçevede INTERPOL, 5-6 Şubat 2013 tarihlerinde ülkemizde 'Sporda Yolsuzluk' konulu ulusal düzeyde bir çalıştay düzenleyecektir." Gözler şimdi 2010-11 sezonunun şampiyonluk kupası nedeniyle birbiriyle konuşmayan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'de.

Uluslararası polis teşkilatı

1923yılında uluslararası polis işbirliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), bir zamanlar sadece teşkilatın telgraf adresi olarak bilinirken, 1956 yılında resmi olarak teşkilatın yeni ismine dahil edilmiştir.

Teşkilatın 1954 yılından önce tanınan adı "Uluslararası Polis Komisyonu" dur. Tümdünyanın ortak birimidir. Interpol, Birleşmiş Milletler'den sonra, dünyanın ikinci büyük uluslararası örgütüdür; şu anda 190 üye ülkeye sahiptir. Teşkilat üye ülkelerin senelik katkılarıyla finanse edilmektedir.

INTERPOL'ün çalıştaya özellikle katılmasını arzu ettiği kişilerin listesi de yapıldır

1- Futbol Federasyonu başkanı, genel sekreteri, hukuk kurullarından temsilciler ile disiplin müfettişleri
2- Spor, Adalet ve İçişleri bakanlıklarından yetkililer
3- Kulüpler birliği temsilcileri
4- Kulüp başkanları
5- Profesyonel Futbolcular Derneği
6- Profesyonel Hakemler Derneği temsilcileri
7 Spor Toto'dan ve Inteltek temsilcileri

TÜM MASRAFLARI ONLAR KARŞILIYOR

Çalıştay 5-6 Şubat 2013 tarihlerinde WOW İstanbul Hotel ve Convention Center'da gerçekleştirilecek. Çalıştaya İstanbul dışından katılanların seyahat ve konaklama masrafları Interpol tarafından karşılanacak.

TFF tarafından 4 Şubat 2013 akşamı katılımcılar için açılış resepsiyonu/ akşam yemeği verilecek. Çalıştayın yapılacağı iki gün öğle yemekleri ve 5 Şubat 2013 günü akşam yemeği Interpol tarafından verilecek.

FIFA'nın girişimiyle Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) şikenin önüne geçmek için kolları sıvadı. Gelen yazıyı Federasyon, Türkçe'ye çevirip kulüplere yolladı.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam