Charlie'nin melekleri!

Kadrosunda birbirinden önemli ve yetenekli yıldızları barındıran Manchester City, transfer piyasasının yükselen değeri olmaya devam ediyor. Ada basını hemen hemen her gün Mancini'nin elindeki geniş kadroyu işleyerek, İtalyan teknik adam üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Charlie'nin melekleri!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Eylül 2010 12:18
Ada'daki Manchester City kasırgası transfer piyasasındaki taşları yerinden oynattı. Florentino Perez'in geçen sezon başında ikinci 'Los Galacticos' startını vererek transfere 254 milyon avro harcaması, Manchetster City'in sahibi Şeyh Mansoor Bin Zayed'in de iştahını kabarttı. EPL'deki Chelsea, Manchester United, Arsenal ve Liverpool hakimiyetine son vermek isteyen ve transfer politikasını bu doğrultuda şekillendiren Abu Dhabi United Group, kulübü satın aldığı 2007 yılından bu tana tam 447 milyon avro harcadı.

2007 yılından bu yana 24 flaş transfer yapan Abu Dhabi, 2003 yılından bu yana Chelsea Kulübü'nün sahibi olan ve transfere yaklaşık 400 milyon avro civarında bir rakam harcayan Roman Abramovich'e nispet yaparcasına sansasyonel hamlelerine devam ediyor. Geçen sezon Shay Given, Emmanuel Adebayor, Craig Bellamy, Gareth Barry, Carlos Tevez gibi isimleri kadrosuna katan Manchester temsilcisi bu sezon da David Silva, Kolorov, Yaya Toure, Boateng, Balotelli ve Milner için kasasından 160 milyon avro çıkarttı.

Kadrosunda birbirinden önemli ve yetenekli yıldızları barındıran Manchester City, şu anda İngiltere Premier League'de en derin, geniş kadrolardan birine sahip durumda... Takımın başında olan Roberto Mancini'nin mevcut kadroya rağmen ocak ayında da transfer istemesi ise aslında olayın trajıkomik başka bir boyutu!.. Inter'de çalıştığı dönemde de 'bütçe ve transfer' sıkıntısı olmayan Mancini, karakteristik özelliklerini Manchester City de devam ettiriyor.

City için şu ana kadar Fernando Torres ve Didier Drogba isimleri sıkça ortaya atıldı. Ada basını iki isim üzerinde sıkça dururken, Mancini'ye yöneltilen bir soru City'in içerisinde bulunduğu transfer açmazını (!) aslında tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Bir basın mensubunun "Drogba ve Torres'ten hangisinin City'e gelme ihtimali daha yüksek" sorusuna Mancini'nin "Bence hepsi" cevabı ne denli transfer canlısı (!) bir insan olduğunu anlatmaya yetiyor aslında...

BİR NUMARALI KADRO

Ada basını İngiltere Premier League'de ilk dört mücadelesi verecek olan Roberto Mancini'nin elinde 'iki farklı 11'' çıkarabileceği müthiş bir kadro bulunduğunun altını çizerek bu tarz haberleri yenileyerek sürekli sütunlarına taşımaya devam ediyor.

Bu iki kadro incelendiğinde bir numaralı kadronun şu şekilde olduğu görülüyor: Kale; Given (6M), Savunma; Kola Toure (15M), Lescott (22M), Boeteng (11M), Kolorov (17M), Orta saha; Yaya Toure (24M), Milner (26M), Balotelli (27M), David Silva (24M), Forvet; Carlos Tevez (25M), Adebayor (25M). Bir numaralı Manchester City kadrosunun Şeyh Mansoor'a maliyeti -futbolcuların yıllık ücretleri hariç- toplam 222 milyon avro...

İKİ NUMARALI KADRO


Roberto Mancini'nin elindeki ikinci kadro ise şu şekilde; Kale; Hart (1.5M), Savunma; Kompany (6M), Richards (-), Zabaleta (6.5M), Bridge (10M), Orta saha; Barry (12M) - De Jong (16M) - Viera (-) - Wright-Phillips (8.5M), Forvet; Jo (19M) ve Santa Cruz (18M). Manchester City'in iki numaralı kadrosunun transfer maliyeti ise 97.5 milyon avro...

EN PAHALI KADRO

Transfere şu ana kadar (2007-2010) 450 milyon avro'ya yakın bir rakam harcayan Manchester City'in en pahalı 11 ise İngiltere Premier League standartlarını bir adım daha öteye taşıyor. İşte City'in en pahalı 11'i; Given - Kola Toure, Lescott, Boateng, Kolorov - Yaya Toure - Balotelli - David Silva - Milner, Tevez - Adebayor. Birbirinden önemli yıldızları kadrosunda barındıran Manchester City'in 'kalitesinden daha ziyade' İngiltere Premier League'de neler yapıp, yapamayacağı konuşuluyor. Ada devleri Chelsea, Manchester United, Liverpool ve Arsenal Manchester City'in izlediği politikanın yanından bile geçmezken; özellikle Manchester United'in 22 yaşındaki Javier Hernandez'i kadrosuna katması Alex Ferguson tarafından sezonun en ciddi transfer olarak yorumlandı.

S0N 10 YILA BAKIŞ...

Elde edilen başarılar, kulüplerin bakış açısı, gelirlerin azalması ya da artması, taraftarın beklentisi, değişen sahipler Ada'daki transfer politikasının altında yatan dinamikleri direkt olarak tetikliyor.

Son 10 yıla kısaca bir göz attığımızda 2000-01'de Leeds United 38.5 milyon avro, 2001-02'de Manchester United 57 milyon avro, 2002-03'te Manchester United 57 milyon avro, 2003-04'te Chelsea 121 milyon avro, 2004-05'te Chelsea 89 milyon avro, 2005-06'te 63 milyon avro, 2006-07'de Chelsea 64 milyon avro, 2007-08'de Manchester United 52.5 milyon avro, 2008-09'da Manchester City 113 milyon avro ve 2009-10'da Manchester City'in transfere 124 milyon avro harcadığını görüyoruz.

HABER: Fatih ŞAMLIOĞLU

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam