FIFA'dan devrim gibi karar

FIFA, son dönemde menajerlerin transferlerden elde ettiği astronomik rakamların önüne geçmek için devrim niteliğinde bir kararı harekete geçirmeye hazırlanıyor.

Haber; Sporx.com dış haberler
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
FIFA'dan devrim gibi karar
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
09 Ocak 2013 16:48
FIFA, futbolda son dönemde menajerlerin futbolcu satışlarından elde ettiği astronomik rakamlara devrim gibi bir çözüm getiriyor. Geçen yılki sınır ötesi transfer gelirlerinin %28'inin menajerlerin cebine gitmesi sonrasında FIFA bu duruma bir dur demek istediğini ve bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

FIFA Futbol Komitesi üyesi Jacques Anouma yaptığı açıklamada artık kuluplerin transfer görüşmeleri için direkt olarak birbirleriyle iletişime geçmesini sağlayacak bir sistem yaratmak istediklerini açıkladı. Bu yeni sistemle bütün kulupler satışa uygun olan futbolculardan daha kolay haberdar olabilecek. FIFA bütün kuluplere isteğe bağlı olarak belirli bir ücret veren kuluplere hizmete sunacağı "Global Player Exchange" adında bir komisyon kuracak. Bu komisyon sayesinde kulüplerin transfer marketi hakkında daha iyi bilgi edinebileceği gibi aralarındaki iletişimin kurulması daha kolaylaştırılması da sağlanacak. Ayrıca FIFA'nın bir futbolcunun bonservisinde 3. bir kişinin haklarının bulunması durumunu da kısıtlaması bekleniyor.

Mart ayında, 2011 yılında 3 milyar doları bulan 2012 yılı uluslararası net transfer harcamalarının da açıklaması bekleniyor. Resmi siteye göre geçen yıl yapılan 11,555 transfer 2011 yılı rakamlarının ardında kaldı.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam