"Demirören'in koltuğuna ben oturacaktım"

Ata Aksu, TGRT Haber'de yayınlanan Futbol Gecesi adlı spor programında birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
'Demirören'in koltuğuna ben oturacaktım'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
07 Ocak 2013 16:19
TGRT Haber TV'de Cüneyt Şen'in sunduğu, Kemal Belgin, Ümit Aktan,Tahir Kum'un daimi yorumcu olarak katıldığı Futbol Gecesi programının bu haftaki konuğu Futbol Federasyonu eski başkan vekili Ata Aksu oldu.

TFF başkanlığı için adaylığını koyduğu dönemde tüm kulüpler ve futbolcuların desteğini arkasına aldığını ifade eden Aksu, adaylığını geri çekmesi konusunda bazı siyasi faktörlerin rol oynadığını ifade etti. Aksu, "Adaylığımı çekmesem, Demirören'in koltuğunda ben oturuyordum" dedi.

"BENDE FAZLASI VARDI"

Aday olmak için gereken donanım ve desteğe sahip olduğunu ifade eden Aksu, "35 yıldır futbolun içerisindeyim. Tecrübem de var. Siyasi tecrübem de var. Kendi kendime düşündüm. Türk futbolu dip yaptığı noktada bir sorumluluk bana düşer diye düşünüyordum. Bazı arkadaşlar, kulüpler de istedi. Aday olmak için beşte bir imza gelekiyordu, 60 kişiyi tekabül ediyor. Bende fazlası vardı." şeklinde konuştu.

"BAZI SİYASİ BASKILAR VARDI"

TFF'de yer alan bazı delegasyonlar üstünde bazı milletvekili ve siyasi partilerin etkili olduğunu belirten Aksu, "TFF eski başkanlarının tamamı biri hariç o da lazım. Futbol antrenörlerin, futbolcuların tamamı beni destekledi. Bu durum benim için büyük gururdu. Ben de taşın altına elimi koyarak sorumluluk almak istedim. Daha önce de teklif edilmişti ama kabul etmemiştim. Son geldiğimiz noktada delegasyonun üzerine bazı partili milletvekillerinin, bürokratların çok yoğun bir baskısı oldu. Bu sadece mevcut iktidar partisi değil. Ana muhalefet ve diğer pardiler de. Yani terör konusunda ittifak edemeyen bu üç parti futbol federasyonu seçimi konusunda bir şahıs üzerinde ittifak ettiklerini gördüm. Çok yoğun bir çalışma yaptılar ve kaotik bir ortamda oluşmuştu. Kaos oldu. İmzaları çekin baskısı oldu. Çekmeyenler çift imza verdi baskı yüzünden." şeklinde konuştu."TUTULMAYACAK SÖZLER VERİLMİŞ"

Yıldırım'ın Demirören'in hemen hemen tüm kulüplere tutamayacağı sözler verdiğini ifade eden Aksu, "Madem Yıldırım Demirören de hevesli, Kulüpler Birliği biz destekliyoruz dedi. Hatta o kadar ileriye gittilerki bu destek konusunda Sadri Şener bana "yine karşımıza mı çıktın" dedi. Sanki ben Trabzonspor’a bir kötülük yapmışım. Sonra kendisi zaten bunun nedenini açıkladı. Yıldırım Demirören bana kupa sözü verdi diye. Öyle sözler verilmişki Samsunspor'a küme dürmeyeceğiz sözü verilmiş, Trabzonspor'a kupa vereceğiz sözü Fenerbahçe'ye küme düşürmeyeceğiz sözü…" dedi.

"HALK SEÇSE YÜZDE 90 FARK YAPARDIM"

Seçimler öncesinde en büyük vaadinin kuralların ne gerekiyorsa onu yapmak olduğunu dile getiren Aksu, "Ben sadece kişilere, kamuoyuna kurallar neyse onu uygularım sözü verdim. Türkiye'nin hakkını sonuna kadar korurum. Uluslararası kuruluşlar FIFA ve UEFA'nın karşısında. Türkiye'nin ve diğer takımlarının ceza almasını sebep olacak hiçbir eylem içinde olmam sözü verdim. Bu baskıya rağmen seçime girsem yüzde 99 kazanacağıma inanıyorum. Halk seçseydi yüzde 90 fark yapardım." ifadelerini kullandı.

"OY VERME İŞLEMİ VİCDANİ BİR İŞTİR"

TFF başkan adaylığından çekilmese yüzde 99 başkan olacağına inandığını belirten Aksu, "İmza vermeyenler oy verirdi. Çünkü oy verme işi vicdan işidir. O verirken vicdanla hareket edersin kime imza atarsan at... Bunu son Haluk Ulusoy seçimlerinde de gördük. Ben çekilmeseydim yüzde 99 başkandım adım gibi biliyorum. Bunu çok kişi de sonrasında söyledi zaten. Olmuşu olmamış yapmak isteniyordu ki beyanlardan onu anlıyorum." dedi.

"BUNLARLA ANCAK SIVA, BOYA YAPILIR"

Futbol Federasyonu eski başkan vekili Ata Aksu, eski Futbol Federasyonu Başkanları ve yönetimlerini eleştirdi. TGRT Haber’deki Futbol Gecesi programına açıklamalar yapan Aksu, "Tecrübesiz insanlarla, sorumluluk almayan kişilerle ancak sıva, boya yaparsın" diyerek Şike Davası’nın ele yüze bulaştırıldığını iddia etti. Aksu, 'Futbol Federasyonu olağanüstü seçime gitmeli’ demese de "Futbol Federasyonu’ndan kulüplerin yapılarına, aslında tabandan tavana kadar reorganizasyona ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yeniden bir düzen, sistem gerekiyor. İyi yönetmedikleri çok açık… Bu kadar çok tartışılan, kulüplerle kavga eden federasyon olabilir mi?" ifadesini kullandı.

"2011’İN LİG KUPASI, TRABZONSPOR’A VERİLİR"

"Hak yerini bulacaktır" diyerek Trabzonspor’a 2011’in lig kupasının verileceğini düşündüğünü dile getiren Ata Aksu, "Ben başkan olsaydım, kesinleşmiş hükmü bekler, Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne gönderir, yargı hükmünü verdiği anda da gereğini yapardım. Federasyonun kolluk kuvveti, araştırması, soruşturması, teknik takibi yok. Somut kararları beklemek zorundasınız. Yargıya muhtaçsınız. Şu anda somut bir şeyler var" diyerek TFF’yi Trabzonspor için göreve çağırdı.

"ENGİN VE MEIRELES’TE HATA YAPILDI"

Engin’e ve Meireles’e verilen cezaları 'çok ağır’ olarak değerlendiren Aksu; "Futbolun doğasında bu tür hareketler var. Tahkim Kurulu, hatayı hata ile telafi etti. Disiplin Kurulu, 11 maç ceza vererek hata yapmıştı" ifadesini kullandı. 'En kolay para kazanma yolu, kulüp başkanı olup, pahalı transferler yapma noktasına geldi gibi görünüyor; umarım yanlıştır!’ diyen Aksu, "Kulüpler, parasal konularda kimseye hesap verilmeden 'çiftlik gibi’ kullanılıyor" ifadesini kullandı.

Tümü
 Reklam