Yaşar Doğu mezarı başında anıldı

Avrupa, dünya ve olimpiyat Şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 52. yıl dönümünde, Cebeci Askeri Şehitliği'ndeki kabri başında anıldı.

Haber; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Yaşar Doğu mezarı başında anıldı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Ocak 2013 14:42
Avrupa, dünya ve olimpiyat Şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 52. yıl dönümünde, Cebeci Askeri Şehitliği'ndeki kabri başında anıldı.

Anma törenine Yaşar Doğu'nun oğulları Gazanfer ve Muzaffer Doğu, Spor Genel Müdür Yardımcıları Tamer Taşpınar, Mehmet Kocatepe, daire başkanları, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Asbaşkanı Ahmet Ayık, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve yönetim kurulu üyeleri, Avrupa, dünya ve olimpiyat Şampiyonu Tevfik Kış ile Doğu'nun sevenleri katıldı.

Hamza Yerlikaya, yaptığı konuşmada, Yaşar Doğu'nun büyük bir şampiyon olduğunu söyledi.

Doğu'nun şampiyonluğunun yanı sıra Türk güreşiyle gençliğine büyük ufuklar ve yol haritası belirlediğini anlatan Yerlikaya, ''Bizler de onun bırakmış olduğu ufka uygun şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaşar Doğu, Türk güreşinin bir ekolü ve idolü olmuştur. Her zaman kendimize örnek aldığımız büyük bir şampiyondur. Ruhu şad olsun'' diye konuştu.

Yaşar Doğu

Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu, ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenildi, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü ise tuşla kazandı.

Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde 1913 yılında doğan Yaşar Doğu, 1. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşındayken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı.1936 yılında Ankara'da askerdeyken, güreş kulübüne girdi ve minder güreşine başladı. 1939 yılında milli takıma alındı. Aynı yıl Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci oldu. 1946'da İsveç'in başkenti Stokholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kiloda 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yenerek 73 kilonun şampiyonu oldu. 1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek olimpiyat şampiyonu oldu. 1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa turnesine çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayıyla yenerek şampiyon oldu.

Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez dünya şampiyonasına katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu, kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ilk ve son dünya şampiyonluğunu kazandı.

Doğu, güreşi bıraktıktan sonra milli takımda antrenör oldu. 15 Aralık 1955'te milli takımla beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen, yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti.

Ünlü güreşçi, 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu vefat etti.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam