Veli Kavlak'tan açıklamalar

Beşiktaş'ta ikinci sezonunu geçiren Veli Kavlak, Siyah Beyazlı takımın Antalya'da yaptığı hazırlık kampında Doğan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Veli Kavlak'tan açıklamalar
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
10 Ocak 2013 15:02
Beşiktaş'ta ikinci sezonunu geçiren Veli Kavlak, Siyah Beyazlı takımın Antalya'da yaptığı hazırlık kampında Doğan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı. 24 yaşındaki futbolcu ilk olarak altyapısından yetiştiği ve daha sonra profesyonel olduğu Rapid Wien'den Beşiktaş'a gelişini ve iki ülke arasındaki futbol farkını şu şekilde ifade etti.
 
"Kariyerime Radip Wien'de başladım ve ilk transferimde Beşiktaş'a geldim. Avusturya'nın en büyük takımından Türkiye'nin en büyük takımına geldim. Arada çok fark olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'de insanlar futbolu daha fazla seviyorlar ve futbola daha fazla ilgi gösteriyorlar. Sonuçta Avusturya'da 8 milyon, Türkiye'de 80 milyon insan yaşıyor. Bu durumda atmosferin daha farklı olmasına neden oluyor."
 
"Sezon ortalaması olarak 5-10 gol arası bir hedefim var"
 
Veli saha içinde gerçek yerinin 8 ve 6 pozisyonlar olduğunu ama hücuma destek olmayı da hep yapmak  istediğini söyledi.
 
"Rapid Wien'de de farklı pozisyonlarda oynuyordum. Zaman zaman kanatlarda görev aldım ama herkes benim asıl pozisyonumun orta saha olduğunu. Beşiktaş'a transfer olmadan önce Tayfur Havutçu ile konuştuğumuzda beni 6 ve 8 numaralı pozisyonda oynatacağını belirtmişti. Beşiktaş büyük bir takım ve birçok oyuncu var. Takımdaki rekabet bizi daha iyi düzeye getiriyor. Ben de forma giymek için elimden geleni yapıyorum.  Belki geriyi toparlamak psikolojisi ile çok fazla hücuma çıkmıyorum. Aklımda her zaman daha fazla öne doğru oynamak var tabi. Umarım bunu gerçekleştiririm. Sezon ortalaması olarak 5-10 gol arası bir hedefim var. Umarım bunu gerçekleştiririm. "
 
Geçen sezon Beşiktaş'ın başarısız olmasını tam olarak açıklayamadığını söyleyen Veli, bir dönem Guti ile aynı takımda oynadığı için mutlu olduğunu söyledi.
 
"Geçen sezon iyi oynadığımız bir dönem de olmuştu. İyi bir başlangıç yapmıştık ama daha sonra düşüşe geçtik. Daha sonra işler neden kötüye gitmeye başladı ben de açıklayamıyorum şu anda. Ama o sezen artık geçmişte kaldı. Guti ile oynamak benim için çok güzel bir duyguydu. Çocukluğumdan hatırladığım benim için önemli bir futbolcuydu. "
 
 
"Fenerbahçe'ye 3-0 mağlup olduğumuz maçın ardından herkes artık daha ciddi bir şekilde takımı sahiplenmeye başladı"
 
Veli bu sezon 3-0 kaybettikleri Fenerbahçe maçının ardından takım olarak kenetlenme yaşadıklarını söyledi. Şampiyonluğun ise çok zorlu bir süreç olduğunu sözlerine ekledi.
 
"Sezon başında Avusturya'da yaptığımız kampta yavaş yavaş bir grup olmaya başlamıştık. Daha sonra sezon devam ederken Fenerbahçe'ye 3-0 mağlup olduğumuz maçın ardından herkes artık daha ciddi bir şekilde takımı sahiplenmeye başladı. O maçın ardından başladığımız kenetlenmeyi ilk yarının sonuna kadar sürdürdük. Ama ikinci yarının zor olacağını biliyoruz. Rakibimiz olan diğer takımlarla aramızda çok kalite farkı yok. Şu anda liderin 3 puan gerisindeyiz ama şampiyonluk gerçekten çok çok zor bir şey. Devamlılık göstermeniz lazım. Kötü maçlar oynadığınızda da bir takım olmaya devam etmeniz lazım. Öyle günlerde yaşayacağız. İlk altı ayda yaptıklarımız önümüzdeki aylarda da yaparsak bunu başarabiliriz."
 
 
"AVUSTURYA'DA BİZE 4-4-2'Yİ 12 YAŞINDA ÖĞRETİYORLAR"
 
Genç  Avusturya milli takımı ile Dünya Kupası'na gitmek istediğini belirtirken, iki ülke arasında altyapı eğitiminin farklı olduğunu söyledi.
 
"Avusturya'da ben 17 yaşında A Milli takıma çağırılmıştım. Daha sonra Türkiye'de Ümit Milli takım için teklif aldım. O dönemde Avusturya A Milli takımında devam etmeyi seçtim. Belki şimdi karar verecek olsam daha farklı bir karar verebilirdim. Şu anda hayatımdan gayet memnunum. Avusturya ile Dünya Kupası'na gitmek istiyorum.

Aklımda yeniden Avrupa'nın farklı liglerinde oynamak var. Şu anda Beşiktaş'ta mutluyum. Ancak Almanya Ligi'ni ve İtalya Ligi'ni çok beğeniyorum. Geleceğin ne göstereceğini bilemeyiz. Türkiye'de doğup büyüyen arkadaşlarım ile konuştuğumda burada altyapıya çok fazla önem verilmediğini söylüyorlar. Gerekli imkanların olmadığından bahsediyorlar. Ancak Avusturya ve Almanya'da imkanlar bu açıdan çok iyi. Küçük yaşlarda birçok bilgiyi alabiliyoruz. Avusturya'da sahalar düzgün durumda oluyor. Altyapılarda birçok taktiksel antrenmanlar yapıyoruz. Antrenörlerimiz bizlerle birebir ilgileniyorlar. Bu durumlar Avusturya ve Almanya'da çok normal. Buradaki arkadaşlarım Türkiye'de böyle şeylerin olmadığını belirtiyorlar. Biz 12-13 yaşından itibaren taktiksel antrenmanlara başlamıştık. 4-4-2, 4-2-3-1,4-3-3 gibi sistemleri antrenmanlarda saatlerce çalışırdık. Nerede duracağımızı, nerelere koşu yapacağımız 12-13 yaşında öğreniyorduk."
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam