Tahkim Kurulu Başkanı'ndan Meireles yorumu

Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu verdiği özel röportajda Raul Meireles'in 11 maçlık cezasının 4 maça indirilmesi ile ilgili konuştu.

Haber; Milliyet
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Tahkim Kurulu Başkanı'ndan Meireles yorumu
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
06 Ocak 2013 10:02
Fenerbahçeli Raul Meireles'in kırmızı kartından sonra gündemi uzunca bir süre meşgul eden 'Tahkim Kurulu'nun bir numaralı ismi Engin Tuzcuoğlu, Milliyet'e konuştu.

Başkan, bu göreve geldiği için hiçbir pişmanlık duymadığını ifade ederken Meireles olayında ise verdikleri indirim kararının arkasında olduklarını bir kez daha vurguladı.

Tuzcuoğlu, "Ne oldu da Tahkim Kurulu cezayı azalttı? Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu görevini iyi yapamıyor muydu? Caner’de "hakem raporu"nu referans alan Tahkim, Meireles’te neden çark etmişti? şeklinde gelen soruya;

"Hakem raporu tartışılmaz deniyor ama teknik hususta tartışılmaz. Bir fiil varsa ortada onun aksi bir delil de varsa cezada değişikliğe gidilebilir. Zaten talimatın 77. maddesi de, ‘aksi ispatlanmadığı sürece hakem raporları esastır’ diyor. Bir yazılı belgenin aksi tanıkla ispatlanamaz. Yazılı delil her zaman tanığın ifadesinden öndedir. Hukukta delillerin kuvveti vardır ve kararlar buna göre alınır. Pendiksporlu Umut Eskiköy’ün Turgutlusporlu Serhat Akın ile olan olayını hatırlayalım. Hakem kafa attı diye kırmızı kart gösteriyor, görüntülerden kafa olmadığı tespit ediliyor. Cezayı düşürdük ama kırmızı kartın cezasına dokunamadık. Çünkü o teknik karar..." sözleri ile yanıt verdi.

"Yargıç hukuku yorumlamaz, uygular" diye konuşan Tuzcuoğlu, "7 saat görüntüleri izlediklerini ve bunun üzerine tükürmediğine kanaat getirdik. Çünkü konuşurken insan tüküremez. Tükürmek somut bir eylemdir. Halis Özkahya’nın raporu da yalan değil. Onun bakmadığı bir sırada Meireles’in ağzından bazı sıvılar yüzüne geliyor. Buna sıvı diyoruz, çünkü tükürme kastı yok. Bu eylemi taksirle yani ihmalle işleyemezsiniz. Ya vardır, ya yoktur." şeklinde konuştu.

'8 maç nasıl düşer?'

Bazı kişilerin, "8 maç nasıl düşer?" diye eleştirdiğini belirten Engin Tuzcuoğlu, "Ya var dersiniz 8 verirsiniz, ya da tamamını kaldırmanız gerekir. Biz de bunu yaptık. Ama hakaret için verilen üç maçlık ceza konusunda da PFDK’yı hukuksal olarak eleştiriyorum ve bunu kararımıza da yazdık. Bunu yapmak zorundayım. Bunu yapmazsam kendime ihanet etmiş olurum. Hukuk Müşavirliği’nin başvurusu olmadığı için de cezayı artıramadık. Çünkü bizim kurulun aleyhe bozma durumu yok. Yani başvuru olmadan cezayı artıramam" diyerek kamuoyunun bilgilenmesini sağladı.

'Sahada hakim, hakemdir'

Hakaretin 3 ile 7 maçlık bir cezası olduğunu ifade eden Tahkim Kurulu Başkanı, "Bir mahkemede, sizin hakkınızda karar veren bir yargıça, "Hadi lan" denir mi? Dediniz de bunun karşılığını görmediniz mi? Hakem de böyledir. PFDK ile bu konuda ayrı düşünüyoruz. Diyoruz ki, hakem, hakim, hekim... Bunların hepsi haklarınızı doğrudan dolayı teslim ettiğiniz üç kurumdur. Bunlar aynı kökten gelirler. Biz kendi aramızda kullanıyoruz diyor kamuoyu... Biz kendi aramızda herkesin bildiği bir küfürü de kullanıyoruz. Ama bir yargıça, "Hay senin verdiğin karara" diyerek küfür etmiyoruz. Sahadaki hakim de hakemdir" dedi.

Bir örnek veren Tuzcuoğlu, "Geçmişte, bir hakemin verdiği sarı kart iptal edildi. İsmini vermeyeyim, o hakem şimdi FIFA kokartlı... Bir hakemin kartını iptal eden bir kararı, nasıl olursa olsun benim parmağım imzalamaz" yorumunu yaptı.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam