SPORX.COM'dan gazetelerimiz için "DUYURU"

Sporx.com uzun süredir içinde tuttuğu ve üzgünlük yaşadığı bir konu hakkında artık daha fazla sessiz kalamıyor. Bu duyuru kazandığı parayı "helal" olarak görmek isteyen sevgili meslektaşlarımız için. Bu konuda hiç bir telkinde bulunmadık, kimseyi ifşa etmek, üzmek istemedik. Etik duruşumuzu bozmadık. Ama...

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
SPORX.COM'dan gazetelerimiz için 'DUYURU'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
29 Ocak 2013 17:31
Sporx.com'un tarihinde ilk kez imza attığı bu deklarasyon; gazetelerimizin 1 Ekim 2012 günkü internet ile ilgili ortak deklarasyonundan esinlenerek yazılmıştır... Okuyucularımızdan özür diler, bu yazının sadece meslektaşlarımıza özel (!) olduğunu belirtmek isteriz. 

Hatırlarsınız...

Tarihler 1 Ekim 2012'yi gösterdiğinde ; altında tam 20 gazetenin imzasının bulunduğu tarihi bir deklarasyonla karşı karşıya kalmıştık...

Deklerasyonun başlığı "Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir" şeklindeydi...

Evet... Tam 20 gazete o ortak imza ile yayınladıkları ilanda "1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalı, aşağıda imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kaynak göstererek dahi kullanamayacaklardır" diyordu.

Bu konuda oldukça samimi ve ciddiydiler...

Öyle ki ; hazırladıkları ilanda “...bugüne kadar bazı internet sitelerinin,  gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir.

Takdir edileceği üzere; bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır” sözlerine yer vermişlerdi.

...

Haklılardı da...

Herkesin içeriği “kendine” olmalıydı...

Fikir ve emek hırsızlığı yapılmamalıydı...

Bu durum aynı zamanda kanunlara da aykırıydı; Onlara göre...

...

Evet... “Gazetelerin içeriği gazetelerin” olmalıydı...

Tıpkı SPORX.COM'un içeriğinin başkalarının içeriği olamayacağı gibi!

Tıpkı SPORX.COM'un içeriğinin gazeteler tarafından sanki kendilerinin(miş)cesine gösterilemeyeceği gibi...

Tıpkı SPORX.COM'un dünkü özel içeriği olan derbi maçı hakem raporunun bugün hemen hemen tüm gazeteler tarafından hem de kaynak gösterilmeden kullanılmasının emek hırsızlığına girdiği gibi...

Hele hele gazeteler tarafından yapılan bu fikir ve emek hırsızlığının bu konudaki HASSASİYETLERİNİN en büyük destekçisi olan, tarihinde KAYNAKSIZ tek bir habere dahi imza atmayan, yiğidin hakkını yiğide teslim eden SPORX.COM'a yapılması bizi daha da derinden üzmüştür.

Elbette bu ilk değil. Belki sonda olmayacak.

1 Ekim 2012'deki bu meşhur ilandan bu yana sadece vicdanımızda bize "ACABA KİM EMEK HIRSIZI ?" demek için onlarca, yüzlerce gazete biriktirmek zorunda kalan yazılı medyadan tek ricamız lütfen, emeğe saygı gösterin...

Biz içeriğimizi alamazsınız demiyoruz.

Aksine kaynak göstermek şartıyla alın diyoruz. Ama çalın demiyoruz...

Çalarsanız, o zaman alınırız...

Tıpkı bugün bir kez daha alındığımız gibi.

...

Gazetelerin içeriği sadece gazetelerin ise...Peki SPORX.COM'un içeriği kimindir?

40 kişiye varan genç ve dinamik içerik kadrosuyla, yatırımlarıyla, geceli – gündüzlü çalışarak; sizlere daha iyi bir SPORX.COM sunabilmek için emek harcayan bir kurum olarak; Siz değerli gazetelerimizin EMEĞE SAYGI sloganına destek veriyor ancak aynı hassasiyeti sizlerden de göstermenizi bekliyoruz!

ALIN AMA LÜTFEN ÇALMAYIN!

M.Tahir Kum
Sporx.com Genel Yayın Yönetmeniİnternetteki bazı meslektaşlarımız bazı siteler için de zamanı geldiğinde (!) sözlerimiz olacak. Hepsini biriktiriyoruz. 

Bizim görebildiğimiz bugünlük bunlar...

Söz konusu bizim haberimiz tıklayın...

AMK VE HÜRRİYET

 

POSTA VE SABAH

 

STAR VE TAKVİM

 

AKŞAM VE FOTOMAÇ

 

BUGÜN VE ZAMAN

  

HABERTÜRKGÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam