Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez, Paris 2024 kotası aldı

Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez'den oluşan milli takım, Dünya Yürüyüş Takımlar Şampiyonası'nda ilk defa yapılan karışık bayrak maraton yarışında Paris 2024 kotası aldı.

Haber; AA, Fotoğraf; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez, Paris 2024 kotası aldı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Nisan 2024 16:43
Son güncelleme 21 Nisan 2024 18:49
Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez'den oluşan milli takım, Dünya Yürüyüş Takımlar Şampiyonası'nda ilk defa yapılan karışık bayrak maraton yarışında 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kotası aldı.

Antalya'da EXPO 2016 alanında düzenlenen organizasyonun karışık bayrak maraton yarışında, Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez'den oluşan milli takım mücadele etti.

Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez ikilisi, yarışı 3.05.33'lik dereceleriyle 20. sırada bitirdi. Milli sporcular, bu sonuçla 22 takımın katacağı Paris 2024'e kota almayı başardı.

Bu branşta Francesco Fortunato ve Valentina Trapletti'den oluşan İtalya 2 takımı 2.56.45'lik dereceleriyle altın, Koki Ikeda ve Kumiko Okada'dan oluşan Japonya takımı 2.57.04 ile gümüş, Alvaro Martin ve Laura Garcia-Caro'dan oluşan İspanya takımı ise 2.57.47 ile bronz madalya kazandı.

Organizasyonda İtalya 2, Japonya, İspanya, Meksika, Brezilya, Avustralya, İspanya 2, Ukrayna 3, Fransa, İspanya 3, Çin 2, Çin, Kolombiya 2, Almanya, Kolombiya, Avustralya 2, Japonya 3, Hindistan, Meksika 2, Türkiye, Slovakya, Ukrayna 2 takımları Paris 2024'te mücadele etme hakkı elde etti.

İLK AÇIKLAMALAR GELDİ

Dünya Yürüyüş Takımlar Şampiyonası'nda ilk defa yapılan karışık bayrak maraton yarışında 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na kota alan milli atletler Meryem Bekmez ve Salih Korkmaz duygularını paylaştı.

Milli atlet Salih Korkmaz, Antalya'da EXPO 2016 alanında düzenlenen organizasyon sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, zorlandıkları yarışta iyi bir derece elde ettikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Hakemlerin olumsuz kararlar vermesine rağmen vazgeçmediklerini dile getiren Salih Korkmaz, şunları kaydetti:

"Yılmadık kotayı almayı başarabildik. 20 yıldır sporcuyum böyle bir travma yaşamadım. Bir tarafımız çok mutlu bir tarafımız çok üzgün. Adil bir müsabaka olmadı. Hakemler inanılmaz kötü bir politika izledi. Yarışmalar içerisinde büyük olumsuzluklar yaşadık. Bir sakatlık yaşadım. Burada gerçekten tüm sağlık ekibine, antrenörlerimize, federasyona ve bizleri destekleyen milletimize teşekkür ediyorum. Böyle bir müsabakanın ülkemizde olması büyük bir şanstı. Her ülkeye bu tür müsabakalar verilmez. Son zamanlarda biz sporcuların gösterdiği başarılar yankı uyandırdı. Böyle bir organizasyonun ülkemizde düzenlendiği için çok mutluyuz."

Milli atlet Meryem Bekmez de Paris 2024'e kota aldıkları için mutlu olduklarını vurgulayarak, "Bize bu imkanları sunduğu için Federasyon Başkanımız Fatih Çintimar'a teşekkür ediyorum. Bu başarımızı inşallah Paris'te sürdürürüz ve orada madalya alırız." değerlendirmesini yaptı.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam