Olimpiyat heyecanı...

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na aday olan Türkiye, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne adaylık kitabını teslim etti.

Haber; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Olimpiyat heyecanı...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
07 Ocak 2013 14:53
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na adaylık kitabını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) teslim etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, TMOK Başkanı Uğur Erdener ve 2020 İstanbul Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat'tan oluşan heyet, İsviçre'nin Lozan şehrindeki IOC Genel Merkezi'nde gerçekleşen törende İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na adaylık kitabını, IOC Olimpiyat Oyunları Direktörü Gilbert Felli ve IOC Aday Şehirler Direktörü Jacqueline Barrett'e verdi.

Törene, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Cenevre Başkonsolosu Nurdan Bayraktar Golder de katıldı

IOC yetkililerinin, İstanbul'un adaylığının çok önemli olduğunu söylediği, çaba ve kararlılığından dolayı TMOK'ye teşekkür ettiği törende, İBB Başkanı Topbaş'ın, İstanbul ve Türkiye adına tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, ''Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu. İlk defa oyunlara ev sahipliği yapmak, yakın gelecekte 100. yaşını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin en göze çarpan başarılarından birisi olacaktır'' dediği öğrenildi.

Diğer adaylardan Japonya'nın başkenti Tokyo'nun kitabının, 2020 Tokyo Adaylık Komitesi Başkanı Masato Mizuno ve beraberindeki heyet tarafından teslim edildiği, İspanya'nın başkenti Madrid'in ise adaylık kitabını TSİ 15.00'de vereceği bildirildi.

Başvuru kitabında, aday şehirlerin; spor komplekslerinin imar planları, bütçe, finansal garantiler, güvenlik, konaklama, ulaşım gibi konulardaki projeleri yer alıyor.

Prosedüre göre IOC Değerlendirme Komisyonu'nun başındaki Büyük Britanyalı Craig Reedie, Mart ayında aday şehirleri ziyaret ettikten sonra üyelere, Haziran ayında bir rapor sunacak. IOC, 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak şehri, 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de yapılacak yıllık toplantıda açıklayacak.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam