Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Kyrie'nin oyununun öncüsü... vaftiz babası Rod Strickland!

Brooklyn Nets yıldızı Kyrie Irving'in, yıllardır bildiğimiz oyun stilini '90lı yıllarda yansıtan bir oyuncu daha vardı: Rod Strickland!

Haber; Sporx.com
Brooklyn Nets yıldızı Kyrie Irving'in, NBA tarihindeki gelmiş geçmiş en iyi top hakimiyetine sahip oyunculardan biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Kendisini özel kılan yanlarından biri, top hakimiyeti kadar, çembere gidip zor açılardan bitiriciliğinin de üst düzey olması.

Yalnız yaşı yetenler veya araştırmış olanlar, Kyrie'nin bu özelliğinin ligde bir ilk olmadığını biliyor. 1988 yılında NBA Draftı'nda, memleketi New York'un takımı Knicks tarafından seçilen Rod Strickland (Bronx'lı), Kyrie'nin boyunda ve çemberde bitiriciliğinde, bir öncü konumundaydı.

Irving'in aynı zamanda vaftiz babası da olan Rod, Kyrie gibi bir şutör olmasa da potaya gidişi, inanılmaz top hakimiyeti ve bitiriciliğiyle, 1.90'lık Kyrie ile oldukça benzer bir oyuncuydu.

ONDAN TOP ÇALMAK ÇOK ZORDU...

Hot Rod, dokuz farklı takım için oynadığı 17 yıllık uzun ve başarılı bir kariyere sahipti. En iyi yıllarını Portland Trail Blazers ve Washington Wizards'ta geçiren Strickland, maç başına ortalama 15.9 sayı ve 8.5 asist ile oynamıştı. En sonunda da adını New York City Basketball Hall of Fame'e yazdırmayı başarmıştı.

Irving'den farklı olarak Strickland, driplingini ve top hakimyetini, rakibiyle "oynamak" için değil, aldığı reaksiyona karşılık vermek için kullanıyordu. 

Geçtiğimiz yıllarda, bu karşılaştırmayı kendisi de duymuş ve "İnsanlar bana 'senin gibi oynuyor' diyorlardı. Benim ismimi de anıyorlardı ve gururlanıyordum. Fakat onu profesyoneller arasında görür görmez, 'lütfen bu karşılaştırmayı artık yapmayın' dedim. O başka bir seviyede. Yaratıcılığı, top hakimiyeti, şut yaratma yeteneği, fizikselliği... Yani her şeyi var." şeklinde konuşmuştu."ŞUTUNU HİÇ BLOKLAYAMIYORDUM... NASIL?"

YouTube kanalı DoubleClutch, kendisinin güzel Jelly'lerini (finger roll turnike) bir araya getirdiği bir video hazırlamış.

Videoda, efsane oyuncu Shaquille O'Neal'ın, Rod'a "'Blok yememe' sanatında ne zaman ustalaştın? Çünkü sen şutunu hiç bloklayamadığım birkaç adamdan biriydin?" diye sorduğu görülüyor.

Benzerlikleri yakalamak isteyenler için işte Rod Strickland!: