Futbol maçındaki katliama 21 idam cezası

GÖRÜNTÜLÜ - Mısır'da mahkeme, geçtiğimiz yıl oynanan bir futbol maçının ardından çıkan ve 74 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili kararını verdi.

Haber; DHA - AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Futbol maçındaki katliama 21 idam cezası
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
26 Ocak 2013 10:51
Mısır mahkemesi, geçtiğimiz yıl Pord Said kentinde, Al-Ahly ve ev sahibi takım olan Al-Masry arasında oynanan maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak görülen davanın kararını açıkladı.

Mahkeme Pord Said olaylarını işleyen 21 kişiye idam cezası verdi. Olaylarda suçlu bulunan 21 kişinin idam kararının gerçekleştirilebilmesi için Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın onayı gerekiyor. Müftünün onaması halinde 21 kişi idam edilecek.

Mahkeme kararını, futbol taraftarları olan Altıras grubu Kahire de kutlarken; Pord Said kenti taraftarları da sokaklara döküldü. Pord Said taraftarlarının dükkanları, arabaları, kahveleri ateşe verdiği haberleri geliyor. Olayların büyümesinden endişeleniliyor.

İki farklı takımın taraftarları arasında geçtiğimiz yıl Şubat ayında stadyumda yaşanan şiddet olaylarında 74 kişi ölmüştü.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında ev sahibi Al Masry takımının, ülkenin en başarılı takımı olan Al Ahly'yi 3-1 yenmesinden sonra, taraftarlar sahaya akın etmiş, olaylar çıkmış, büyük bir arbede ve çatışma yaşanmaştı. 74 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda 200'e yakın kişi de yaralanmıştı.

- NELER YAŞANDI, O GÖRÜNTÜLER - KARAR AÇIKLANDI SOKAKLAR KARIŞTI

Mısır'ın Port Said Stadyumu'ndaki futbol karşılaşmasında geçen sene Şubat ayında 74 kişinin ölmesinin ardından açılan davada, 21 sanık hakkındaki idam kararına gösterilen tepkiler üzerine çıkan olaylarda 2'si polis 7 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hakkında idam kararı verilen 21 sanığın yakınları, kararı protesto etmek için Port Said kentinde tutukluların bulunduğu hapishanenin önünde toplandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çıkan arbedede 2'si polis 7 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı. Yaralıların tedavi için hastaneye sevk edildiği kaydedildi. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği açıklandı.

Ayrıca göstericiler, bölgedeki araçları tahrip ederek basın mensuplarına saldırdı. Olaylar sırasında bölgede bulunan AA ekibi de saldırılara maruz kalmamak için çevre binalardan birine sığındı.
Bölgedeki çatışmaların kontrol altına alınması için Mısır ordusuna bağlı zırhlı araçların olay yerine sevk edildiği belirtildi.

-Kararı kutlayanlar-

Kendilerini ''El-Ultras'' olarak adlandıran futbol taraftar grubu ve futbol karşılaşmasında hayatını kaybedenlerin yakınları ise 21 sanık hakkında idam kararı verilmesini kutlamak için sokaklara döküldü.
''El-Ultras'' taraftar grubu adına toplanan onlarca kişi, gösteride mahkemenin aldığı idam kararının adil olduğunu belirterek, kararı destekleyen sloganlar attı.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, ülkede yaşanan olaylar nedeniyle bugün gerçekleştirmeyi planladığı Etiyopya ziyaretini iptal ettiği duyuruldu.
Mısır 1. Futbol Ligi'nde, El-Ehli (Kahire) ve El-Mısri (Port Said) takımlarının geçen yıl Şubat ayında oynadıkları maç sonrası çıkan olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kişi de yaralanmıştı.
Port Said Ceza Mahkemesi'nin yaptığı açıklamaya göre, 74 kişinin ölümü hakkında açılan davada yargılanan 72 sanıktan 21'i hakkında idam kararı alındı.
Tümü
 Reklam