Fikret Orman'dan Sneijder göndermesi!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Bursa'da katıldığı bir panelde çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte Orman'ın o sözleri...

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Fikret Orman'dan Sneijder göndermesi!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
15 Ocak 2013 20:27
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Türkiye Futbol Adamları Derneği Bursa Şubesi'nin düzenlediği 'Bursa'da Futbolun Zirvesi' paneline katıldı.

SNEIJDER GÖNDERMESİ
Siyah-beyazlı kulübün başkanı Firet Orman, Bursasporlu futbolcu Ozan İpek ile ilgili sorulan "Ozan İpek'i istediniz mi?" sorusuna yanıtı verdi. Orman, Galatasaray'ın Wesley Sneijder'i alacak olmasına da gönderme yaparak "Beşiktaş'ın ayrı bir stratejisi var. Taraftar Oğuzhan'ı seyretmeyi çok seviyor. Diğer rakiplerimizde olsaydı bu böyle olmazdı. Onlar da işte Sneijder, işte Krasic, bu tip oyuncuları taraftarları seyretmekten keyif alıyor. Biz de ise genç, ahlaklı, Türk ağırlıklı, bir kolej takımı havasında oynayan gençlerin oynadığı takım daha keyif veriyor. Bu nedenle de bu rotada ilerliyoruz. İlgilendiğimiz oyuncular olabilir. Sistemimize uyacak oyuncular almaya gayret ediyoruz. Şu anda Bursaspor'dan ilgilendiğimiz oyuncu yok." diye konuştu.

"R.MADRID-BARCELONA MAÇINI TÜRKİYE'DEN..."
Bursa'da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Fikret Orman, "Tatlı rekabetler yaşansın diye bu oyunlar oynanıyor. Sonucunda futbol bir oyun. İnsanlara keyif versin diye yapılıyor. Sporu yöneten kişiler bu keyifli oyunu daha yükseltmeli. Bunu ne kadar yukarı çıkarırsak hepimiz o kadar yukarı çıkıyoruz. Hem de yaptığımız işten keyif alıyoruz. Ne kadar aşağıya indirirsek futbol ailesine zararlı hale geliyor. Çok şanssızca yaşanan 3 Temmuz süreci futbolcu çok fazla derecede aşağıya indirdi. Akabinde sporda şiddet, geçen yılki olaylar, kupaların gelmesi, gitmesi insanları spordan soğutuyor. Real Madrid-Barcelona maçını Türkiye'den 600 kişi gidiyor. Oradaki futbolcu seyretmeye gidiyor. Bunlar neden oluyor? Biz bunları ortadan kaldırmalıyız" dedi.

BORÇ VE VEFA DURUMU
''Benden önceki yönetimler ne yaptıysa hepsi benim problemimdir'' diyen Orman, şunları kaydetti: ''Eskiden olan olayları düzeltmek elimde değil. Bazı yanlış adımlar atılmış olabilir. Senelerdir yapılan bazı mali, manevi tahribatlar çok çabuk ortadan kalkacak gibi değil. Mali tahribatların yanı sıra önümüzdeki senelerde gelir elde edebileceğimiz gelir tahribatlarımız da var. İki rakibimiz stat problemlerini çözdü ancak, bizim bu problemimiz devam ediyor. Bu rakiplerimiz bizim 3 katımız stat geliri elde ediyor, sponsorluklar da öyle. Bunları çözmek biraz zaman alacak. Beşiktaş'ta şu anda pozitif bir hava var. Sezon başında kimse takımın durduğu noktayı çok beklemiyordu. Geldiğimiz günlerde Beşiktaş Futbol Takımı'nın lisans ücretlerini ödenebilir mi endişesi varken, şu anda taraftarımızdan en çok gördüğümüz baskı transfer konusunda. Beşiktaş şu anda çok iyi gidiyor, transferler yapıyor. Camia olarak bir güven ortaya çıktı. Yolun başındayız. Bir firmanın araştırmasına göre 585 milyon TL borçla Beşiktaş'ı aldık. Bu sezon yani mayıs sonunda tahmin ediyorum 420 milyon TL'yi inmiş olacağız. 3 sezon sonra ise Beşiktaş borçla ilgili bir konusu olmaz. Bunla ilgili bir konuyu konuşmaz. 1,5 sene, eğer planlarımız yerinde giderse, 1 sene de dışarıda oynayarak stadımızı halledeceğiz.''

"EN KÖKLÜ TAKIMLARINDAN BİRİNİN RENGİ SİYAH BEYAZ"
Bursa'nın en köklü takımlarından birinin renginin siyah beyaz olduğunu belirten Orman, "Bursa'nın en köklü takımlarından birinin rengi siyah beyaz. Acar İdmanyurdu. O takımı destekleyenlerin çoğu da Beşiktaş taraftarı. Bursaspor'un kurucu üyelerinden biri bizim efsane kaptanımız Vedat Okyar'ın babası. Hocası Ertuğrul Sağlam. Bursaspor'un en önemli oyuncuları bize transfer olmuş. Bizim böyle tarihsel ilişkilerimiz var. Rekabet içinde hırlaşmalar olmuştur ama bunu kan davası gibi yöneltilmesi doğru bir yöntem değil.

"İKİ ETKEN VAR"
Yaşanan olaylarda iki etken olduğunu düşündüğünü ifade eden Fikret Orman şöyle konuştu: "Birincisi yönetici. Yöneticilerin arayı germesi çok kolay bir iştir. Buradan Bursaspor ile alakalı dalga geçer gibi bir iki kelime kullanırım ve kendi taraftarımın gözünde çok hoş algılanır. Ve Bursa tarafında da çok nahoş algılanır ve gerilme olur. O kulüp bu kulüp fark etmez. Kavgada iki taraf vardır. İki taraf da o işten zarar görür. Birisi kuvvetli olabilir ama kavga kimseye fayda getirmemiştir.

İkinci etken medya. Medya da taraftar popülerizmi üzerinden hareket ederek bu işleri körüklüyorlar. Ve bu işten beslenen taraftar grubu var. Herkes böyle önemli insanlar olmak istiyorlar. Toplumların önünde de yer edinmek istiyorlar. Böyle kavgalar olduğu sürece daha fazla toplum önüne çıkıyorlar.Camiaları, toplumları her yerde toplum tarafından seçilen liderler yönetirler. Onların da asil görevi topluma faydalı hareket etmektir."

"SPOR BU MU?"
Beşiktaş ile Bursaspor arasında problemin, körüklenmeler sonucunda, demeçler, taraftarlara teslim olmaların buraya getirdiğini ifade eden Orman, "Bursaspor İstanbul'a gelmiş, kavgalar gürültüler çirkinlikler. Beşiktaş Bursa'ya daha gelmeden burada olaylar. Bu mudur spor? Biz buna spor adamı olarak, "Ne güzel" mi diyeceğiz. Bize göre Türkiye'nin en önemli camiasıyız. En eski kulübüyüz. Osmanlı'dan Türkiye'ye kalan 10 kurumdan birisiyiz. Önemli bir tarihimiz olduğunu düşünüyorum. Biz bu çirkinliklerin ortadan kalkması için elimizden gelen desteği vermek için adım attık. Biz de kendi taraftarımızdan tepki görüyoruz. Bizi yönetim kurullarımız yönetiyor. Taraftarımız bizim en önemli etkenlerimizden biri ama yönetimi değil Beşiktaş Spor Kulübü'nü desteklemek için sahaya gelirler" şeklinde konuştu.

"OK YAYDAN ÇIKTI"
Husumetin tek ziyaretle ortadan kalkacak bir şey olmadığını söyleyen Orman, "Çok büyük beklentiler içinde değilim. Bir ziyaretle ortadan kalkacak bir şey değil. Çok da abartmamak lazım. Ben insanların bizi algıladığını düşünüyorum. Bursa'da yaşayan insanlar, bizi dinleyen insanlar verdiğim demeçlerden ne dediğimi anladıklarını düşünüyorum. Herkes 'Kral çıplak' demeye başladı. Neden böyle bir kavga var? Bir başlangıç yaptık. İstenirse bunun ikinci, üçüncü adımları atılır. İki kulübün hocası da eski kaptanlarımız. Bir araya gelirler. Yemekler yenir. Bunlar olmayacak şeyler değil. İbrahim Yazıcı da bizim dostumuz. Bizler bir mekanda iyi sohbetler edebilen insanlarız. Ama ne zaman olay medya önüne çıkıp, taraftar baskısı olunca farklı rotalara gidiyor. Ok yaydan çıkmıştır. İyi bir şey olacaktır. Pozitif olacağını düşünüyorum" dedi.

"KİMSE KİMSEYİ SEVMEK ZORUNDA DEĞİL"
"Taraftar gruplarını nasıl bir araya getirmeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna Orman şu yanıtı verdi:
"Onlara söyleyecek bir şey yok. Bu iş dünyanın her yerinde, her kavganın olduğu yerde kanaat önderleri çıkar bu işe dur der. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı göstermek zorunda. Eğer tavizkar, yönetimi yönetenler, tavizkar tutum içinde olmazlarsa bunlar rahatça aşılır. Bizim öyle bir tutumumuz yoktur. Biz kendi doğru bildiklerimizi yapıyoruz. Beşiktaşlılar da bizim ne kadar mücadele ettiğimizi biliyor. Rakip takımlarınki kendi işleri. Taraftarlar oturup barışsın beklentisi içinde değilim. Böyle bir şey zaten olmaz. Gerek de yok. Bence bu popülerizmdir.

"BEYAZ SAYFA AÇALIM"
Bursaspor taraftarlarının söylemlerini değerlendiren Fikret Orman şunları söyledi:
"Bursaspor'un küme düşmesinde Beşiktaş'ın dahil olduğu iddiası var. Eğer bir maçta yapıldıysa oyuncular tarafından yapıldı. Ama o oyuncular Bursaspor'a transfer olunca taraftarın tepkisi yok. Bunlar bence üst düzeyde gayet rahat halledilecek şeyler. Bursalı taraftar arkadaşların fikridir ve benim muhatabım değildir. Cevap vermek durumunda da değilim. Bir işi zora sokmak istiyorsanız o iş zaten olmaz. Bunlar ispatlanmamış, afaki şeyler. Bizim olduğumuz yönetimlerde taraftar takımın uçağıyla bir yere gelemez. Öyle bir şey söz konusu bile olamaz. Kamp tesislerimizde futbolcularımızla konuşamazlar. Sorun nereden çıkıyor? Tavizden. Bu Beşiktaş kulübünde de olmuştur. Tavizden başka bir güç çıkıyor. Taraftar 1 kişi mi? 10 milyonlara, 20 milyonlara ulaşan sayılar. Kim kimi temsil ediyor. Beşiktaş'ı 1 kişi temsil eder. O da biziz. Maçlarda olay çıkmış, neden çıkmış bilmiyorum. Artık olan olmuş. Eskiden olanı değiştiremem. Beyaz sayfa açalım. Biz kendi popülaritemizi yapmak için olaylara göz mü yumacağız?"

"BÖYLE BİR MİSYONUM YOK"
"Bursaspor yöneticisi ile bir araya gelmediniz? Tabanın bir araya gelmesini nasıl sağlayacaksınız?" sorusuna ise Orman şöyle cevapladı:

"Benim böyle bir misyonum yok. Ben devletin bir bakanı değilim. Ben Beşiktaş tarafıyım. Ben herkesi bir araya getireceğim diye bir şey yok. Ben niyetimi ortaya koyup adım atıyorum. Bugüne kadar gelen bu ilişkiler böyle giderse bunu da iyi yönetiriz. Biz kavga etmekten de hiç kaçınmayız. Sakin bile dursam kavgacı bir tipimdir. Ama amacımız bu değil. Biz iyi taraf olarak adım atmaya geldik. Bunu yerine götürmek gibi bir misyonumuz yok bizim. Biz burada Bursasporlu dostlarımızdan bir randevu talep etmedik. Böyle bir şeye de ihtiyacım yok. Ben İbrahim başkana kahve içmeye geliyorum der giderim. Zaten konuşuyoruz. Bir zeytin dalı uzatalım dedik. Amacımız bu. Niye düşmanlık olsun. Bursaspor'da tanıdığım çok iyi Beşiktaşlılar var yönetim kurullarına alacağım. Bunlar olacak şeyler. Mesela Bursa'nın milletvekili sayın Bülent Arınç Beşiktaş kongre üyesidir. Önemli bir devlet adamıdır. Bu işler çözülebilir. Yeter ki iyi niyet olsun."

"OLAN OLDU KALAN SAĞLAR BİZİMDİR"
3 Temmuz süreciyle ilgili soruyu yanıtlayan Fikret Orman, "Bu süreç milat oldu. İyi ya da kötü yönetildi. Oraya bağlı kalmak spor ekonomisini küçültüyor. Artık bu gibi şeyler olamaz. Ben sorumlu bir kulüp başkanı olarak bana şu kadar teşvik verilecek deseler yine o işi yapmam. Sonuçlarının nereye gideceğini herkes gördü. Artık maçlar sahada oynanacak. Bir milat olarak görüyorum. Yanlışlıklar yapılmıştır. Olan oldu, kalan sağlar bizimdir" dedi.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam