Fenerbahçe Ülker'in ligde şansı artıyor

Fenerbahçe Ülker Avrupa’da dökülürken Lig’de şampiyonluk şansı artıyor...

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Fenerbahçe Ülker'in ligde şansı artıyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
27 Ocak 2013 15:27
Her takımın yükseliş ve düşüş dönemleri olduğunu sürekli belirtiyoruz. Farklı sistemlerde farklı performanslar beklemeliyiz. Avrupa’da Başarsızlığın sebeplerini gerek Takım bazında gerekse Türkiye başarısı olarak değerlendirebiliriz. Avrupa liglerinde giderek daha az puan alıyorsak bunun analizini tüm takımlar üzerinden de yapabiliriz. Genel bakışımızda problem olduğu açıktır. Oyuncu tercihlerimizde neden sorunlar yaşanıyor ?

Fenerbahçe Ülker’in, Ligdeki puan kayıplarını açıklarken bir duruma tespit yapalım: ilk 6ya oynayanlar arasında bir dağılım yaparsak son maçlarında en iyi performans gösteren takımlar arasındadır. Bir başka deyişle düşüş gösterdiği dönem sona ermiş midir ? Bunu destekleyen veriler çoğalıyor. Artık daha iyisini yapacak noktaya gitmektedir.

Maç periyodlarında gösterdiği averajlara bakalım:ilk 20 periyodda ortalamada 2 sayı üzerinde averaj gösteriyordu. Sonraki 20 periyodda ise 5 sayı averajı yakaladı. Son 20 periyodunda ise tekrar 3 sayı altında averaja geldi. Bir düşüş dönemi gösterdi ve 5 maçlık bu dönem tekrar bitmiş olabilir. Bunun gerekçeleri de son 5 maçta gösterdiği savunma ve hücum performanslarından gelmektedir.

Hemen itirazlar gelebilir: en kötü savunmayı son 5 maçta gösterdi. Son 20 periyoddaki bozulmayı bu sezon ilk kez görüyoruz. Buna rağmen averajla ilk yarıyı 2. bitirmiş olmasını da açıklamak gerekiyor. Ortada çelişki yoktur. Son 5 maçta hücum performansı yeniden yükselmeye başladı ve tekrar tüm sezonun en iyisi olmaya başladı.

Hücum performansında aşırı durum görülmüyor. Daha önce gösterdiği performansı tekrarladı. Tekrarlayarak, periyodlarda 20 sayı üzerine yükseldi ve bu durumu sürdürülebilir görmekteyiz. Sonuçta iyi takımların Lig ortalamasından aşırı sapmak göstermedi.

Savunmada ise tersi durum söz konusu: Ligin iyi takımlarına görse savunma performansı kötü görünüyor. Kendi iç yapısında ise, geçmişe göre, bozulma aşırı noktaya geldi. Buna çözüm bulacak ve tekrar 18 sayı altında kalacağı savunma yapısı göreceğiz.

Son durumdaki gelişmeler şampiyonluğun en önemli adayı olduğu gösteriyor. Daha net ifadelerle belirtelim: önümüzdeki 5 maçta averajı yükselmeye devam edecektir. Buna göre 20 periyodda ortalama 4.5 sayı üzerinde averaj bekleyebiliriz.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam