F.Bahçe, 9 şampiyonluğunu istiyor

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Gerçekteki 28. şampiyonluğumuz" demesinden sonra, sarı lacivertli kulübün resmen Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme'deki şampiyonlukları için mücadele etmesi bekleniyor.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
F.Bahçe, 9 şampiyonluğunu istiyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
12 Mayıs 2014 10:29
SPORX DETAY- Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, stadyumdaki şampiyonluk konuşmasında taraftarların uzun süredir mücadele ettiği bir konuya değindi.

Aziz Yıldırım, 'Alex' diye tezahürat yapanlara sinirlenince gündem oraya kaydı fakat sarı lacivertli kulübün başkanı " Fenerbahçe'nin, bugünkü 19'uncu, gerçekteki 28'inci şampiyonluğunu" dedi. Taraftarların uzun süredir mücadelesini verdiği 9 şampiyonluk için de kulüpteki resmi bir ağızdan ilk kez bu sözler çıktı.

Fenerbahçeli taraftarların internetten imza topladığı, TBMM gündemine sokmak için milletvekilleriyle iletişime geçtiği ve bunu başardığı 'Türkiye Şampiyonası'nda kazanılan 9 şampiyonluk için kulübün de girişimlere başlaması bekleniyor.

Türkiye'de ik futbol maçının yapıldığı 1897'den 1903'e kadar herhangi bir turnuva olmazken, 1903'te İstanbul Futbol Ligi kuruldu. 1908'ten 1923'e kadarlık süreçte ise İstanbul Futbol Ligi daha fazla rekabetteydi. 1923'te cumhuriyetin ilanı ve 1924'te FIFA'ya katılımdan sonra, Türkiye Şampiyonası başladı.

F.BAHÇE'NİN 9, BEŞİKTAŞ'IN 5, G.SARAY'IN 1... 

TFF Yayınları'ndan çıkan Türk Futbol Tarihi isimli kitapta, o dönemki adıyla "Türkiye Futbol Heyet-i Müttehidesi"nde, bu ligde, yerel lig şampiyonları karşılaşıyor ve eleme usülü birbirleriyle karşılaşıyorlardı. Bu şampiyona 1951 yılına dek oynandı.

Bununla birlikte 'Milli Küme' de oynandı. Milli Küme'de İstanbul, İzmir, Ankara gibi futbolun çok yaygın olan şehirleirnin takımları deplasmanlı olarak birbirleriyle bir lig düzenlediler. Fenerbahçe, Türkiye Futbol Şampiyonası'nda 3 kez, Milli Küme'de ise 6 kez şampiyonluk kazandı. Bu 2 ligde, Beşiktaş'ın 5, Galatasaray'ın ise 1 şampiyonluğu bulunuyor.

TÜRKİYE'DE 5 DEĞİL, 15 ŞAMPİYON OLUYOR

Ayrıca, Türkiye Şampiyonası'nda Gençlerbirliği'nin 2, Harp Okulu'nun 2, Göztepe, Ankaragücü, Ankara Demirspor, Eskişehir Demirspor, İstanbulspor, Muhafızgücü, Harbiye'nin de 1'er şampyionluğu var. Milli Küme'de ise 3 büyükler dışında Galatasaray'dan ayrılanların 1935 yılında kurduğu Güneşspor'un da 1 şampiyonluğu bulunuyor.

AVRUPA'DA ÖRNEKLERİ VAR

Fenerbahçeliler'in ve çeşitli spor tarihçilerinin ana tezi ise, o yıllarda Türkiye'de futbolun amatör dahi olsa Avrupa'nın her yerinde ülkenin kuruluşu ve futbol federasyonlarının ilanından önceki şampiyonluklarının dahi kabul edilmesi olarak dikkat çekiyor. Tezde, İtalya'da Genoa'nın, Almanya'da ligin 1963'te kurulmasına rağmen 1903'ten itibaren şampiyonlukların sayılması, Hollanda'da profesyonel ligin 1954'te başlamasına rağmen şampiyonlukların 1899'dan itibaren sayılması olarak gösteriliyor.Tümü
TÜMÜ