Burak'ın düşmesini ders olarak gösterdiler

Merkez Hakem Kurulu Üst Klasman Hakem Ara Semineri'nde, UEFA Hakem Kurulu üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu Eğitimcisi Jaap Uilenberg hakemlere eğitim verdi.

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Burak'ın düşmesini ders olarak gösterdiler
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
09 Ocak 2013 21:40
Antalya'da düzenlenen Merkez Hakem Kurulu Üst Klasman Hakem Ara Semineri'nde bugün yapılan açılış konuşmalarının ardından UEFA Hakem Kurulu üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu Eğitimcisi Jaap Uilenberg, sezonun ilk yarısında yaşanan bazı pozisyonlar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Uilenberg, pozisyon değerlendirmeleri öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Yeni yıl başlangıcı için buradayız. Yeni bir yıla girerken de geçtiğimiz yıla bakıp analiz yapmak çok sağlıklı olur. 2012 yılı bence Türk hakemliği için gelmiş geçmiş en iyi yıldı. EURO 2012 finallerinde inanılmaz başarılı bir hakemimiz ve hakem takımımız vardı. Ayrıca aralık ayında Cüneyt Çakır FIFA Dünya Kulüpler Kupası finalini yönetti. Bu finalde 10 yıl sonra ilk kez UEFA'dan gelen bir hakem görev aldı. Bu açıdan çok önemliydi. Ayrıca çok kısa bir süre önce Dünya hakemliği sitesinde Cüneyt Çakır 2012'in en iyi hakemi seçildi. Bu sene UEFA Şampiyonla Ligi'nde ilk defa aynı anda 2 Türk hakemi görev aldı. Ancak burada duramayız. Artık 2013 geldi ve ileriye bakmalıyız. Birazdan ilk yarıdaki hakem performanslarını inceleyeceğiz. Futbolda saygı çok önemli. Saygı deyince hakemlerden oyunculara, teknik direktörlere, seyircilere gösterilen ve karşılıklı olan saygıyı algılamalıyız. Bence Türkiye'nin bu zorlu şartlarında görev yapan hakemler saygıyı hak ediyor. Yıl boyunca İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya gibi liglerden önemli maçlarda da hakem hatalarını görüyoruz. Hakem hataları bizim işimizin bir parçası ve her zaman olacak."

BURAK YILMAZ VE MICHAEL BASSER'İN HAKEMİ ALDATMAYA YÖNELİK HAREKETLERİ GÖSTERİLDİ
Jaap Uilenberg, konuşmasının ardından sezonun ilk yarısında Spor Toto Süper Lig'de oynanan ve hakemi aldatmaya yönelik hareketlerin yer aldığı görüntüler üzerine yorumlar yaptı.

İlk olarak Eskişehirspor-Bursaspor maçında Bursasporlu Michael Basser'in girdiği ikili mücadelede darbe almamasına rağmen, hakemi aldatmaya yönelik hareket yaparak kendini yere bırakması gösterildi. Daha sonra Trabzonspor-Galatasaray maçında Burak Yılmaz'ın, girdiği ikili mücadelede darbe almamasına rağmen kendini yere bırakması ekrana getirildi. Bu pozisyon sonrası Uilenberg, şu ifadeleri kullandı:

"Bu tip görüntüleri uygun bulmuyoruz. Bu görüntü kimsenin hoşuna gitmez. Biz hakemleri sürekli eğitiyoruz ama oyuncuları da eğitmeliyiz. Bu görüntüler keyif almadığımız görüntülerdir."

UILENBERG, FENERBAHÇELİ FUTBOLCULARI HAKEME İTİRAZ ETTİKLERİ İÇİN ELEŞTİRDİ
Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının ilk yarısı sonrası Fenerbahçeli futbolcuların hakem Süleyman Abay'ın yanına giderek itirazda bulunmalarını eleştirerek, şunları söyledi:

"Neredeyse tüm oyuncular hakemin çevresine geliyor. Neden geliyorlar? Bu tip görüntüleri ortadan kaldırmak kolay değil. Herkse önemli görevler düşüyor. Ben hayatım boyunca bir çok ülkede görev yaptım ve gözlemlerde bulundum. Ancak Türkiye'deki kadar centilmenlik dışı görüntülere şahit olmadım."

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam